Acum este Vin Apr 26, 2024 10:09 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon d200...probleme tehnice

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

nikon d200...probleme tehnice

Mesajde flavius_s » Mar Aug 31, 2010 2:38 pm

Buna ziua, am cumparat acum vreo 2 saptamani un Nikon d200, la inceput credeam ca nu stiu eu sa-l setez, ca are setari complicate, dar pana la urma am invatat tot meniul si n-am solutionat problema, si anume ca fotografiile apar subexpuse sau mai bine spus 'sterse', fara contrast....culori sterse. A mai intalnit cineva problema asta? Se poate rezolva cumva? ms. Flavius.
flavius_s
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 31, 2010 2:31 pm

Re: nikon d200...probleme tehnice

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 31, 2010 2:53 pm

Ce mod ai selectat la "Optimize Image"? Daca nici "More vivid" nu te satisface, incearca un mod custom.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d200...probleme tehnice

Mesajde flavius_s » Mar Aug 31, 2010 6:39 pm

Am selectat pe la inceputuri "more vivid", si culorile ieseau nenaturale, era prea mult rosu in fotografie, am sa incerc cu custom. Ideea e ca am comparat doua aparate Nikon d200, si mi se parea o diferenta destul de mare la culori in special, la mine fiind mai sterse, cred ca singura solutie e sa verifice aparatul la reprezentanta Nikon. Ms de raspuns, sper totusi sa mearga cu customs. :)
flavius_s
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 31, 2010 2:31 pm

Re: nikon d200...probleme tehnice

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 01, 2010 9:58 am

flavius_s scrie:sper totusi sa mearga cu customs. :)

Cu putina rabdare, din custom ar trebui sa poti scoate exact ce vrei. Eu am fost multumit la toate aparatele Nikon pe care le-am avut de modul Vivid, la care am marit cu doua trepte sharpness-ul. Oricum, salvez raw + JPEG, asa ca, atunci cind nu-mi convine ce a scos JPEG-engine-ul aparatului, pot folosi editorul de imagini pentru a obtine o imagine mai pe gustul meu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori