Acum este Joi Mar 28, 2024 1:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde satwien » Mar Feb 17, 2009 8:46 pm

Eu am tras concluzia ca obiectivul 18-135 e de vina intr-un mod foarte simplu: celelalte doua obiective pe care le am (vezi semnatura) nu mi-au facut figura asta cu F-- niciodata. Din pacate nu am reusit nici saptamana trecuta sa ajung cu obiectivul la service, dar o s-o fac cat mai repede si o sa revin cu un diagnostic autorizat.
D80 ... 85/1.4 ... 18-135/3.6-5.6 ... 70-200/2.8VR ... SB900
Avatar utilizator
satwien
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde bmad » Mar Feb 17, 2009 9:01 pm

Sa-ti iei cizmele la tine :) eu nu stiam traseul alternativ, si am venit pe jos pe sub pod...NEVER AGAIN :))
Intr-adevar, nu au ce sa ii faca la service, dar e nasol, ca daca duc obiectivul in service, o sa imi zica si aia ca nu au ce sa ii faca, ca obiectivul merge (nici nu m-am uitat cine face service pt tamron). si iarasi intreb, ce fac ? le dau de la etaj sa aud POC ? o sa imi schimbe in cel mai bun caz obiectivul, dar nu stiu daca e o solutie.
macar am diagnosticul de la SKIN in care zice ca nu are nimic aparatul :twisted:
deci e obiectivul :D
bmad
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 16, 2009 2:29 pm

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 18, 2009 6:05 pm

bmad scrie:Iulian stie, ca am mai semnalat si eu problema pe diginews..imi da si mie eroarea F-- pe un D80 si tot asa, rasucesc si isi revine. intre timp am maritat 18-135-ul si mi-am luat un Tamron f/2.8 17-50 si imi face la fel, ba chiar mai des si nu se rezolva cu rotirea obiectivului decat dupa stradanii si pomenirea tuturor sfintilor si manastirilor din moldova.

Avind in vedere ca problema s-a reprodus cu doua obiective diferite, logic e sa suspectezi starea de curatenie a contactelor de pe montura aparatului. Incercati sa va procurati niste solutie pentru curatat contacte electrice sau, in lipsa acesteia, alcool izopropilic si curatati-le temeinic cu unul din acele betisoare de curatat cu vata in capat care vin in unele kit-uri de curatare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde bmad » Vin Feb 20, 2009 4:33 pm

@Dan Pop
Multumesc mult pentru sfat. mi-am procurat deja alcool, sunt pregatit. Oricum, am ridicat aparatul din service-ul SKIN, au fost baieti faini, mi-au facut update de firmware ca nu aveam, si probabil ca au curatat ei contactele pe body. Acum merge bine, nu am probleme.
Iar cei de la F64 mi-au spus ca pot sa aduc obiectivul la ei si ma rezolva daca e vreun defect. Si tot la F64 am inteles ca o sa isi aduca un "utilaj" de calibrat obiective in viitorul apropiat. nice. 8-)

Una peste alta, in afara de aventura cu noroiul pana la gat, pot sa spun ca sunt multumit de service-ul SKIN dar si de baietii de la F64. Se simte un iz bun de serviciu de calitate.
bmad
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 16, 2009 2:29 pm

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde gabriel.ionescu » Mar Mai 05, 2009 10:56 am

Problema pe care o ai tu apare din cauza faptului ca montura obiectivului este din policarbonat (plastic). Se intrerupe transmisia dintre electronica obiectivului si camera. Se rezolva la service.
Daca vrei sa nu mai intilnesti astfel de probleme trebuie sa achizitionezi un obiectiv cu montura metalica. 18-70mm, 16-85mm, 18-200mm, sau de la alt producator Sigma, Tamron sau Tokina.
atentie la Tamron deoarece si ei au unele cu montura pe policarbonat.
gabriel.ionescu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 05, 2009 10:35 am

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 07, 2009 10:34 am

gabriel.ionescu scrie:Problema pe care o ai tu apare din cauza faptului ca montura obiectivului este din policarbonat (plastic).

Nu si in cazul obiectivului Tamron, care, fiind de clasa SP, are montura metalica.

Nu stiu ce economii face Nikon cu monturile de plastic (presupun ca sub 1 euro), dar sint o idee dintre cele mai nefericite. Pe linga problemele de contact care par a fi mult mai frecvente la obiectivele cu montura de plastic, daca obiectivul montat pe aparat sufera o lovitura, exista riscul ca aripioarele de plastic sa "zboare" si obiectivul sa cada de pe aparat. Am vazut asemenea cazuri mentionate pe net.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kit D80 18-135/f3.5-5.6 - probleme

Mesajde Maria-C. Bocancios » Vin Mai 08, 2009 9:13 pm

Si eu am avut aceeasi problema la inceput, caci si eu am un Nikon D80 cu tot acelasi tip de obiectiv.
Incearca sa il fortezi putin pana intra de tot in body. Da, uneori se deconecteaza, dar mie nu mi s-a mai prea intamplat, eventual dupa ce nu l-am folosit mai multa vreme.
Asadar, am auzit ca acest obiectiv e mai mare si de aceea nu face PERFECT contact cu acest body, desi este Nikkor.

Sper ca ti-a fost de folos sfatul.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori

cron