Acum este Joi Mar 28, 2024 6:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Software procesare imagini?

Capture NX, ViewNX si mai mult

Software procesare imagini?

Mesajde alex_ndc » Vin Apr 29, 2011 10:09 pm

Salut,

Voi ce software folositi pentru retusuri si alte chestii de post-procesare?
Folositi software licentiat?

Eu pana acum am folosit GIMP, insa doar recent am ajuns sa-mi pese de pozele retusate / NEF-uri -- Gimp este fantastic ca unealta pt retusuri (odata ce te obisnuiesti sa lucrezi cu layere / canale, poti face cam tot ce poti si-n Photoshop), dar are niste limitari idioate ce n-au fost corectate inca -- gen ca procesarea valorilor RGB se face pe 8 biti (i.e. pierzi culoare, naspa pentru poze sub/supra-expuse, si se vede si cand lucrezi efectiv, editarea nefiind lossless), si suportul pentru CMYK este absolut oribil.

Insa as avea nevoie de ceva aproape la fel de capabil ca GIMP, sau pe acolo.

Din pacate mi se par bani aruncati pe geam:
  • Capture NX2 -- US ~ 370 RON ; RO ~ 1000 RON
  • Adobe Photoshop Elements -- US ~ 214 RON ; RO ~ 326 RON
  • Photoshop CS5 -- US ~ 1813 RON ; RO ~ 3400 RON
Din cate am vazut, in primul rand paritatea dolar euro este considerata 1.0 in loc de 1.5 (europenii platesc mai mult din start). Dupa care se mai adauga si TVA, si eventual si un adaos nesimtit.

Alte tari au reduceri substantiale, ajustate la economia locala, noi nu.
Daca traiesti in SUA si ai castig anual de 100000 USD pe an, 700 USD pt Photoshop sunt bani de buzunar.

Voi ce faceti, cum faceti?
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: Software procesare imagini?

Mesajde cayn » Dum Mai 22, 2011 9:12 am

Din cele enumerate de tine am incercat Capture Nx2, totusi nu prea m-a impresionat. Singurul atu il consider a fi control points.
Pentru editare si usoare retusare folosesc in mod curent Adobe Lightroom 3. L-am ales si pentru modulul de catalogare, nevand nici o problema in acest sens cu smart collections + keywords.

Il folosesc cu licenta. L-am cumparat din SUA si l-am prins la oferta: 179$. :D
Sony Nex 7 + Sony E 18-55 OSS
---
ex Nikonist :(
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati

Re: Software procesare imagini?

Mesajde A.Cascatau » Mar Mai 24, 2011 7:06 pm

Din moment ce si eu trag aproape tot timpul RAW, folosesc Lightroom 3 si sunt foarte multumit de cum lucreaza. Din pacate Lightroom nu acopera 100% din prelucrare si o mica parte inca o fac cu Photoshop CS5 ulterior. De completat, cele doua programe se completeaza de minune insa te ustura rau de tot la buzunar asa ca nu imi permit sa folosesc software original.

Din ce ai enumerat tu mai sus eu mi-as cumpara Photoshop Elements daca as fi nevoit sa merg pe ceva original. Desigur, daca banii nu sunt o problema ar fi cel mai bine sa iti cumperi CS5.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Software procesare imagini?

Mesajde Maniac » Mar Mai 24, 2011 9:22 pm

Ca idee:
LR3 vine cu un demo de 30 de zile complet functional.
Iar VMware este gratis. ;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator