Acum este Joi Apr 18, 2024 3:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Modificare balans de alb

Capture NX, ViewNX si mai mult

Modificare balans de alb

Mesajde dadrian » Joi Noi 25, 2010 10:43 pm

Am urmatoarea situatie:
am "prins" subiectul intr-un moment bun si nu am avut timp sa setez balansul de alb asa cum ar fi trebuit. Dupa aceea am folosit expodiscul si am facut o fotografie doar pentru a avea balansul de alb corect, gindindu-ma ca pot citi valaorea din fotografia cu blansul de alb corect si dupa aceea pot modifica fotografiile anterioare cu valoarea citita. Din pacate in View NX, daca balansul de alb este setat pe manual, nu este indicata valoarea temperaturii de culoare.
In mod sigur se poate folosi valoarea temperaturii de culoare dintr-o fotografie in altele dar eu nu stiu cum se poate face.
Multumesc pentru ajutor,
Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Modificare balans de alb

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 26, 2010 6:18 am

Important este rezultatul final, nu cum ai ajuns la el. Modifici in editor balansul de alb pina cind imaginea arata asa cum ti-o amintesti.

Nu stiu daca la balansul de alb "preset" aparatul mai calculeaza o temperatura de culoare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Modificare balans de alb

Mesajde 85mm » Vin Noi 26, 2010 7:33 am

dadrian scrie:In mod sigur se poate folosi valoarea temperaturii de culoare dintr-o fotografie in altele dar eu nu stiu cum se poate face.


Ce editor de raw folosesti ?
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Modificare balans de alb

Mesajde sorinsava » Vin Noi 26, 2010 10:59 am

A spus ce editor foloseste, ViewNX.

In ViewNX nu ai copy/paste la Adjustments intre poze. Cu el poti sa aplici in batch o modificare facuta de tine. Selectezi toate pozele, schimbi parametrul si dai apply. In CaptureNX poti sa copiezi editari de pe o poza pe alta. Fie dai click dreapta in browser, copy adjustments apoi dai paste pe alte thumbnailuri, fie deschizi poza, salvezi editarile intr-un fisier de editari .SET pe care il aplici pe alte poze in batch sau cu Load.
Nu imi amintesc ce se intimpla daca WB e custom, cred ca merge copy/paste ca oricare alt parametru. Are demo de 60 zile, e timp sa te joci cu el destul.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Modificare balans de alb

Mesajde dadrian » Vin Noi 26, 2010 4:06 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Am si NX2 asa ca voi incerca sa urmez sfaturile Dlui.Sava.
Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori