Acum este Joi Mar 28, 2024 11:38 pm

Articole Nikonisti.ro

software indexare fotografii

Capture NX, ViewNX si mai mult

software indexare fotografii

Mesajde catacore » Lun Iul 04, 2011 9:07 pm

Salutare,

Voi ce soft folositi pentru indexarea pozelor? Sau mergeti pe varianta denumirii cit mai descriptiva a dosarelor/folderelor cu poze?

Merci!
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: software indexare fotografii

Mesajde Morphy » Lun Iul 04, 2011 10:53 pm

Nu folosesc software de indexare. Foldere, denumire cat mai exacta a acestora si cam atat. Le am asezate pe ani, in foldere.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: software indexare fotografii

Mesajde emil » Mar Iul 05, 2011 10:08 am

Eu folosesc Lightroom3 pentru catalogare, dar pe langa asta fac ce zicea si Morphy, adica pun pozele in directoare sub forma :
\an\luna\data-sedinta_foto (de ex "\2011\07-iulie\03-poze_lac")

De ce folosesc si structura de directoare cand LR deja face catalogarea ? pentru ca uneori mai caut cate o poza/grup de poze si e mai rapid cu Windows Explorer decat sa incarc tot catalogul de LR (care uneori merge greoi).
Apropo, daca am 2 sau mai multe sedinte foto in aceeasi zi, le pun in foldere separate, asa e mai usor dupa aceea sa caut doar o anumita sedinta foto (asa ca voi avea 2 sau mai multe foldere care incep cu acelasi nume, de ex : "03-poze_lac", "03-poze_apus")

Ce ar mai trebui probabil sa fac dar nu am facut pana acuma : sa redenumesc pozele, sa nu fie cu numele generic de "DSC_xxxx.NEF" ci sa contina niste nume mai explicite.

Cateva idei referitoare la catalogarea de imagini (si nu numai) puteti gasi pe http://dpbestflow.org sau chiar si pe site-ul TheDamBook in sectiunea unde are forumul : http://thedambook.com/smf/index.php

P.S. LR3 e destul de scump dar am vazut si alternative mai ieftine sau chiar gratuite, bineinteles nu au toata functionalitatea LR dar nici nu costa o caruta de bani ;)

EDIT :
Nu uitati sa va faceti si CEL PUTIN UN BACKUP, va spune o persoana care a pierdut cel putin 1 an de poze din cauza ca nu aveam backup si mi-a "murit" hardiscul pe care aveam singura copie. Am recuperat cate ceva, dar din mai bine de 5000 poze am recuperat doar vreo 2-300.
Backup puteti face pe DVD/Blueray, Hardiscuri externe, site-uri online, nu conteaza, dar sa aveti cel putin o copie (preferabil 2 in 2 locatii diferite).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: software indexare fotografii

Mesajde c6t9 » Mar Iul 05, 2011 12:39 pm

Am și eu un hard mort cu imaginile pe câțiva ani. Acum sunt puse în 3 locații.

Indexare nu fac, nu văd rostul unor albume la mine pe calculator, pentru că de obicei am cu mine doar hardul și ar fi prea mare bătaie de cap să păstrez o serie de setări pe orice calculator, în ideea ca aș rula tot de la mine un program live.

Mă bazez pe denumirea folderelor cu locația și data.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: software indexare fotografii

Mesajde aind » Mar Iul 05, 2011 1:23 pm

catacore scrie:Salutare,

Voi ce soft folositi pentru indexarea pozelor? Sau mergeti pe varianta denumirii cit mai descriptiva a dosarelor/folderelor cu poze?

Merci!


salut,
Organizerul din Adobe Photoshop Elements 8 si 9 aici, in rest, aproape aceeasi metoda la denumirea folderelor ca si ceilalati colegi de forum.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: software indexare fotografii

Mesajde aind » Mar Iul 05, 2011 1:24 pm

Morphy scrie:Nu folosesc software de indexare. Foldere, denumire cat mai exacta a acestora si cam atat. Le am asezate pe ani, in foldere.


salut Morphy, inseamna ca folosesti MacOS si sistemul de tagging pe fisiere atunci, corect? :D
la o colectie mai mare de poze si negative digitale deja incepi sa simti nevoia de tagging , face-tagging & recog, etc..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: software indexare fotografii

Mesajde cristiansergiu » Mar Iul 05, 2011 2:38 pm

personal denumesc fiecare fotografie cu cat mai multe cuvinte cheie , pana la urma de ce le facem nu sa gasim ce vrem cand vrem?
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: software indexare fotografii

Mesajde catacore » Mie Iul 06, 2011 5:34 pm

Merci de raspunsuri.
Indexarea o vad ca o metoda de organizare a pozelor pentru a permite gasirea cit mai rapida a unei/unor poze la un moment dat. Daca indexezi doar pe baza de foldere, si-ti trebuie poza cu rhododendron-ul trasa acum vreo 5-6 ani in Bucegi, poti s-o gasesti? Mai stii in ce floder e? Sau daca iti trebuie o poza cu rhododendron, oarecare, mai tii minte cind/unde ai facut asa o poza?
Eu cred ca metoda cu tag-uri e de preferat (alaturi de denumirea cit mai descriptiva a folderelor), dar mi-e si groaza sa ma gindesc cit timp o sa-mi ia taguirea pozelor (desi nu am asa multe, maxim vreo 200GB).
Si eu ma gindisem la LR, mai ales ca pot face acolo si prelucrarea de care am eu nevoie (adica nu prea multa). Dar nu m-am invrednicit sa citesc help-ul, si nu stiu cum functioneaza treaba cu cataloagele. Respectiv, lucrez pe hardul de desktop si imi fac back-up pe un hard mobil, dar ca sa pastrez prelucrarile facute NEF-urilor ar trebui sa copiez si cataloagele pe hardul mobil. La Photoshop mi se pare mult mai simplu, prin faptul ca se creaza acea fila .xmp pe care o copiezi odata cu folderul pozei. Dar la prelucrarea pozelor mi se pare mai greoi PS (+ACR) pentru ca are mii de butoane pe care nu (stiu sa) le folosesc. Intre timp am mai citit pe net si am dat de un articol care lauda Bridge-ul, dar asta inseamna sa merg pe PS....
Mai sap si mai astept pareri.
Merci
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: software indexare fotografii

Mesajde A.Cascatau » Mie Iul 06, 2011 7:17 pm

Pai este normal sa depinda de numarul de fotografii pe care le ai. Eu am avut maxim 20 GB stranse in decursul a 2 ani si am facut indexarea tot prin metoda An->Folder cu numele shooting-ului si apoi toate pozele din acel folder sa aibe numele folderului si o secventa numerica. De ex 2010/Poze lac care va contine imaginile poze_lac_1,poze_lac_2, etc. Aceasta indexare o fac cu ajutorul lui Lightroom 3 (el imi face si denumirea numerica si folderul in care sunt importante fotografiile). Totusi, LR este destul de greoi (cel putin pentru PC-ul meu care este unul mediu), nu cred ca s-ar descurca asa de bine cu 200GB. Este destul de complicata treaba cu catalogarea si organizarea in LR pentru ca are foarte multe functii dar pentru tine care vad ca acorzi o importanta foarte mare indexarii, cred ca ar fi bine sa iti faci niste timp liber sa inveti tot ce poate sa faca, sunt sigur ca poate fi raspunsul la problemele tale.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: software indexare fotografii

Mesajde mflorian » Joi Iul 07, 2011 9:29 am

Pentru a nu avea problema căutării unei imagini prin mii de GB, eu aplic o strategie de selecţie foarte dură a imaginilor pe care le păstrez. Şterg fără milă tot ce este încadrat greşit şi expus greşit. Apoi trec a doua oară prin poze şi şterg fără milă cadrele multiple, păstrînd cel mai bun cadru. De asemenea, şterg cadrele cu detalii deranjante (gen coş de gunoi, sau stîlpi , fire, crengi care traversează capul) şi cadrele care nu îmi plac din diverse alte motive (ochi închişi sau semi-închişi, grimase inestetice etc). Apoi pun deoparte inaginile rămase şi revin peste cîteva zile, cînd mai trec încă odată şi şterg iarăşi imaginile mediocre, lipsite de mesaj evident, plate, anoste, plicticoase. De obicei rămîn cu 20-30% din cadrele iniţiale.
Înainte să aplic strategia aceasta, păstram toate declaşările şi în scurt timp am constatat că mi-e groază să caut ceva prin propriile mele imagini. După trierea lor, pe lîngă faptul că gestionez o cantitate rezonabilă de imagini, mai am şi satisfacţia să vizionez numai imaginile care îmi plac.

În rezumat, sfatul meu este să păstraţi doar imaginile cu adevărat semnificative dpdv estetic şi/sau documentar. În felul acesta gestionarea lor va fi floare la ureche.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron