Acum este Joi Mar 28, 2024 9:10 pm

Articole Nikonisti.ro

ce imi recomandati?

Capture NX, ViewNX si mai mult

ce imi recomandati?

Mesajde florin700 » Sâm Dec 11, 2010 11:13 pm

Sunt la inceput de drum in fotografie si inca nu am folosit programe de editare. In prezent detin Adobe Lightroom 3.2, Adobe Photoshop CS5, precum si ACDSee Pro 3. As vrea sa stiu pe care mi-l recomandati, ce avantaje ofera si care sunt deosebirile esentiale intre aceste trei programe. Orice sfat este util pentru mine. Multumesc
florin700
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 29, 2010 4:41 pm

Re: ce imi recomandati?

Mesajde RRS » Dum Dec 12, 2010 12:23 am

Ideea e ca daca tragi in format raw/nef (recomandabil) gama Adobe e bazata pe Camera Raw ajunsa la versiunea 6.3 acum (fa un update la LR pentru asta, e disponibila versiunea 3.3).
Ca si diferente, LR este pentru cei care nu au foarte mult de prelucrat, dar cere si ceva resurse, pe cand ACDSEE Pro e mai lejer si are multe functii ok. In PS sau PSE personal lucrez pentru layere, suprapuneri care nu pot fi facute in cazul compozitiilor sau retusuri complexe in LR. Ca de exemplu stergerea umbrelor sau a zgarieturilor de pe portrete...
Daca lucrezi jpg, si efectuezi doar corectii minore, ACDSEE sau LR sunt de ajuns, cu specificatia ca LR foloseste resurse mai mult decat alte aplicatii, avand si o interfata "user friendly", suficient de complexa pentru editare si corectie (poti face si slideshow, si film full HD din LR).
Atat LR cat si PSE au niste filtre interesante, putand sa produca imiagini de efect.
Profesionistii, sau cei care fac asta de multa vreme, folosesc PS, mai ales cei care fac si compozitii+colaje, sau...trucaje :)

nu este deloc de neglijat capacitatea LR si ACDSEE de a isi face cataloage proprii cu backup, de catalogare si de prelucrare multipla in acest caz, bazata pe functia export, nu pe save.
Mai exsta si posibilitatea de export-upload pe flickr etc....eu nu folosesc...
Oricum, important e sa incepi sa le folosesti fara frica, sunt sute de tutoriale video pe net care te pot ajuta...
succes
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ce imi recomandati?

Mesajde xpotwenty » Joi Mar 05, 2015 2:22 pm

Atat LR cat si PSE au niste filtre interesante, putand sa produca imiagini de efect.?????
You can get score highest marks in Testking toefl test dumps exam using and test cbap certification king which are prepared by top certified professionals, Tabor College ccna wireless training; both are marvelous in www.the-bac.edu
xpotwenty
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 05, 2015 2:19 pm

Re: ce imi recomandati?

Mesajde moaartea » Joi Mar 05, 2015 3:21 pm

RRS scrie:LR este pentru cei care nu au foarte mult de prelucrat,

in sensul ca la o poza nu ii faci mare lucru...doar cateva chestii - culoare, contrast, etc si nu ai nevoie de layere ca sa faci lucruri complexe.

ca si idee cea mai mare diferenta e :

folosesti LR daca ai sute/mii de imagini si trebuie sa le termini repede = volum mare de lucru si putine chestii de facut la fiecare poza

folosesti PS daca ai cateva poze, putine la numar dar ai nevoie sa faci retusuri complexe la ele (asta include de la editarea unui portret gen soft skin, etc si pana la creearea a unor imagini composite folosind alte imagini probabil cel mai banal exemplu e cand schimbi cerul si adaugi nori intr-o poza in care nu erau...si de acolo la lucruri tot mai complexe...)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Ang Christmas at Gambling Myths na Dapat mong Malaman

Mesajde beedeeess01010 » Joi Noi 23, 2023 5:09 am

We have a site for sports games. You must be interested.Ang Christmas at Gambling Myths na Dapat mong Malaman
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron