Acum este Mar Apr 23, 2024 11:53 am

Articole Nikonisti.ro

Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde glumetu » Mie Noi 28, 2012 8:56 am

eu nu prea inteleg de unde treaba cu stocul de software. Nu cred ca mai exista producator de software normal la cap care sa nu-l ofere spre cumparare si online:

http://www.niksoftware.com/store/usa/entry.php?view=singlepurchase/capturenx-dr.shtml
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 28, 2012 12:49 pm

GabrielC, este de apreciat faptul ca nu doresti sa piratezi software-ul, lucru si normal de altfel. In cazul in care nu il gasesti la niciunul dintre partenerii Nikon Professional, iti alegi magazinul preferat, plasezi precomanda si va fi adus. Ca si la alte produse, stocurile depind mult si de cerere.

La ce parteneri ai incercat pana acum?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde GabrielC » Mie Noi 28, 2012 1:08 pm

glumetu scrie:eu nu prea inteleg de unde treaba cu stocul de software. Nu cred ca mai exista producator de software normal la cap care sa nu-l ofere spre cumparare si online:

http://www.niksoftware.com/store/usa/entry.php?view=singlepurchase/capturenx-dr.shtml


Era vorba de stoc in general. Chiar cu umilele mele cunostinte de internet, as fi putut cumpara asa ceva online,
fie cu expediere pachet fie cu download. Ceea ce ma deranjeaza este ca - desi softul ESTE INCLUS in pachetul D800 E,
unde a fost disponibil pana recent - NU a fost pus si la vanzare individuala. Nu-i nevoie sa sariti in apararea
importatorului si nici a partenerului Nikon respectiv (preferat de mine de altfel) si nici sa-mi spuneti ca nu se cauta pentru ca Lightroom e la fel de bun, pentru ca nu e! Ma deranjeaza doar modul original in care se face comert in RO :) Dupa cum puteti vedea, multe magazine online sau nu numai din lumea asta au avut la vanzare si pachetul 800E+ CNX2 dar SI CNX2 separat. Asta numesc EU comert civilizat.

Iar discutia despre stocuri e mai lunga si se refera la toate produsele mai scumpe sau mai putin vandabile care au
status de precomanda sau indisponibil (dar listat) si pe care comerciantii seriosi din exterior le ofera fara sa ceara
banii inainte. La volumul pe care il au unele dintre magazinele mari de la noi, eu consider ca e de obligatia lor sa
mentina un stoc de MACAR 1-2 bucati disponibile. Si ma refer la produse cu pret sub 10000 RON, nu mai mult.
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 28, 2012 1:40 pm

Capture NX 2 NU a fost pus si la vanzare individuala


A fost si este disponibil la vanzare individuala. Cu riscul de ma repeta, daca nu este pe stoc, mergi la unul dintre parteneri si faci pre-comanda.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde GabrielC » Mie Noi 28, 2012 3:03 pm

Tudor_dx scrie:
Capture NX 2 NU a fost pus si la vanzare individuala


A fost si este disponibil la vanzare individuala. Cu riscul de ma repeta, daca nu este pe stoc, mergi la unul dintre parteneri si faci pre-comanda.



Multumesc pentru sfaturi, am sa fac asa cum mi-ati spus - sunt convins ca e solutia optima. Si ma bucur sa vad ca spiritul Softpedia este vesnic treaz ;)

Oricum, e bine de vazut si linkul asta: link magazin online, care arata la fel si pe vremea cand pachetul 800 E era disponibil la vanzare.

Inca ceva - eu intru destul de rar pe aici, de regula numai cand stiu exact despre ce vorbesc (preferabil din experienta proprie) si numai cand consider ca ceea ce spun poate fi de ajutor altora ... sau mie. Chiar cu riscul de a ma repeta... :)
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Merlin » Mie Noi 28, 2012 3:57 pm

Mai frate! Sincer, nu te pot intelege ... Deloc!! Ia-l domnule direct de pe site-ul lor, dureaza 5 minute sa-l dai jos si sa-l cumperi. Si asta mai ieftin! Nu inteleg de ce te scarpini la urechea dreapta cu mana stanga! Sa inteleg ca tu rogi magazinele de la noi sa faca profit? Poate ei nu vor, la asta te-ai gandit?? Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde GabrielC » Mie Noi 28, 2012 5:44 pm

Merlin scrie:Mai frate! Sincer, nu te pot intelege ... Deloc!! Ia-l domnule direct de pe site-ul lor, dureaza 5 minute sa-l dai jos si sa-l cumperi. Si asta mai ieftin! Nu inteleg de ce te scarpini la urechea dreapta cu mana stanga! Sa inteleg ca tu rogi magazinele de la noi sa faca profit? Poate ei nu vor, la asta te-ai gandit?? Spor!


O...PA ! Eu stiam ca sunt singur la parinti dar uite ca am bucuria sa-mi descopar un frate tocmai la Galati !!!! :)

Sufar CRUNT ca nu ma poti intelege. Crunt de tot :( E si greu, mai ales ca toti ne-am obisnuit sa ne descurcam si sa rezolvam personal probleme punctuale cand ar trebui sa facem ceva pentru rezolvarea lor de principiu si corect.
Toata discutia asta se lungeste pentru ca mi-am permis sa VREAU sa cumpar din RO si n-am de unde, iar maestrul (fara
bascalie!! ) administrator s-a gandit sa-mi dea cu usa peste degete ... ca la prosti, sustinand lucruri care la momentul
actual NU SUNT adevarate. Acum vad ca apare si artileria grea Dunareana ... Domnu' Tudor - cu toata stima sincera pe care o am pentru dumneavoastra - acesta este raspunsul pe care-l cereati in PM. Impreuna cu alte intamplari din ultimul timp de pe aici, imi dau o puternica senzatie de ... DEJA VU :lol:

Domnilor, eu ma retrag din aceasta discutie si-mi cer scuze daca v-am cauzat dificultati de intelegere... sau de alta natura. O data in plus, multumesc pentru link si daca produsul nu apare la F64 cat de curand, am sa-l cumpar online. ;)
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 28, 2012 6:17 pm

Eu am incercat politicos sa va explic ca puteti face comanda la unul dintre partenerii Nikon pentru Capture NX 2 in cazul in care produsul nu este in stoc, iar dumneavoastra ati tras concluzia ca v-am dat cu usa peste degete.

Dumneavoastra ati fost cel care insista ca aplicatia nu a fost disponibila pentru achizitie separat. La Nikon D800E, primiti doar serialul, fara cutie. Aplicatia se descarca de pe Internet.

Capture NX 2 apare separat pe site-ul f64, a fost pe stoc, dar nu mai este. Pentru acest lucru, trebuie doar sa faceti comanda.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 28, 2012 8:32 pm

Tudor_dx scrie:...
Capture NX 2 apare separat pe site-ul f64, a fost pe stoc, dar nu mai este. Pentru acest lucru, trebuie doar sa faceti comanda.


Unde, ca eu nu l-am gasit (versiunea retail, cu CD atasat)? Cum poti face comanda daca este indisponibil si te abonezi sa te anunte cind apare in stoc?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai noi versiuni Capture NX 2 si View NX 2

Mesajde Tudor_dx » Joi Noi 29, 2012 10:32 am

La oricare dintre partenerii Professional daca faceti comanda, se aduce. Daca nu merge pe site, comanda telefonica.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori