Acum este Mar Apr 16, 2024 5:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebare Camera Control

Capture NX, ViewNX si mai mult

Intrebare Camera Control

Mesajde CristiDav » Mie Mar 13, 2013 10:54 pm

Salutare tuturor ! Am un D7000 si as vrea sa pozez un subiect ce necesita mai mult de 30 de secunde timp de expunere, mai exact, "bulb". Cum as putea face asta fara sa mai cumpar si telecomanda ? N-as vrea sa dau banii pe una pentru o mica joaca doar. N-am reusit cu Camera Control Pro 2, desi imi vede aparatul.

Astept cu nerabdare ajutorul vostru. Va multumesc anticipat !
CristiDav
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 13, 2013 10:52 pm

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 14, 2013 9:15 am

Simplu: apesti o data declansatorul la inceputul fotografierii si mai apesi inca o data dupa ce a trecut timpul pe care l-ai dorit si cronometrat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde CristiDav » Joi Mar 14, 2013 10:03 am

Nu merge asa. NU am telecomanda. Pe bulb, daca apas o data si las, se opreste. Trebuie sa tin apasat pentru a tine obturatorul deschis. Ceea ce e imposibil, ca misti aparatul. Nu sunt chiar incepator in ale fotografiei... :( Alte pareri ?
CristiDav
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 13, 2013 10:52 pm

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde Tudor_dx » Joi Mar 14, 2013 10:57 am

Nu merge fara telecomanda. Iti trebuie asa ceva. Cu asta, declansezi si blochezi obturatorul. Atfel, poti expune cat de tin batterile.

Mai poti folosi si telecomanda infrarosu ML-L3.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 14, 2013 1:26 pm

CristiDav scrie:... Nu sunt chiar incepator in ale fotografiei... :( Alte pareri ?


Oare?

Banuiesc ca nu vrei sa faci "bulb" din mina, ci ai aparatul pus pe trepied, fixat bine, iar cit timp tii degetul pe butonul declansatorului esti atent la ce faci, nu te scarpini sau mai stiu eu ce alte lucruri poti face ;)

Asta in cazul concret al tau, care prefera complicatiile si nu procedeaza ca incepatorii care-si iau o banala telecomanda de 20-30 lei (max.) si stau comozi si relaxati pina cadrul este expus.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde CristiDav » Joi Mar 14, 2013 2:12 pm

Banuiesc ca nici tu nu esti incepator. Te las pe tine sa faci pe bulb, pe trepied, tinand butonul apasat 15+ minute. vreau eu sa vad cum nu misti tu aparatul+trepiedul cand apesi sau lasi butonul. Eu nici nu ma sinchisesc sa incerc, fiindca sunt sigur ca nu merge. Hai ca vad ca am inceput deja sa fim sarcastici. Ok, deci nu se poate fara telecomanda. Nu o sa dau 30 de lei pt 3 poze la stele :| Caut alta varianta...
CristiDav
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 13, 2013 10:52 pm

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde Tudor_dx » Joi Mar 14, 2013 2:19 pm

Telecomanda ML-L3 este aproximativ 70 de RON, asadar e mult mai accesibila.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 14, 2013 5:15 pm

CristiDav scrie:Banuiesc ca nici tu nu esti incepator. Te las pe tine sa faci pe bulb, pe trepied, tinand butonul apasat 15+ minute. vreau eu sa vad cum nu misti tu aparatul+trepiedul cand apesi sau lasi butonul. Eu nici nu ma sinchisesc sa incerc, fiindca sunt sigur ca nu merge. Hai ca vad ca am inceput deja sa fim sarcastici. Ok, deci nu se poate fara telecomanda. Nu o sa dau 30 de lei pt 3 poze la stele :| Caut alta varianta...


Eu sunt incepator, motiv pentru care mi-am cumparat telecomanda ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde ady_joe » Joi Mar 14, 2013 5:43 pm

Nu se poate fără telecomanda cu sau fără fir,dar la cât costa merita sa o cumperi zic eu....îți spun sincer am luat de la chinezi cu 1.50 euro o telecomanda fara fir de 2 ani si o folosesc destul de des , nu am avut nici o problema pana acum si chiar daca costa 30 de lei o sa îți fie utila pe viitor!
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Re: Intrebare Camera Control

Mesajde ph4music » Sâm Iul 13, 2013 7:44 pm

Intreb si eu tot aici ca sa nu deschid alt topic. Am vazut ca sunt destule softuri pt android ca sa controlezi dslr-ul prin cablul USB. Am instalat si eu cateva softuri de genul asta pe mai multe telefoane (DSLR Dashboard, Helicon Remote) si toate nu-mi vad dslr-ul (Nikon D3100), desi e cuplat la telefon prin cabll (cablu mini USB - USB + USB mama - micro USB). Trebuie cumva alta combinatie de cabluri sau e ceva ce nu stiu eu sa setez ? Multumesc anticipat !
ph4music
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Sep 30, 2012 11:03 am
Localitate: Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori