Acum este Mar Apr 16, 2024 11:09 am

Articole Nikonisti.ro

Contracte

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Contracte

Mesajde equinoxe » Joi Mai 28, 2009 6:33 pm

Nu imi dau seama foarte bine unde ar merge acest topic, asa ca am hotarat sa-l bag la "probleme tehnice".

Tema: Contractele

In vreo saptamana, urmeaza sa am primul meu shoot comercial. Fotografie de produs. Relatia prin care s-a ajuns la mine este: client - agentie de publicitate - freelancer - eu. Cum bani nu prea se ofera (e mai incurcata situatia), a dori totusi sa imi rezerv dreptul de a afisa / prezenta/ portofoliu fotografiile rezultate., sau chiar sa fiu mentionat undeva in cadrul campaniei!

Ce fel de contract imi trebuie pentru asa ceva ? Aici cer parerea fotografilor PRO de pe site, care stiu cu ce se mananca treburile astea. Trebuie sa mentionez ca nu am nici PFA, si nici vreo diploma de fotograf avizata de Ministerul Muncii (sau ceva de genul), fiind 100% autodidact - conteaza chestia asta in vreun fel, adica am dreptul de a "profesa" fotografia fara sa fiu "licentiat" in asa ceva ?!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contracte

Mesajde Dinu Lazar » Joi Mai 28, 2009 11:10 pm

Problema este destul de complicata.
Si desigur fiind in Ro este si foarte simpla.
Normal ar fi ca cei care sunt preocupati de fotografie mai mult decit omul obisnuit si care se gindesc sa incerce sa faca fotografie profesionala, sa citeasca si sa vada tot ce se poate vedea despre abordarea profesionala, cost of doing business, etica, marketing, contabilitate, afacere; sunt grupuri de discutii si forumuri dedicate acestor subiecte si de asemeni calculatoare de preturi si liste de preturi pe net. Asociatiile profesionale ale fotografilor si sindicatele ofera iar nenumarate elemente extrem de utile. Exista si seminarii pe tema asta - la ultimul tinut de mine in primavara nu au fost decit 5 insi.
In general ar trebui plecat de la ideea ca o anumita calitate sau dexteritate cere un anumit pret; ar trebui cit se poate ocolite sau refuzate comenzile care nu aduc profit; si profit se numeste amortizarea cheltuielilor plus ceva in plus... e o discutie intreaga. Inutil de abordat acum.
De obicei toata lumea la noi face des si la inceput pro bono ( adica gratis) lucrari foto in speranta ca se vor cistiga si bani cindva, astfel ajungindu-se la crearea unei shenile: clientii - agentiile - vor face niste bani incredibili prostind o groaza de inimosi fotografi, care se arunca inainte, care dupa o vreme se lasa, pentru ca nu ai cum sa rezisti daca nu faci un plan de afacere riguros si profitabil. Aceiasi clienti vor gasi mereu oameni sa faca imagini relativ acceptabile la 1/100 din pretul meritat, sau pe gratis... e o discutie intreaga.
Contract... nu cred ca se pune problema in cazul Dvs. Oricum nu va bazati pe vorbe... azi vor spune ceva si miine altceva.
Exista pe net multe formulare de contracte gata facute, trebuie doar sa faceti cut and paste si sa incropiti ceva care sa va convina. ideal e un prieten avocat sa va ajute cu un contract. De obicei insa ce faceti este "work for hire" si se presupune ca tot ce faceti apartine clientului, chiar daca faceti gratis.

In locul Dvs as incepe cu studierea cu mare atentie a discutiilor de la http://photo.net/business-photography-forum/, spre exemplu.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori