Acum este Vin Apr 19, 2024 7:13 pm

Articole Nikonisti.ro

software indexare fotografii

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: software indexare fotografii

Mesajde voodooeye_69 » Mie Iul 13, 2011 12:12 am

Eu pentru fotografiile pe care le am (in scopuri personale) folosesc iView Media Pro. Acesta face un catalog virtual al discurilor cu fotografii si le organizeaza dupa o multime de criterii (data, taguri, labeluri etc) si afiseaza un thumbnail al fotografiei. Pentru fotografiile facute in scopuri comerciale (presa si eveniment) ma folosesc de functiile pe care le are Lightroom 3. Import fisierele .nef pe 2 HDD-uri diferite, unul pentru backup. Dupa import aplic un keyword la toate fotografiile importate dupa care sortez fotografiile prin flagg. Pentru fotografia de presa import nefurile pe un singur HDD (portabil) Segate de 1 T, fara backup, Dupa sortarea fotografiilor exportul din LR il fac pe acelasi HDD impartit in doua, Sport si Eveniment care la rindul lor contin foldere descriptive (fotbal, baschet, alegeri, social, cultura etc)
Pentru partea de presa am ales sa folosesc un HDD extern pentru ca lucrez atit de pe un Desktop cit si pe notebook. Prefer varianta HDD, merg pe Samsung Spinpoint F3 de 1T, pina in prezent foarte multumit de ele. Recomand tutorialele de pe Lynda.com referitoare la Lightroom
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron