Acum este Joi Mar 28, 2024 8:32 pm

Articole Nikonisti.ro

editare foto

Capture NX, ViewNX si mai mult

editare foto

Mesajde sfedu » Lun Iul 16, 2012 8:52 pm

Salutare,am nevoie de putin ajutor in ceea ce priveste niste fotografii facute la o nunta unde s-a intamplat ca mireasa sa aiba musteata,spuneti-mi va rog cum pot acoperi musteata in photoshop,capture nx sau lightroom.
Multumesc mult.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: editare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 17, 2012 8:15 am

Sunt 3 variante: guma de sters (in PS), Gillette (perfect barbatesc) si sedinte de epilare definitiva :lol:

Ma intreb daca mireasa nu stia acest lucru inainte de eveniment sau daca stia, de ce nu a luat ceva masuri in acest sens (banuiesc ca a stat 3 ore la coafor, putea sa mai stea 5 secunde in plus cat dureaza o depilare a mustatii cu o banda de leucoplast) :?:

Abia acum (la procesare) isi demonstreaza fotograful de nunta calitatile in domeniu ;) ... sau cat de sharp sunt obiectivele utilizate!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: editare foto

Mesajde Sap7e » Mar Iul 17, 2012 8:28 am

În photoshop ai butonul Clone Stamp(parcă așa se cheamă).
Ții butonul Alt și dai click pe zona ce vrei s-o clonezi peste mustață, după care dai click normal pe mustață. Deci Alt+click pe obraz sau alta zona expusă la fel, după care click normal pe mustață.
După ce faci asta poți folosi și Blur Tool sau mai era un buton care întindea o zonă, probabil Stretch(nu-s sigur) da ai grijă să nu se vadă marginile.
Baftă!
Am în dotare un corp bătrân și doi ochi ieftini. Why so curious?
http://sap7e.deviantart.com/gallery/?
Avatar utilizator
Sap7e
 
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 16, 2012 11:47 pm
Localitate: Suceava

Re: editare foto

Mesajde Tudor_dx » Mar Iul 17, 2012 9:01 am

Are si Capture NX2. Se cheama Auto Retouch Tool. Nu este la fel de customizabil, dar isi face treaba.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: editare foto

Mesajde sfedu » Mar Iul 17, 2012 9:21 am

De fapt mireasa s-a epilat la musteata,dar ia ramas semn(ca o alta musteata) probabil s-a epilat cu ceara si s-a fript,nu stiu motivul,ideea e ca nu arata ok;multumesc mult pentru sfaturi.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: editare foto

Mesajde Merlin » Mar Iul 17, 2012 10:44 am

Incearca cu CS5. selectezi zona cu problema si apoi din Menu-ul EDIT alegi FILL si in fereastra deschisa selectezi la USE optiunea Content Aware. Daca nu iese perfect din prima umbla putin cu Clona sau cu Patch Tool pe l amarginile care sunt in neregula.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: editare foto

Mesajde qdata » Dum Iul 29, 2012 3:57 pm

In loc de Clone Stamp as sugera mai degraba sa fie folosit Healing Brush pentru astfel de joburi. Functioneaza aproape la fel ca instrumentul de clonare, dar face si blend pe deasupra, adica integreaza zonele modificate la locul unde au fost puse.

Uite aici un tutorial despre cum trebuie folosite patru instrumente de baza cand vrei sa repari portrete:
http://www.youtube.com/watch?v=OGX15p8lXHk&lr=1 (este depre Clone Stamp, Spot Healing Brush, Healing Brush, si Patch Tool)
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: editare foto

Mesajde clerick » Dum Iul 29, 2012 4:40 pm

probabil s-a epilat cu ceara si s-a fript


cunosc cel putin 5 cazuri de astea - nu stiu ce naiba se intampla - ori alea care epileaza nu stiu sa o faca cum trebuie - ori acest proces nu ar trebui aplicat in zona.. oricum e hilar sa vezi frustrarea "frumoaselor" mirese pline de hormoni care se gandesc sa faca asta cu 2 zile inainte de nunta ... clone stamp
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: editare foto

Mesajde paulgsm » Sâm Oct 20, 2012 12:30 pm

@qdata Super tare linkul cu tutoriale !
paulgsm
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Aug 21, 2009 1:29 pm

Re: editare foto

Mesajde zvonacfirst » Sâm Oct 20, 2012 7:53 pm

si a stat cu buza fripta toata nunta in loc sa dea cu ceva fond de ten? ar merita sa-i lasi pozele asa, pe bune. tu trebuie sa muncesti suplimentar la fiecare poza in care apare mustacioasa.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron