Acum este Vin Mar 29, 2024 12:27 am

Articole Nikonisti.ro

Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Capture NX, ViewNX si mai mult

Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde doctortonic » Vin Feb 03, 2012 9:47 pm

.

Cand am inceput cu fotografia, faceam pozele jpeg apoi le dadeam la prietena mea pentru procesare. Le procesa in adobe photoshop Cs3. In timp, am prins ideea de Photoshop, si mi-am instalat CS5-ul am invatat sa il folosesc aproape la nivelul prietenei, insa am schimbat gagica. Cea noua nu stie sa lucreze in Photoshop, asadar acum le prelucrez / post-procesez doar eu.

In principiu am perceput Ps-ul Cs5 ca find un program super okay, insa este complex, de multe ori mult prea complex, si ma incetineste enorm de mult cand am multe multe poze de procesat (spre ex. 2500-3000 de poze). Pot sa incarc in el doar cateva poze, la un numar X se blocheaza laptopul. Asadar am descoperit Resize si batch processing din AcdSee.

Acdsee ( Pro3) care nu stiu ce a patit insa parca mai demult versiunile mai vechi se miscau mai bine cand venea vorba doar despre vizualizare pozelor. Daca asociez fotografiile cu acdsee pana cand deschide poza este un delay/lag de cateva secunde si este super enervant, dar Picassa mi le deschide extraordinar de repede sau Windows Image and Fax Viewer. Oricum, AcdSee nu mi se pare a fi un soft profesional de postprocesat/prelucrat.

Dupa ce am vizionat ceva filmulete pe youtube ma gandeam sa incerc sa fac pozele doar RAW insa ma ingrozeste gandul cand ma gandesc ca trebuie sa post-procesez un numar mare de poze sau fotografii (4000).
Voi cum fotografiati in general, Jpeg, Raw, sau RAW+Jpeg? Este undeva pe forum un pool/statistica cu acest subiect?

De cateva zile am instalat pe laptop urmatoarele softuri pe care inca nu am avut ocazia sa le folosesc indeajuns pentru a-mi face o parere personala proprie definitiva asadar sunt influentabil/flexibil inca 8-)


DxO Optics Pro 7 - Pare simplut de folosit si profi, Il foloseste cineva de aici? Ceva Pareri PRO/CONTRA?
Adobe LightRoom 3 - Nu sunt obisnuit cu el l-am folosit de 2 ori, cred ca e mare curba de invatare, Pareri?
FastStone Image Viewer - Inca nu l-am folosit
PhotoScape - Inca nu l-am folosit

Corel PaintShop Pro X4 - Am fost uimit de faptul ca este mult mai simplu ca si photoshopul si mult mai intuitiv, l-am folosit aproximativ de vreo 4 ori si am o senzatie ca imi va place mai mult fata de photoshop insa sunt nedumerit de ce nu este asa in voga si aud peste tot de photoshop respectiv de lightroom? Deja am invatat sa fac cateva chestii in el, si fara "chinurile" prin care ma trecut adobe ps.-ul

Din ceea ce am vazut PSP-ul este mai acesibil la pret fata de Ps, iar la pretul pe care il cer cei de la Adobe comparat cu salariul din .ro sunt niste nesimtiti, probabil se adreseaza doar pentru sectiunea industriala sau coorporate.


Are rost sa instalez si softurile de la Nikon pe calculator? Simt o anumita retinere intrucat eu am Nikon iar fosta prietena avea Canon, as putea sa prelucrez fotografiile care mi le-a facut ea cu softul de la Nikon? Pe langa asta unele fotografii sunt facute cu telefonul mobil (sony ericsson, nokia, samsung), iar fotografiile pe care le face verisoara mea sunt facute cu un compact FujiFilm respectiv Olympus.

Voi ce soft recomandati pentru Post-Procesare (auto-levels, auto-whitebalance, size, quality, etc.) in masa a pozelor (4-8-16 Giga)?
Avatar utilizator
doctortonic
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:45 pm

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 03, 2012 10:52 pm

doctortonic scrie:.
cand am multe multe poze de procesat (spre ex. 2500-3000 de poze).
...
trebuie sa post-procesez un numar mare de poze sau fotografii (4000).


Pai dacă ai curent shooting-uri de 2-4000 de imagini, mai bine angajezi pe cineva să facă prelucrarea, doar clientul plăteste.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde doctortonic » Vin Feb 03, 2012 11:29 pm

Din pacate, venitul maxim pe care l-am facut din foto a fost de 300 Ron, sincer. Bani care i-am primit de la fosta iubita care facea foto la nunti iar aceasta a fost mai bine de 2 ani in urma.

Iubita am schimbat-o insa am ramas cu microbul foto, iar cand ma gandesc ca totul a inceput de la un telefon mobil sony ericsson cybershoot cu camera de 3.2 Mp...

Aprecez foarte mult fotografii profesionisti ca si dumneavoastra care au prins timpurile "old school" care lucrau pe film caci inca nu existau aparate foto electronice si erau limitati doar la cateva pozitii, din cate am inteles aveau la dispozitie doar 2-3 filme / nunta.

Insa in timp am strans o gramada de "material" foto pe hardiskul laptop-ului, plus muzica si am ajuns la o suma mare de giga fiind nevoit sa imi cumpar doua hardiskuri externe pentru back-up in cazul in care se strica unul il am pe celalalt, plus ca din neatentie am scapat laptopul pe jos la un moment dat si sa busit hardiskul si display-ul.

Asadar de-a lungul timpului, salvand poze de pe internet, fotografiind cu toate aparatele care le prindeam in mana am ajuns in situatia sa am peste 155 Gb de poze cumprinzand mai mult de 56,588 de fisiere care ar trebui post-procesate la nivel de tonalitate (auto levels) si balans de alb (white balance), si in mod deosebit comprimate pentru a salva spatiu pe disc.
Avatar utilizator
doctortonic
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:45 pm

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Merlin » Vin Feb 03, 2012 11:32 pm

Din putin mea experienta, iti impartasesc si tie ..

1 - Softul proprietar (Canon, Nikon, si banuiesc ca si celelalte), developeaza si randeaza cel mai bine culorile fisierelor RAW chiar daca au o viteza de lucru uneori inferioara Adobe Lightroom sau Adobe Camera Raw. In prinvinta NX2 .. acesta pierde teren doar in cazul recuperarii Highlights si a greutatii reglarii WB-ului daca nu ai un reper de alb sau gri 18%. Tot cu el nu poti developa RAW-ui facute cu alte marci de aparate, in schimb poti prelucra tiff-uri si jpeguri, indiferent de marca aparatului.
2 - Dxo Optics .. e un soft interesant, mai ales in privinta filtrelor care imita diferitele tipuri de pelicule fotografice care sunt minunate si, personal imi par mai bune decat cele din Nik Software.
3. Capture One Pro .. un soft superb, care in ultimul timp a progresat foarte mult; mai putin ergonomic decat Lightroom, insa cu niste profile de culoare care imita diversele marci de aparate foto, nemaipomenite! Era unul care le batea la culoare/tonuri pe toate, parca profilul Phase One si mai avea un numar .. 400 si ceva) ..
4. Adobe Camera Raw (ACR) din CS5 .. se utilizeaza intocmai ca si Lightroom-ul 3 doar ca nu este atat de ergonomic. In schimb sunt identice. Si nu poti prelucra prea multe raw-uri .. se inteapa, in schimb Lightroom-ul o face foarte bine.
5. AcDSee am incercat doar var 2.5 ca viewer si nu m-a impresinoat deloc.
6. Corel-ul este o unealta faina si foarte ieftina. As spune ca ultima varianta cam bate la fund CS-ul din multe pozitii! Este folosit mai mult pentru grafica fiind optimizat pentru asa ceva.
7. Daca ai aparatura Nikon, instaleaza macar ViewNX care este gratuit; este un viewer excelent si iti permite si anumite editari de baza asupra RAW/NEF-urilor. Din cauza sa am si sters AcDSee-ul.

In ceea ce ma priveste folosesc in ordine: ViewNx ca view-er, NX2 pentru editarea cadrelor personale si care merita atentie deosebita, Adobe Lightroom pentru editare masiva si rapida a nef-urilor sau jpeg-urilor si CS5-ul doar cand am nevoie de printat ori de text pe foto ori canvas. Personal trag doar NEF. Nu vad rostul sa ocup cardul cu jpeg-uri ale aceluiasi cadru!

Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Feb 04, 2012 9:00 am

doctortonic scrie:timpurile "old school" care lucrau pe film caci inca nu existau aparate foto electronice si erau limitati doar la cateva pozitii, din cate am inteles aveau la dispozitie doar 2-3 filme / nunta.


Aveam la dispozitie câte doream si ne tinea punga. Doar că fiecare apăsare pe declansator costa în mod direct. Si acum costă, dar mai putin vizibil.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde mesterul » Sâm Feb 04, 2012 9:23 am

De departe (fata de ce ai enumerat tu deja) cel mai bun pentru batch este DxO Optics 7. Are optiunea de salvare a setarilor (pe linga cele implicite cu care vine) personale si acestea se pot aplica foarte usor tuturor pozelor din batch; ulterior poti retusa fiecare poza in parte.
Ce e foarte bun la el este faptul ca utilizeaza la maxim toate procesoarele (nu si threadurile de executie) existente pe sistem (2,4,6) astfel incat timpul de procesare a batchului se reduce la minim; dar ce impresioneaza cu adevarat sunt corectiile geometrice aplicate pentru perechi aparat-obiectiv: poti avea in batchul respectiv poze facute cu 10 obiective si 20 de aparate (combinatii), el le va asocia modulul respectiv (daca acesta exista si este descarcat/instalat in prealabil) si va face corectiile necesare.
Singura lui deficienta ar fi faptul ca inca lucreaza cu HDD, pe care isi creaza fisierele temporare, indiferent de cita memorie ai avea pe sistem; atentie cu el: daca lucrezi cu swap-ul windowsului in memorie iti va da eroare pentru ca are nevoie sa-si faca temporare pe HDD.
Nu recomand SSD: am reusit sa distrug 2 bucati pina acum (si nu erau din cele mai ieftine sau proaste; Corsair GForce); in schimb lucreaza foarte bine cu HDD de 7200 rpm si SATA3.

Opinii personale:
ACDSee este folosit mai mult pentru organizarea colectiei, PS5 este excelent pentru efecte creative si numar mic de poze, Corel e axat pe grafica vectoriala si PSP-ul foloseste experienta unor firme terte (imi scapa momentan numele) preluate recent de Corel, Lightroom ar fi a 2-a optiune dupa DxO 7 (parere personala), iar Capture One e complicat si da rezultate maxime pentru aparatura Phase One.
Bun este si CNX 2, pentru ca utilizeaza la maxim informatia din raw-urile Nikon, dar nu face fata la batchuri foarte mari pentru ca utilizeaza foarte mult resursele sistemului si nu foarte eficient; in plus nu beneficiaza de experienta unor firma specializate in soft pentru photo, ci este facut "in house" pentru aparatele Nikon (nici macar nu are versiune pentru 64 biti ... si nici nu cred ca o sa aiba foarte curand ;) )
mesterul
 

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde c6t9 » Sâm Feb 04, 2012 1:08 pm

DxO Optics Pro 7 - automatizat, dar extrem de lent la procesare și salvare. Punctele forte sunt pachetele (module cum le spun ei) "aparat+obiectiv" care corectează diverse neajunsuri observate în combinațiile respective. Poate fi o alegere dacă ai timp să aștepți rezultatul final. La mine Lightroom este la ani lumină în față pe partea de viteză de lucru. Eu n-am reușit în nici o combinație să-l fac să se miște decent. Când are treabă cam acaparează sistemul și aștepți.

Adobe LightRoom 3 - cu 4 pe drum, îl am în teste de ceva vreme, dar modulul cel mai important este aproape defect. Revenind la LR în general, mi se pare cea mai complexă și rapidă opțiune pentru gestionare și editare în limite rezonabile (adică nu este Photoshop, dar știe destul de multe dacă nu ai cadre de-a dreptul ratate pe care să le refaci complet în arta digitală). Marele avantaj este rapiditatea cu care poți lucra serii de cadre. Vezi în timp real modificările, le poți sincroniza, le poți salva, le poți modifica, le poți compara etc. Și în plus nu sunt permanente, ceea ce reprezintă un avantaj. Și altele, programul în sine este complex.

FastStone Image Viewer - nu poate edita RAW, dar poți lucra cu Jpeg-ul din RAW. Este OK pentru vizionare și ajustări minore. Are un crop foarte bine gândit, poate cel mai bun pe care l-am întâlnit eu.

PhotoScape - gratis ca și Faststone. Nu poți edita RAW (simulează el ceva, dar foarte prost) și nici cu Jpeg-ul din RAW nu poți lucra direct. Are interesantă facilitatea cu diverse pensule.

Corel PaintShop Pro X4 - o opțiunea interesantă ținând cont și de preț. Prefer totuși Lightroom pentru foto, mai ales că din LR în Photoshop intru extrem de rar.

Bridge + Camera RAW + Photoshop - altă combinație des întâlnită. Prefer oricând Lightroom.

View NX - pentru ceva conversii rapide poate fi o alegere OK, fiind gratis.

Capture NX - prea greoi. Are batch, dar nu vezi în timp real ce se întâmplă, nu poți modifica repede etc. Oferă cea mai bună calitate pentru NEF-uri din ce am mai folosit eu, asta este indiscutabil. Este însă și suficient? Din punctul meu de vedere (și nu numai, dar să mă raportez numai la mine), nu cred. La un volum mare de lucru și pe termen lung, nu e chiar așa de plăcut. Altfel ar fi OK. Poate scot și ei o versiune cu noi facilități.

Picasa - chiar și ăsta poate fi o opțiune pentru cine vrea o soluție gratis de editare simplă Jpeg și gestionare imagini. Funcția care recunoaște a fețelor este de-a dreptul genială și la mine nu a dat greș niciodată.

Acdsee ( Pro3) - alegerea multora, nu mi-a plăcut niciodată, nici o versiune.

Eu am tras și Jpeg și RAW+Jpeg și RAW. Alegerea îți aparține în totalitate. Cea mai simplă și sigură rămâne totuși RAW, pe care să-l păstrezi nealterat. Nu cred în ștergerea RAW și păstrarea TIFF-urilor, nu am nici un motiv să pierd informație și să ocup spațiu inutil. Dacă ai nevoie de forma modificată într-un format anume, dai un Export în LR cu ce dorești și gata. Lightroom are multe plusuri în dreptul său ca o soluție completă.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Merlin » Sâm Feb 04, 2012 1:09 pm

Mestere, serios ca nu are (NX 2 x 64)?? Tu vorbesti din experienta sau din citite si auzite de pe net??

Ia uita-te aci: https://nikoneurope-en.custhelp.com/app ... a_id/51063
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde djd3mo » Sâm Feb 04, 2012 7:00 pm

Lightroom 4, modulul Develop mi s-a părut că face treaba mult mai bine decât LR3 - profilele RAW (pentru D80-ul meu cel puţin) par mai aproape de cele proprietare, recuperările din zone sub şi supraexpuse sunt mai eficiente chiar şi noul mod de lucru în zona Basic pare mai puternic şi mai rapid. Dar varianta beta merge mult prea greoi, sper doar că acest lucru se va remedia în versiunea finală. Celelalte module cu m-au interesat, deci nu le-am testat.
Ar fi fost interesant dacă ar vorbi cineva şi despre noul AfterShot Pro (+ PaintShop Pro eventual).
Avatar utilizator
djd3mo
 
Mesaje: 88
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:02 pm
Localitate: Târgoviște

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde c6t9 » Sâm Feb 04, 2012 8:11 pm

Din păcate secțiunea Tone este viciată, chestie observată de mine și confirmată de cei de la Adobe. Unele bug-uri le știau, altele nu. Posibil să existe oarece diferențe în versiunea finală, probabil în bine. Sperăm noi că vor ține cont de feedback.

În rest, la mine cel puțin, merge fix la fel ca LR3.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron