Acum este Vin Mar 29, 2024 12:51 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon PP workflow in Linux

Capture NX, ViewNX si mai mult

Nikon PP workflow in Linux

Mesajde glumetu » Vin Ian 16, 2009 2:27 pm

Pentru luptatorii din Linux :) am gasit un tutorial foarte bun despre cum puteti avea un workflow de post-procesare foto mai mult decat decent cu unelte freeware si open-source.

Asta pentru ca prietenii nostri de la Nikon nu par a-si bate capul prea mult cu noi, cei putini ;)

Site-ul este: http://blog.crushedredpepper.com/nikon/ si contine si cateva scripturi personale, foarte utile.

Cu bine,
glumetu
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde glumetu » Vin Ian 16, 2009 2:45 pm

Si inca o pagina plina de resurse - viewere, convertoare, noise reduction plug-ins etc

specific pentru D70 si usor outdated, dar se aplica la mai toate camerele recente si oricum se poate instala oricand din repositories versiunea cea mai noua.

http://pages.quicksilver.net.nz/pepe/d7 ... Linux.html
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde bphoto » Joi Dec 17, 2009 10:37 pm

Felicitari pentru diseminare . Foarte faine si utile.

http://support.nikontech.com/app/answer ... _id/116678 :

Nikon software is designed for Windows and Mac OS operating systems only (this does not include the server versions of this software). Nikon do not have any plans at present to support Linux, UNIX or any other operating system.

Nikon customers wanting to use their film scanners on Linux can use Vuescan from Hamrick Software www.hamrick.com which supports the full range of Nikon scanners.

ps
stii cum se zice ...Romania va creste prin BSR...asa Linux-istii vor fi din ce in ce mai multi. Cand n-o sa mai avem praf in Bucuresti, va descoperi si lumea de la noi ca exista si altceva (vezi cazul Adminstratiei Publice din Munchen care a migrat tot pe linux si open source)
Cu respect,
Bogdan Diaconu

Imaginea care nu spune o poveste, nu primeste nimic
Avatar utilizator
bphoto
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mai 08, 2009 9:46 am

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde sorinsava » Vin Dec 18, 2009 10:56 am

virtualbox si vmware
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde glumetu » Vin Dec 18, 2009 1:18 pm

sorinsava scrie:virtualbox si vmware

da, dar totusi... :roll:

oricum Nikon abia-abia pridideste sa sustina versiunea de Windows (vezi ultimul update, semi-penibil), asa ca poate-i mai bine ca nu se baga pe Linux...
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde sorinsava » Vin Dec 18, 2009 2:34 pm

Ce e cu ultimul update? Si care e deranju' cu virtualizarea?

Problema tuturor de vreo 2 ani e Macu. Tembelii de Apple au renuntat la un api care era folosit de mai toti producatorii si la revedere x64. Adobe au prevazut > 2 ani sa mute photoshop pe nou api, deja a cam trecut unul, dar ei au citeva sute de programatori. cs5 poate o sa fie x64 pe mac, dar nu e sigur. versiunea de Win a venit imediat.Sa vezi After Effects cs4 ce prost e scris, nu are multithreading nici x64. Lanseaza instante din el care randeaza cadre diferite ca sa simuleze MT si sa depaseasca limita de ram pt x32.

Astia de la firma Nik care probabil sunt vreo 5 angajati cu totul o sa mai stea un timp pina muta versiunea de Mac ca au avut deja 1 an la dispozitie si de abia dupa mai vedem. Pt ei nu conteaza decit Mac-u, adica aia 4-5% din posesorii de PCuri, daca n-ai Mac oricum nu esti fotograf profesionist.
Mi se pare ciudat ca Nikon au bagat cam 1 milion si 100 programatori in noua firma pt firmware dar nu fac cumva sa angajeze mai multi programatori Nik astia.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde sorinsava » Sâm Dec 19, 2009 2:21 pm

Apropo de Linux, daca cineva dintre voi se pricepe sa compileze http://sourceforge.net/projects/pfstools/
m-ar interesa PFScalibration in cd/m2. Eu n-am reusit. Mersi!
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde inbalarii » Sâm Iun 19, 2010 9:12 pm

Folosesc linux de mulţi ani, dar cu fotografia m-am dat bătut. După ce am căutat şi încercat tot ce se putea, am ajuns la soluţia pe care o folosesc acum: virtualbox + lightroom.
inbalarii
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Oct 19, 2009 1:18 pm

Re: Nikon PP workflow in Linux

Mesajde tavi2x » Sâm Iun 19, 2010 9:58 pm

Parca exista Picasa si pe Linux. Eu il folosesc pe un Win XP si sunt multumit de el
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron