Acum este Vin Mar 29, 2024 8:12 am

Articole Nikonisti.ro

Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Kal-El » Dum Feb 05, 2012 10:53 pm

Folosesc Adobe Photoshop si Photoscape, si mai folosesc dar mai rar si Lightroom.
Proud User of Nikon S230
Kal-El
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 02, 2012 3:26 pm

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Merlin » Lun Feb 06, 2012 8:00 am

Da Mestere, daca ai obiective nikon .. restul le faci manual ca de aia te numesti fotograf, sa stii sa remediezi defectiunile tehnice astfel incat sa-ti iasa fotografia asa cum o gandesti!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde mesterul » Lun Feb 06, 2012 10:12 am

Skytalker scrie:CNX2 este 64 bit nativ se inslaleaza in directorul "Program Files" si nu in directorul "Program Files x86".


Am verificat si intr-adevar aplicatia este instalata in "Program Files" (si nu in Program Files x86) alaturi de codecul Nikon (care instaleaza si versiunea pe 32 biti). ViewNX este tot pe 32 biti.
Greseala mea.
mesterul
 

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde mesterul » Lun Feb 06, 2012 10:21 am

Merlin scrie:Da Mestere, daca ai obiective nikon .. restul le faci manual ca de aia te numesti fotograf, sa stii sa remediezi defectiunile tehnice astfel incat sa-ti iasa fotografia asa cum o gandesti!


Postul initial se referea la batch ... nu la prelucrari manuale.

Personal nu cred ca vei remedia tu, in mod manual si "ochiometric", mai bine decit profesionistii de la DxO distorsiunile obiectivelor (care nici nu sunt "defectiuni tehnice") si "lens softness", dar daca tu asa crezi ... no comment.
mesterul
 

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde doctortonic » Lun Feb 06, 2012 2:12 pm

Va multumesc la toti pentru raspunsuri, m-au ajutat foarte mult sa imi fac o viziune de ansamblu, dupa ce termin de "bibilit" prin ele voi posta concluzia la care am ajuns. ;)
Avatar utilizator
doctortonic
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 03, 2012 12:45 pm

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Skytalker » Lun Feb 06, 2012 3:48 pm

mesterul scrie:
Skytalker scrie:CNX2 este 64 bit nativ se inslaleaza in directorul "Program Files" si nu in directorul "Program Files x86".


Am verificat si intr-adevar aplicatia este instalata in "Program Files" (si nu in Program Files x86) alaturi de codecul Nikon (care instaleaza si versiunea pe 32 biti). ViewNX este tot pe 32 biti.
Greseala mea.

Multumesc pentru confirmare.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 06, 2012 5:28 pm

Skytalker scrie:
mesterul scrie:
Skytalker scrie:CNX2 este 64 bit nativ se inslaleaza in directorul "Program Files" si nu in directorul "Program Files x86".


Am verificat si intr-adevar aplicatia este instalata in "Program Files" (si nu in Program Files x86) alaturi de codecul Nikon (care instaleaza si versiunea pe 32 biti). ViewNX este tot pe 32 biti.
Greseala mea.

Multumesc pentru confirmare.


Va raspund eu in locul cumnatului meu John Mester (care maine ne si paraseste cu multa bucurie, intrucat i s-a terminat vacanta si caruia i-a si fost banat contul la cererea userului bogdan_dumitru) si va comunic ca am verificat si eu ultima versiune si lucreaza chiar pe 64 biti. A ramas si el mirat cind i-am arat pe computerul meu acest lucru si a recunoscut public acest lucru, fara a se rusina ca a gresit.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Merlin » Lun Feb 06, 2012 9:54 pm

Atat timp cat nu pot trece peste dificultatea tehnica care sa rezolve aceste probleme, pentru mine sunt "defectiuni" tehnice, sper ca ai observat ghilimelele.

P.S. .. cine vorbea de lens softness??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Feb 07, 2012 9:25 am

Defectiuni (cu sau fara ghilimele) - ref. la lens softness - acesta e procesul de fabricatie la momentul actual: nicio lentila nu e si nu va fi perfecta.

Mesterul a vrut sa sublinieze aceste 2 facilitati (prezente doar la DxO si bazate pe experienta lor rezultata din testarea obiectivelor si aparatelor): module pentru perechi ap.+ob. si lens softness. Aceste facilitati sunt singurele bazate pe hardware si nu pe algoritmi software (diferiti pentru fiecare producator de software de prelucrare foto/video) cum folosesc toate celelalte companii (unsharp mask, exposure, etc.). [O mentiune se poate face pentru Capture One care obtine rezultatele cele mai bune pe aparatele Phase One, tot pe baza experientei hardware cu aceste aparate].

Personal, de cind "mi-a deschis el ochii" ref. la DxO Optics, nici nu mai folosesc sharpness-ul ci doar "lens softness", pentru ca mi se pare ca rezultatele sunt mai bune (mai curate). Nu zic ca celelalte programe n-ar fi bune: fiecare are parti bune si parti rele; DxO are ceva in plus, fata de toate celelalte, care merita folosit.
Totusi, e doar parerea lui si a mea si nu fortam pe nimeni ce program de editare sa foloseasca; doar le-am amintit pentru cine nu le cunoaste, cum mi s-a intamplat si mie (nu m-a fortat in niciun fel, am trecut eu singur la DxO dupa ce am vazut rezultatele).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Diferente softuri? (PsCs5, AcdSee, DxO, Psp,

Mesajde Merlin » Mar Feb 07, 2012 3:18 pm

Pentru mine ''defectiunile tehnice" se refera strict la aberatii cromatice, vignetare si distorsiunile obiectivului.
Si, daca tot amintiti de Lens softness, chiar daca procedeul de rezolvare rezulta din experienta lor (DxO) in privinta combinatilor body + obiectiv .. rezolvarea se face tot prin ... software. Ma insel?? Aceeasi Marie ( procedeu sharp) cu alta palarie ...
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron