Acum este Mar Apr 23, 2024 10:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Obiectiv, autofocus stricat

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme Obiectiv, autofocus stricat

Mesajde Bogey » Mar Aug 17, 2010 8:44 am

Salut, am Nikon D40 cu obiectivul din kit (18-55). Recent numai face autofocus. Zilele trecute fotografiam ceva si deodata a crapat, am presupus ca din cauza bateriei, deoarece se auzea un fasait in obiectiv, ca si cum motorasul nu ar fi avut destua forta sa faca focusul. Am incarcat bateria, dar problema a presistat. Nu am scapat aparatul, nu l-am lovit, il tin mereu intr-o punga din aceea cu bule (d-alea de ne place sa le pocnim, nu stiu cum se numeste). Inainte sa ma duc cu el la un service (garantia mi-a expirat acum 3 luni...) as vrea sa stiu si parerea voastra, poate vi s-a mai intamplat :).
Bogey
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 17, 2010 8:32 am

Re: Probleme Obiectiv, autofocus stricat

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 17, 2010 11:18 am

Inainte de a merge cu el la service, vezi cit te-ar costa unul de ocazie. S-ar putea sa iesi mai ieftin decit daca-l repari pe al tau.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Obiectiv, autofocus stricat

Mesajde Bogey » Mie Aug 18, 2010 4:29 pm

Vad ca nimeni pe aici nu a mai intampinat problema asta. Oricum, pentru cei care au sau vor avea nevoie, am gasit un manual de reparare pentru Nikon 18-55 http://lemnosexplorer.deviantart.com/art/Nikon-18-55-DX-AFS-REPAIR-PDF-133382109. Exista si pentru cel cu VR, un search pe google il gaseste imediat.
Bogey
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 17, 2010 8:32 am

Re: Probleme Obiectiv, autofocus stricat

Mesajde cristian.drossu » Vin Noi 12, 2010 9:37 pm

Buna.

Am si eu tot un Nikon D 40, cu acelasi tip de obiectiv.
Asa ceva patesc si eu. Totul a inceput anul trecut, cand fotografiam si brusc am vazut ca nu se mai focalizeaza (nu se mai auzea nici beep ul aferent).
De atunci si pana acum a tot aparut aceasta situatie.
Isi revine dupa ce rotesc de doua ori (apropiere si departare).
cristian.drossu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 11, 2010 3:16 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori