Acum este Joi Mar 28, 2024 10:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon Software

Capture NX, ViewNX si mai mult

Nikon Software

Mesajde MegaSuperAdrian » Joi Feb 10, 2011 4:33 pm

Salutare!
Nu sunt nici pe departe un bun cunoscător al fenomenului Nikon, asta să fie stabilit de la început :shock:
Trăiesc cu impresia că după ce am instalat View NX2 ar fi trebuit să dezinstalez manual "ceva". Spun asta pt că într-o imagine "explodată" a fișierului Nikon Software din laptopul meu (folosesc un MacBook Pro 15"), Nikon Transfer apare de două ori. Am atașat un screen shot, e cu sigurață mai grăitor.
Vreau să vă mai întreb dacă e musai să țin Nikon Message Centre sau îl pot dezinstala, pt că de folosit nu cred să-l fi folosit vreodată.
Mulțumesc.
Fişiere ataşate
Screen shot 2011-02-10 at 15.31.44.png
Nikon D90
Avatar utilizator
MegaSuperAdrian
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 29, 2010 6:44 am
Localitate: Galați

Re: Nikon Software

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 10, 2011 8:37 pm

MegaSuperAdrian scrie:Trăiesc cu impresia că după ce am instalat View NX2 ar fi trebuit să dezinstalez manual "ceva". Spun asta pt că într-o imagine "explodată" a fișierului Nikon Software din laptopul meu (folosesc un MacBook Pro 15"), Nikon Transfer apare de două ori. Am atașat un screen shot, e cu sigurață mai grăitor.

Eu vad acolo un Nikon Transfer si un Nikon Transfer 2, care par a fi versiuni diferite ale aceluiasi program si nu aceeasi versiune instalata de doua ori. Probabil ca poti renunta la Nikon Transfer fara regrete.
MegaSuperAdrian scrie:Vreau să vă mai întreb dacă e musai să țin Nikon Message Centre sau îl pot dezinstala, pt că de folosit nu cred să-l fi folosit vreodată.

Nu e un program pe care sa-l folosesti tu, se activeaza el singur atunci cind considera ca e cazul. Il poti dezinstala linistit, nu vei pierde decit instiintarile despre noi versiuni ale programelor Nikon instalate la tine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Software

Mesajde MegaSuperAdrian » Mie Feb 23, 2011 9:41 pm

Salut! Mulțumesc de răspuns. Am șters tot și am lăsat doar View NX2. Totul pare OK deocamdată. Am pus screen shoot.
Fişiere ataşate
Screen shot 2011-02-23 at 20.38.31.png
Nikon D90
Avatar utilizator
MegaSuperAdrian
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 29, 2010 6:44 am
Localitate: Galați


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori