Acum este Joi Mar 28, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Aberatii cromatice

Capture NX, ViewNX si mai mult

Aberatii cromatice

Mesajde bzagan » Lun Iun 18, 2012 10:24 pm

Exista un software Open Source bun care sa scoata aberatiile cromatice?
Ma lovesc de problema asta de cand mi-am luat 70-300 VRII... superb obiectiv, altceva n-am ce sa-i reprosez.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde Sap7e » Mar Iun 19, 2012 7:40 am

Adobe Lightroom are o funcție de corecție a aberației cromatice. O găsești în meniul Develop, în partea dreaptă la Lens Corrections. Sunt sigur că și în Photoshop găsești un addon cu care să faci aceași treabă.
Am în dotare un corp bătrân și doi ochi ieftini. Why so curious?
http://sap7e.deviantart.com/gallery/?
Avatar utilizator
Sap7e
 
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 16, 2012 11:47 pm
Localitate: Suceava

Re: Aberatii cromatice

Mesajde bzagan » Mar Iun 19, 2012 11:12 am

Sap7e scrie:Adobe Lightroom are o funcție de corecție a aberației cromatice. O găsești în meniul Develop, în partea dreaptă la Lens Corrections. Sunt sigur că și în Photoshop găsești un addon cu care să faci aceași treabă.


Multumesc! Din pacate nu folosesc Adobe Lightroom si nici Photoshop.

Mi-ai dat insa o idee, am gasit Fix-CA, un plug-in pentru Gimp.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde qdata » Joi Iun 21, 2012 1:44 pm

In primul rand ar trebui sa-ti verifici camera, deoarece multe aparate Nikon (exceptand unele modele mai vechi sau low enduri) au inclusa optiunea Auto Lateral Chromatic Aberation Correction. De obicei face treaba mult mai buna decat orice alt software, stergand marginile colorate din jurul obiectelor.
View NX (free) are optiune pentru corectia aberatiilor axiale, iar Capture NX2 stie sa corecteze atat aberatiile axiale cat si cele laterale.
Banuiesc ca in cazul tau e vorba mai mult de aberatii axiale (margini colorate), asa ca vezi daca nu pot fi remediate din camera direct.
Alte softuri (pe bani ) care stiu sa remedieze aberatiile sunt DXO si PTlens. Personal am obtinut rezultatele cele mai bune cu programele Nikon. In unele cazuri aberatiile sunt suficent de mari ca sa nu poata fi corectate automat si este nevoie sa foloesti unelte clasice din Phoptoshop.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde bzagan » Joi Iun 21, 2012 2:45 pm

qdata scrie:In primul rand ar trebui sa-ti verifici camera, deoarece multe aparate Nikon (exceptand unele modele mai vechi sau low enduri) au inclusa optiunea Auto Lateral Chromatic Aberation Correction. De obicei face treaba mult mai buna decat orice alt software, stergand marginile colorate din jurul obiectelor.
View NX (free) are optiune pentru corectia aberatiilor axiale, iar Capture NX2 stie sa corecteze atat aberatiile axiale cat si cele laterale.
Banuiesc ca in cazul tau e vorba mai mult de aberatii axiale (margini colorate), asa ca vezi daca nu pot fi remediate din camera direct.
Alte softuri (pe bani ) care stiu sa remedieze aberatiile sunt DXO si PTlens. Personal am obtinut rezultatele cele mai bune cu programele Nikon. In unele cazuri aberatiile sunt suficent de mari ca sa nu poata fi corectate automat si este nevoie sa foloesti unelte clasice din Phoptoshop.


Multumesc! Da, ViewNX folosesc... fotografiez doar RAW. O sa verific diseara. Camera este un D5100.

Un exemplu de aberatii cromatice... la petala interpusa intre mine si albina apare o tenta albastra.
Imagine
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde qdata » Joi Iun 21, 2012 3:40 pm

Atentie ! D5100 stie sa corecteze automat doar aberatiile cromatice laterale, insa numai daca faci JPEG-uri. Un RAW este prin definitie neprelucrat, asa ca aparatul nu se atinge de el, lasand si aberatiile la locul lor.
La un RAW trebuie sa le editezi in faza de postprocesare.

ViewNX s-ar putea sa nu fie suficent doarece nu corecteaza decat un tip de aberatie (axiala), dar trebuie sa verifici practic. Daca-mi dai un NEF original o sa fac si eu niste teste cu fisierul tau.
Asadar s-ar putea sa fie nevoie mai degraba de Capture NX 2 decat de ViewNX, insa trebuie vazut ce rezulate se pot obtine cu View NX mai intai. Inca nu mi-e clar la ce tip de aberatie se incadreaza problema cu petala din poza ta.

Uite aici un articol f bun cu cele doua tipuri de aberatii principale:
https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/45733/~/what-is-the-difference-between-lateral-and-axial-chromatic-aberration%3F
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde ikraft » Vin Sep 21, 2012 12:18 am

din ce am vazut eu personal, cele axiale sint mai vizibile dar capture nx le scoate foarte bine. Banuiesc ca exact la fel se comporta si ViewNX.
Dar cel mai bine e de minimizat prezenta lor, pe cit posibil. Trebuie ca histograma sa nu fie aproape de saturatie si focusarea cit mai buna.
inca o pagina cu explicatii:
http://mansurovs.com/what-is-chromatic-aberration
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde Aries » Vin Sep 21, 2012 10:13 am

@qdata

Dacă ai setarea activată din aparat și nef-urile se deschid (în softul Nikon) cu opțiunea de corectare a ab. crom. laterale bifată.
Poți verifica în ViewNX.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde bzagan » Vin Sep 21, 2012 11:18 am

Din experienta va pot spune ca optiunile automate din ViewNX sau Photoshop nu rezolva aberatiile cromatice imense pe care le induce 70-300VR (ultimul model) in zona 200-300mm.

Solutia pe care o gasisem consuma prea mult timp insa producea rezultate excelente (disparea in intregime dunga laterala albastra, rosie sau cian). Foloseam Gimp si un script care creeaza o masca pe respectiva culoare. Editam masca astfel incat sa corespunda exact cu zonele pe care doream sa le elimin si in rezultatul final nu mai era nici o urma de aberatii.

Am vandut pana la urma obiectivul, mi se pare praf. 55-200 este la fel de bun ca si 70-300 pana in 200mm. Iar la 70-300 pozele intre 200-300 mi se par de neutilizat (din punct de vedere comercial).
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Aberatii cromatice

Mesajde qdata » Dum Sep 30, 2012 11:21 am

bzagan scrie:Din experienta va pot spune ca optiunile automate din ViewNX sau Photoshop nu rezolva aberatiile cromatice imense pe care le induce 70-300VR (ultimul model) in zona 200-300mm.


In orice caz, nici un soft automat nu poate neutraliza complet abratiile cromatice din imagine. Nici macar DxO nu are rezultate grozave, desi foloseste algoritmi sofisticati si calculeaza aberatiile in mod particularizat in functie de obiectiv si distanta focala.
Utilizand Capture NX am avut rezultate acceptabile (nu extraordinare, dar multumitoare), chiar si cu fotografii facute cu alte marci de aparate (de pilda Canon).
Cei care urmaresc in mod deosebit sa reduca problema aberatiilor cromatice pot sa-si cumpere la preturi ridicate obiective de calitate.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron