Acum este Vin Mar 29, 2024 8:32 am

Articole Nikonisti.ro

RAW software pentru PC/win7hp

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde Merlin » Mar Apr 24, 2012 9:27 pm

Toate programele respectabile au versiune demo ... intre 15 zile si 2 luni!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde Skytalker » Mar Apr 24, 2012 9:36 pm

Odata cu varianta CNX si VNX pe 64 bits, nikon a rezolvat problema vitezei care era atit de critica. Acum sa spui ca LR este mai rapid este o completa dezinformare, fie nu ai un sistem corespunzator, fie VNX si CNX nu sint instalate corespunzator, sigur exclud varianta sa nu stii lucra cu ele.

Lr ramine un program flexibil, foarte intuitiv, rapid si eficient, folosit de mai multi decit CNX.

Ambele au variate "trial" care se pot descarca si incerca si ...alege.
Oricum ambele, fie una sau alta, nu pot face advanced editing, adica manipulari si alte fitze, fara de care fotografia moderna nu e posibila. Ori pentru asta trebuie CS5, 6.

Deci recomand cu incredere:
- manipulare fisiere: VNX (64), dar eu folosesc Photomechanic, pentru ca asta e cel mai bun;
- basic edtiting (conversie RAW- TIF/JPEG): CNX (64); nu vad nici un dezavantaj a se folosi Lr pentru manipulare fisiere si editing..
- advanced editing: CS5 sau 6.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde c6t9 » Mie Apr 25, 2012 12:30 am

Ți-am spus cândva că viteza nu se reduce la în cât timp deschizi și salvezi o imagine ori la cât durează o conversie.

aind scrie:
c6t9 scrie: În principiu marele neajuns ar fi faptul că nu este o bază de date pentru imagini. Aici este diferența majoră între LR și restul programelor.
Așa că nu sunt cu adevărat comparabile și nu poți spune că este unul mai bun.


stii ca PSE are Organizerul ala care face si el baza de date cu imaginile, scalari, taguri, recogs,etc..

hmm, as incerca LR-ul, nu stiu daca are versiune demo..


Am precizat despre ce e vorba. Altfel, multiple opțiuni sunt disponibile și în PSE, după cum spuneam. Și Bridge-ul are ceva opțiuni de gestionare și triere (inclusiv automată). De fapt sunt niște module, "opțiune" nu este o denumire corectă, care se regăsesc integrate și configurate diferit. De exemplu LR suportă un număr limitat de tipuri de fișiere, dar s-a pus mult accent pe cele RAW și pe ideea că este destinat fotografilor, ACR-ul fiind redesenat și integrat altfel (dar ce modifici în LR, inclusiv la nivel de snapshot, este integral disponibil în ACR prin metadata). În LR este cel mai complet pachet pentru gestionare și editare sub aceeași pălărie, gândit cu un scop foarte precis. Am impresia că în LR4 se permite importul unui catalog PSE (care în principiu poate fi privit într-o oarecare măsură ca un fel de bază de date mai restrânsă, în care sunt indexate imaginile și în care faci o parte din operațiile regăsite și în LR, altfel integrate). Eu nu am în mod curent PSE și mi-a fost lene să iau o versiune trial pentru a testa opțiunea asta și să văd exact cum va fi gestionată procedura. Adobe le-a gândit foarte bine astfel, fiind extrem de simplu să le recompună după nevoi și să le actualizeze pe toate platformele dintr-o dată.

Photo Mechanic este foarte interesant, dar nu-mi aduce (mie) ceva cu adevărat important față de LR și deja în LR am un sistem foarte bine pus la punct de la introducerea cardului până la salvarea modificărilor (sau nu, partea bună este că vor fi mereu accesibile și fișierul original neatins). Și nu este nici foarte ieftin. Cu mențiunea că nu l-am mai verificat de multă vreme, poate vreo 2 ani.

În plus cu cât introduci mai multe programe în metodologia de lucru, cu atât mai mult cresc șansele ca să-ți scape ceva. LR trimite direct în PS și importă direct din PS, păstrează layerele, poți lucra peste ele, poți păstra modificările într-un fișier nou, le poți aplica peste, programul le urmărește permanent și știi exact ce se întâmplă. Din acest punct de vedere n-am înțeles niciodată de ce unii preferă LR-Bridge-PS și apoi invers spre LR. Nu are sens.

De asemenea, PS deși foarte permisiv, deja de multe ori înseamnă manipulare mai mult decât ideea de prelucrare a unui RAW. O excepție la mine o reprezintă mai multe plug-ins care nu merg la fel de bine în LR (sau deloc) și atunci PS este singura opțiune.

Calitatea imaginii în LR versus NX? NX câștigă. Alte comentarii ar fi inutile, în afară de o mică mențiune, imaginile din NX au nevoie de o gestionare a zgomotului ceva mai atentă.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde aind » Mie Apr 25, 2012 12:52 am

Multumesc pentru info,
Nu vad sa-mi permit vreodata PS..
LR pare ok, o sa incerc trialul maine seara si daca mi se potriveste mai bine decat PSE o sa il cumpar digital - e putin mai ieftin decat la F64 chiar si cu reducerea de "gold"..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde c6t9 » Mie Apr 25, 2012 9:20 am

Cei de la Adobe nu-s proști, programele nu se suprapun extrem de bine. Le-aș poziționa pe aceeași linie, cu PSE undeva între LR și PS. De asta în principiu eu consider PSE în general un program mult subevaluat. Cred că ce mai fac în PS, aș putea face liniștit și în PSE, e doar o alegere din inerție să folosesc Photoshop (și asta rară și pentru că mi-e lene să relochez acțiunile pe care mi le-am făcut).


În LR ai opțiunea ca la introducerea cardului să fie lansat automat programul cu fereastra IMPORT. Aici poți opta pentru copierea fișierelor (eventual cu back-up), redenumire (foarte util și cu posibilități extinse), aplicarea deja a unor șabloane pentru claritate de exemplu și altele. Este posibilă și o triere, dar mi se pare timp pierdut la acest nivel. Și îl lași să-și vadă de treabă.

LR lucrează cu un catalog în care sunt indexate imaginile, dar care va conține și toate informațiile legate de acestea, inclusiv modificările. Șansele ca acest catalog să pățească ceva sunt minime pentru că există opțiunea de back-up (evident pe un alt hard de preferat) și opțiuni de back-up la back-up și la setările LR/ACR (prin plug-in) - chiar dacă a murit OS-ul cu tot cu programe, poți avea undeva salvate toate setările. Avantajul este că totul se întâmplă din LR și că programul știe despre ce este vorba. Poate nu pare mare lucru acest back-up, dar hardurile nu sunt nemuritoare. Mai devreme sau mai târziu apar probleme. După ce te arzi o dată, în mod sigur vei face back-up, și nu regulat, ci de fiecare dată.

Dacă ai lucrat cu Organizer, vei identifica destul de ușor ce elemente și cum au fost folosite. Aici faci o triere, sunt marcate imaginile ceva mai reușite și cele respinse, care ulterior vor/pot fi eliminate dintr-un click. În tot acest timp în fundal programul poate rula acțiuni predefinite de back-up atât a fișierelor originale, cât și a celor modificate, urmărind permanent toate schimbările produse și oferind opțiunea ca o imagine să rămână în back-up, deși ea a fost ștearsă sau eliminată din catalog.

Mai departe practic activezi modulul Develop (care este în principiu ACR puțin cosmetizat - și sunt utilizatori care folosesc LR pe post de ACR pentru PS, deoarece li se pare mai simplu, dar practic sunt cam aceleași opțiuni) unde dintr-o serie de 100 de imagini să zicem, poți edita una și apoi le poți actualiza pe toate în timp real cu modificările aduse și de asemenea poți ajusta modificările pentru fiecare, astfel încât să se potrivească mai bine de la cadru la cadru. Faptul că poți lucra în timp real cu serii mari este un avantaj imens. Faptul că poți închide oricând programul și că fișierele originale sunt neatinse, dar modificările rămân în catalog, iar reprezintă un atuu semnificativ - ele se salvează în timp real, nu ai un Save anume pe care să-l apeși, chiar dacă s-a dus curentul, modificările sunt în catalog. Pentru că poți pune catalogul pe orice (mă gândesc la un mediu rapid de lucru) și pentru că folosește propriile previzualizări, se mișcă extrem de repede, fără să omoare sistemul dacă ai foarte multe imagini. Iar gestionarea lor este cât se poate de simplă și intuitivă. Nu ai cum să ștergi din greșeală pentru că ești întrebat de două ori dacă vrei ca fișierul să fie eliminat din catalog și apoi din back-up și mi-e greu să cred că neatenția te poate determina să alegi la ambele răspunsul corect, astfel încât să pierzi imaginile. Nu ai cum să pierzi modificările cu vreun reset sau altceva pentru că există o istorie detaliată a lor și poți să te duci în timp și să ajustezi individual ceva. Este foarte bine gândit pentru a lucra rapid cu imagini, fără să le modifici fizic. Prețul plătit este faptul că NEF-urile nu sunt la fel de bine interpretate ca în NX.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde Aries » Mie Apr 25, 2012 10:48 am

@darkrider92
Încearcă variantele trial și vezi cam ce mod de lucru îți folosește ție. Nimeni nu poate știi exact de ce ai tu nevoie.
De exemplu: - dacă vrei selecții mai avansate și ușor de făcut, CNX este mult peste LR, din punctul meu de vedere;
- modificări locale de cromatică/luminozitate, CNX iarăși peste;
- scule de clonare? Heal în CNX acceptabil, heal/clone în LR dar mult sub PS.
Fiecare program are punctele lui tari/slabe, ideal ar fi să găsești un lanț care să te satisfacă.

Pe partea de hardware:
- ups-ul e vital;
- ssd pentru os/programe și raid 1 din hdd-uri + ceva backup.

PS: nu cred să găsești LR doar digital, sau cel puțin eu nu am găsit când am căutat.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde aind » Mie Apr 25, 2012 10:53 am

Aries scrie:@darkrider92

adica @ aind :)

De exemplu: - dacă vrei selecții mai avansate și ușor de făcut, CNX este mult peste LR, din punctul meu de vedere;
- modificări locale de cromatică/luminozitate, CNX iarăși peste;
- scule de clonare? Heal în CNX acceptabil, heal/clone în LR dar mult sub PS.

da, mi-a prins foarte bine modul de selectie/modificare la CNX la fel healingul destul de bun !

Pe partea de hardware:
- ups-ul e vital;
- ssd pentru os/programe și raid 1 din hdd-uri + ceva backup.

am un APC de 700, de 2 ani si ceva vad ca n-am avut nici o problema..
un ocz de 96 gb pentru sistem si programe si inca n-am configurat PSE sa foloseasca corsairul de 60 gb :)

PS: nu cred să găsești LR doar digital, sau cel puțin eu nu am găsit când am căutat.

pai.. de unde am cumparat si PSE9.. de pe site-ul adobe :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: RAW software pentru PC/win7hp

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 25, 2012 5:33 pm

Atentie mare cu SSD-urile: exista sanse mari de defectare daca swap-urile si scratch-disk-urile sunt configurate pe ele. E de preferat HDD cu 7200 rpm (eventual in raid) si cit mai multa memorie.

Ar mai fi de incercat si Capture One si DxO Optics 7.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron