Acum este Vin Mar 29, 2024 3:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Recartografiere senzor

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Recartografiere senzor

Mesajde anatres » Mar Sep 21, 2010 9:15 pm

Buna seara & bine v-am gasit!
Am si eu o problema si sper sa ma ajutati ...
...saptamana trecuta am ajuns pentru a treia oara cu aparatul in service( e vorba de un D90 / oarescum aceasi problema de fiecare data).
Defectul .. hot pixel la ISO 1600/3200 (chiar si la timpi scurti de expunere).
In urma reparatiei _""recartografiere senzor"" (asta e defectul/reparatia din fisa de service...eu stiam de remapare, ma rog , poate e acelasi lucru) _ am impresia ( POSIBIL sa fie paranoia :D ) ca a crescut ""granulatia"" la ISO`uri mari .
Repet , poate e o impresie / paranoia....setarile sunt identice cu cele de dinaintea intrarii in service , dar totusi ,e posibil ca o astfel de reparatie sa produca astfel de efecte?

O sa incerc sa caut un cadru facut inainte de intrarea in service la acele valori ISO si sa-l repet (tinand cont de setari si de lumina ) acum..
Pana atunci , astept raspunsurile sincere si avizate...

Va multumesc.
anatres
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 21, 2010 8:59 pm

Re: Recartografiere senzor

Mesajde nikonap » Vin Dec 03, 2010 6:57 pm

Stiu ca am citit pe undeva ca nu ar trebui apelat la acest lucru, adica remapare, deoarece conduce la modificari de tipul acesta si, in timp, este posibil sa reapara pixelul respectiv si probabil si altii.
nikonap
 
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 6:41 pm

Re: Recartografiere senzor

Mesajde sorinsava » Vin Dec 03, 2010 8:02 pm

Nu exista senzor fara hotpixeli de la nici un producator. Unii producatori, doar la unele modele, te lasa sa-i remapezi acasa dintr-un meniu de service care nu e descris in manual. La Nikon nu e cazul asa ca varianta asta pica.

Tu poti sa te duci cu el o data la fiecare 3 luni si fiind in garantie o sa ti-l remapeze gratis, insa nu ai rezolvat nimic pentru ca hotpixelii nu sunt o defectiune, nu sunt "morti". Pot sa dispara singuri, mai multi vara, mai putini iarna, mai multi la iso mare, deloc sau aproape deloc la iso mic etc. Deci cind o sa colectionezi macar 10-15 hotpixeli vizibili la iso relativ mic, atunci poti sa faci o vizita la remapare, doar daca vrei neaparat.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron