Acum este Vin Mar 29, 2024 5:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Distortion Control Data (D5000, D90)

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Distortion Control Data (D5000, D90)

Mesajde iububura » Sâm Mar 26, 2011 9:23 am

Unde il gasesc programelul in romana ?
D90 + 50 f1.8 D + 55-200 VR + accesorii
Avatar utilizator
iububura
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie Iul 14, 2010 6:43 pm
Localitate: Timisoara

Re: Distortion Control Data (D5000, D90)

Mesajde mitica » Sâm Mar 26, 2011 9:41 am

Corectia distorsiunilor se refera la prelucrarea in aparat (editarea pozelor cu ajutorul aparatului). Nu se face corectie on-line, in timpul capturii cadrului. Toata lumea din aceasta cauza n-a vazut diferente decit la firmware.

Am folosit-o si e utila, adica se vede o corectie chiar pe ecranul aparatului (mai ales la focale de 16-18). Problema e ca nu o corecteaza exact (in totalitate). In DxO tot se mai face o corectie, dar mult mai mica fata de varianta necorectata.

Partea proasta (dupa parerea mea) este ca se salveaza o noua imagine pe linga cea veche, deci vei avea tot timpul o dublura a cadrelor; daca le stergi pe cele vechi, fragmentezi cardul; daca nu le stergi pierzi din spatiul de stocare.
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Distortion Control Data (D5000, D90)

Mesajde mitica » Sâm Mar 26, 2011 9:48 am

iububura scrie:Unde il gasesc programelul in romana ?

Aici: http://nikonimglib.com/dcdata/#os-windows este pagina de download pentru Windows impreuna cu instructiunile de instalare/actualizare.
Din pacate limba romana nu este suportata si va trebui sa-ti alegi o limba pe care o stapinesti "cit-de-cit". Ai: engleza, franceza, germana, italiana ... vezi la "Select language" in dreapta-sus.

Procedura de instalare este aici: http://nikonimglib.com/dcdata/manual/En ... n_ABF.html (doar engleza)
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Distortion Control Data (D5000, D90)

Mesajde c6t9 » Dum Dec 11, 2011 11:59 pm

RRS scrie:oricum nu e la la nokia sa iti para rau cand faci un update.


Oare?

Eu m-am chinuit ceva și nu am terminat.

Până să înțeleg de ce nu apărea nici un folder pe Desktop am descărcat fișierul de vreo 5 ori și l-am rulat. Într-un final m-am gândit că poate ceva se șterge și am avut dreptate, două dintre fișierele din program sunt văzute ca malware.

Ok, am trecut mai departe și am căutat să văd ce conține arhiva mai exact. O multitudine de fișiere de altfel. Am reușit și am făcut .bin ca la carte (adică precum în descrierea oficială), doar pentru a afla că are numai 108KB. Păi de ce am descărcat 6.35MB atunci??? Și unde s-au pierdut toate datele alea? Și de ce m-am scărpinat într-o manieră așa de complicată? Nu se putea pune atunci o arhivă cu .bin și licența, mult mai mică, fără probleme și simplu de folosit?

Normal că la așa dimensiune finală totul durează 2s. Eu am o reținere că face prea multe în asemenea condiții.

Voi ce dimensiune aveți pentru .bin?
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori