Acum este Mar Apr 16, 2024 10:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Capture NX2 sharpnes

Capture NX, ViewNX si mai mult

Capture NX2 sharpnes

Mesajde sfedu » Dum Mai 13, 2012 6:58 pm

Buna ziua,problema de care ma lovesc in momentul in care convertesc din raw in jpeg cu Capture NX2 este faptul ca nu imi pastreaza setarile pe care le fac,spre exemplu atunci cand ii dau sharpnes la maxim pe fotografie vizualizez accentuarea sharpnes-ului,dar in scurt timp fotografia revine la sharpnes-ul initial,chiar daca indicatorul de sharpnes este la maxim;am facut un test introducand o fotografie raw in capture nx2 si fara sa ii fac nici o modificare am salvat-o in jpeg,apoi am luat acceasi fotografie la care i-am setat sharpnes-ul maxim si am salvat-o jpeg;intre cele doua jpeg-uri nu e nici o diferenta,nu s-a aplicat setarea sharpnes-ului;spuneti-mi va rog unde gresesc,ce de facut.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 14, 2012 9:02 am

Nu stiu exact cat de mult stii despre Capture NX2, asa ca daca iti spun chestii evidente imi cer scuze.

1. Stii ca efectele sharpness-ului aplicat in CNX2 se vizualizeaza doar la zoom 100%.
2. Daca aplici sharpness la un anumit pas, dupa care revii asupra unor setari anterioare, setarea de sharpness se dezactiveaza (valabil si pentru alte modificari facute). Cu alte cuvinte, cand salvezi JPG, ai grija sa activatezi (dand click pe ele) ultimile modificari aplicate.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 14, 2012 12:24 pm

Acum am observat ca ultima versiune nu mai sufera de problema asta. Incearca sa faci un upgrade.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Merlin » Lun Mai 14, 2012 8:03 pm

Setarile facute (ex. 3, 4, 5) se dezactiveaza daca revii asupra unei setari anterioare (ex. 2) doar atunci cand in setarile (Preferences .. Ctrl+K ) NX2 ai dezactivat (debifat) la menu-ul General KEEP ALL STEPS ACTIVE IN EDIT LIST indiferent de versiune! Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Tudor_dx » Mar Mai 15, 2012 8:29 am

Da, bun sfat. E ciudat ca ieri am incercat un nef si mi-a pastrat setarile. In schimb azi, am incercat din nou si aceeasi chestie.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Merlin » Mar Mai 15, 2012 3:57 pm

Iti pastreaza setarile daca revii asupra editarii si faci un nou pas sau dai click pe cele deja facute ... cel mai bine este sa verifici setarile din Preferences, si sa bifezi acolo daca este cazul sa pastreze toti pasii activi ... setarile active au o anumita culoare, mai inchisa decat cele inactive care sunt un gri mai deschis ... chiar daca sunt bifate.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde sfedu » Joi Mai 17, 2012 5:57 pm

Problema de care ma lovesc acum e ca atunci cand deschid programul apare mesajul din imagine si se blocheaza,am reinstalat si e la fel;aveti idee ce e de facut?
Fişiere ataşate
 a1.jpg
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Capture NX2 sharpnes

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 17, 2012 6:23 pm

Din mesaj pare ca nu ai nicio imprimanta instalata pe calculator. Instaleaza driverele pentru o imprimanta (chiar si PDF creator) si vezi ce se intimpla.
Tu incerci sa tiparesti o poza sau sa umbli prin setupul paginii, iar acesta are nevoie de un printer implicit pe care sa faca setarile: dimensiunea paginii, tipul de imprimanta si hirtie, marginile de tiparire, sabloane de tiparire etc.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron