Acum este Mar Apr 16, 2024 1:36 pm

Articole Nikonisti.ro

probleme editare in View NX2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 10, 2014 9:50 pm

Am o vaga banuiala asupra workflow-ului, dar nu ma pot pronunta ipotetic. Intuiesc o lipsa de hardware la baza (memorie putina+HDD lent si fragmentat).
Totusi eu as face o sugestie: sa se prelucreze toate NEF-urile (tranzitia de la unul la altul produce salvarea modificarilor, in NEF, ca noua versiune), iar dupa terminarea prelucrarii sa se faca conversia la formatul JPG.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde redfox » Mar Mar 11, 2014 9:33 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Am o vaga banuiala asupra workflow-ului, dar nu ma pot pronunta ipotetic. Intuiesc o lipsa de hardware la baza (memorie putina+HDD lent si fragmentat).

Se pare că aceasta este varianta corectă în cazul laptopului meu, deoarece mi se indică faptul că stă cel mai slab la partea de grafică. Așa e când cumperi ceva de urgență și nu ai bani suficienți pentru ceva mai bun
Bogdan Dulgheru scrie:sa se prelucreze toate NEF-urile (tranzitia de la unul la altul produce salvarea modificarilor, in NEF, ca noua versiune), iar dupa terminarea prelucrarii sa se faca conversia la formatul JPG.

Ar însemna să trec iarăși prin toate fotografiile. Viteza de editare este oricum mică, așa că nu aș prea vrea să mai pierd timpul cu acest lucru.
Mulțumesc de sfaturi
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 12, 2014 10:09 am

Eu nu m-am referit la reprelucrarea vechilor fisiere NEF, ci la stabilirea unui nou workflow, care sa fie folosit pe viitor.
Functie de puterea de prelucrare se pot face mici ajustari si in acest workflow, dar "in mare" eu am sugerat tratarea prelucrarii in 2 etape: prelucrarea NEF-urilor si conversia Nef-urilor prelucrate anterior (conversia poate fi facuta chiar si in alt moment de timp).
Ajustarile ar fi impartirea calupului de NEF-uri de prelucrat (100 buc.) in grupuri mai mici de cadre (10-20) pe care sa se aplice workflowul in cele 2 etape: prelucrare si conversie.

Pentru a avea toate cadrele la dispozitie imediat dupa momentul captarii lor, eu as sugera folosirea inregistrarii NEF+JPG, JPG-ul la dimensiunea S(mall) si calitate normala sau fine, functie de capacitatea cardului. Pe masura ce sunt prelucrate NEF-urile, se poate renunta la cadrele JPG small captate la momentul fotografierii, pentru a economisi spatiu pe HDD.

[ieri, dupa ce am vazut problema Dvs., am prelucrat niste NEF-uri (cam 20-25) pe un laptop generatie 2006, dupa workflowul in 2 etape si nu am pierdut niciun cadru; viteza a fost mica vs. configuratia hardware actuala(I5 quad vs. dual-core, 8GB ram vs. 2GB, 64 bits OS vs. 32 bits OS, video discret vs, video integrat, SSD vs. HDD la 5400 rpm) dar nu am avut nicio alta problema. Deci se poate.]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde redfox » Mie Mar 12, 2014 12:19 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Eu nu m-am referit la reprelucrarea vechilor fisiere NEF, ci la stabilirea unui nou workflow, care sa fie folosit pe viitor.
Functie de puterea de prelucrare se pot face mici ajustari si in acest workflow, dar "in mare" eu am sugerat tratarea prelucrarii in 2 etape: prelucrarea NEF-urilor si conversia Nef-urilor prelucrate anterior (conversia poate fi facuta chiar si in alt moment de timp).
Ajustarile ar fi impartirea calupului de NEF-uri de prelucrat (100 buc.) in grupuri mai mici de cadre (10-20) pe care sa se aplice workflowul in cele 2 etape: prelucrare si conversie.

Am înțeles. Am să țin cont de sfat.
Mulțumesc.
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde redfox » Lun Apr 14, 2014 9:46 am

Se pare că FORUMUL AFIȘEAZĂ POZELE COADĂ-CAP
Fişiere ataşate
 1.jpg
Pasul 1: încep să editez poza. Folderul FOTOGRAFII (unde există poza) este la locul lui
 2.jpg
Pasul 2: dau comanda ca poza să se salveze (folderul FOTOGRAFII este la locul lui)
 3.jpg
Pasul 3: ViewNX dă eroare de salvare a pozei (DAR folderul FOTOGRAFII dispare, iar programul sare la alt folder)
Pasul 4: Pentru a salva poza, trebuie să redeschid programul.
Pasul 5: Șters, curățat, lustruit, reinstalat, ACEEAȘI EROARE
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: probleme editare in View NX2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Apr 14, 2014 12:28 pm

Erorile pot fi urmarea unei partitionari incorecte si/sau HDD nu este in cea mai buna forma fizica; chiar si pe un HDD de 2TB (desi sunt sigur ca nu e cazul) sunt suficiente 2 (maxim 3) partitii.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron