Acum este Vin Apr 19, 2024 2:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Capture NX, ViewNX si mai mult

Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde iulian q » Mar Iul 02, 2013 12:03 am

Salutare dragi colegi, vreau sa ridic si eu o problema cu care ma confrunt.
Dupa cum ati vazut in avatarul meu sunt utilizator de Linux ( Ubuntu ) insa intampin mari probleme in folosirea aplicatiei ViewNX .
Doresc sa intreb staful Nikon romania daca s-au gandit sa faca sau daca exista si o aplicatie in acest gen pentru Linux.

Stiu veti spune cine foloseste Linux, si va raspund ca destui iar numarul acestora va creste din ce in ce mai mult datorita fiabilitati acestuia, pretului, rezistentei in fata virusilor

http://adevarul.ro/tech/gadget/china-trece-ubuntu-google-pierdut-1_514edf0800f5182b8547492d/index.html#

Pun cateva link-uri de pe magazine online nu in scop de reclama cu pentru a prezenta faptul ca foarte multe calculatoarea cu linux preinstalat ajung in casele romanilor .

http://tinyurl.com/o53m998

http://tinyurl.com/pkvz2wg

Foarte multe companii sau nume in lumea it au aplicatii portate si pe linux, Google, Skype, Dropbox, opera, firefox, Adobe, bitdefender, ESSET, Avast, TeamViewer, Nero, Filezilla, Vlc, Oracle si altele .

Ganditi-va si la noi va rugam utilizatori de Nikon ce folosim linux si lansati aceasta aplicatie si pe linux .
Avatar utilizator
iulian q
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:36 pm

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde pma » Mar Iul 02, 2013 7:55 am

Si eu sunt utilizator linux cam 98% din timp (restul de 2% pe windows doar pentru LR si PS), totusi nu-mi fac sperante ca pentru o masa de utilizatori care insumeaza maxim 2-3% ar investi o firma in dezvoltarea unor aplicatii de genul ViewNX.

Totusi, ai incercat sa rulezi aplicatia cu Wine?
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde iulian q » Mar Iul 02, 2013 9:39 am

pma scrie: pentru o masa de utilizatori care insumeaza maxim 2-3% ar investi o firma in dezvoltarea unor aplicatii de genul ViewNX.

Asta este o estimare veche de fapt nu prea stie nimeni cati folosesc linux fiindca nu se pot numara calculatoarele ce folosesc .
Ce e sigur ca numarul acestora creste vertiginos, atat in china cat si in europa, spre exemplu municipalitatea orasului Munchen va distribui mii de DVD-uri gratuit locuitorilor sai .
pma scrie:Totusi, ai incercat sa rulezi aplicatia cu Wine?

Am incercat, de instalat se instaleaza corect insa nu vede aparatul .

( Pentru necunoscatori WIne este un emulator cu ajutorul caruia pot rula aplicatii .exe pe linux, linux foloseste alte extensii pentru aplicatii .deb si .rpm )
Avatar utilizator
iulian q
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:36 pm

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde pma » Mar Iul 02, 2013 10:56 am

Pai si nu poti copia de pe card pe HDD si apoi sa deschizi RAW-urile de pe HDD?
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde iulian q » Mar Iul 02, 2013 6:19 pm

Pot folosi si un cititor de carduri pentru a copia acele fotografii pe hardisc insa dupa cum stiti aplicatia ViewNX are mai multe functii pe langa cea de copiere.

Am putea spune la fel se utilizatorilor de Windows, ce tot folosesc acea aplicatie nu le pot copia pe hard ?
Avatar utilizator
iulian q
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:36 pm

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde pma » Mar Iul 02, 2013 7:49 pm

Eu nu o folosesc, imi place LR asa ca nu stiu ce pierd nefolosind ViewNX 8-)
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde georadu » Mar Iul 09, 2013 3:28 pm

E putin probabil. Fiecare distributie are particularitatile ei, de la faptul ca una are libraria XYZ in versiune 1.0 alta distributie o are in versiunea 2.0 si sunt partial/total incompatibile la nivel de API.
Ce ai mentionat tu sunt cazuri fericite in care aplicatiile merg cam peste toate distributiile majore, desi Skype pe in ziua cand a fost lansat Fedora 18 nu o lua din loc. Gandeste-te ce ar insemna ca si imagine pentru Nikon sa vii cu aparatul acasa, sa ai o distributie si sa nu functioneze softul, n-ai nici sursele sa incerci sa vezi ce nu merge. Vii pe forum si spui ca nu merge si mai vin si altii care fac dintr-o mica chestie ceva senzational si te-ai aranjat ca si firma.
Software-ul ceva mai complex vine cu cerinte de genul: fedora 12, ubuntu 8.04, rhel 5.2 (pe 5.3 deja nu mai mergea). Daca porteaza cineva ViewNX, la anul va avea cerinte ok de genul ubuntu 13.04 dar peste 2 ani s-ar putea sa vrei versiunea mai noua a distributiei pentru nu stiu ce feature si ViewNX nu va mai functiona sau va avea vreo 2 luni in care nu va functiona.
Steam testeaza doar pe Ubuntu, nu isi asuma ca merg Steam-ul si jocurile portate pe alta distributie pentru ca stiu si ei ca nu se poate, iar daca merge e pura intamplare.

Problema cu opensource-ul este ca fiecare face ce vrea si cand vrea si cel mai des cand are timp. Ca si firma fara resurse foarte mari nu poti asigura satisfactia clientilor si imaginea firmei dezvoltand o aplicatie peste o platforma opensource.

Peste tot pe unde am lucrat si livrau echipamentele cu linux, se lua din OSS se modifica ce era de modificat, adaugat ce se putea adauga la ceva deja existent si apoi tot ce se dezvolta se facea doar pe configuratie raspectiva. Nu venea nimeni cu idei marete hai sa facem soft-ul sa mearga si pe <alege alt sistem bazat pe linux si oss>. Daca alta companie iti livra ceva pentru proiectul respectiv, nu iti livra softul si gata, ci semnau contract si lucrau destul timp pana modificau soft-ul lor sa mearga cu platforma respectiva.

E un vis frumos sa ai soft comercial, si aici includ si ViewNX chiar daca e freeware, disponibil pentru sisteme bazate pe Linux.
georadu
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde pma » Mar Iul 09, 2013 5:13 pm

Cam toate aplicatiile open source vin cu sursele, care se pot compila. In cazul distributiilor mari sunt sanse ca o aplicatie folosita de catre multi utilizatori sa aiba pachetul gata compilat pentru acele distributii, in alte repository-uri decat cele oficiale. Dar nu vad motive ca Nikon sa dezvolte aplicatiile si pe linux, pe motiv de marketing
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde emil » Mie Iul 10, 2013 1:11 am

Aici este o mica/mare problema pe care nu o luati in calcul si anume ca Nikon nu vrea sa dea din mana specificatiile fisierelor NEF, asadar nu poate face o aplicatie opensource/gpl pentru ca altfel toata lumea (inclusiv Adobe) ar avea acces la acele specificatii.

Deci, cu alte cuvinte, raman doua variante : sa faca softul Nikon softul sau sa angajeze o alta firma cu care sa aiba contract de "non-disclosure-agreement". Cum Nikon se ocupa mai mult cu dezvoltarea hardware, nu au resursele necesare ca sa faca o versiune Linux "in house" (chiar si la versiunea Windows dureaza destul de mult pana apar update-uri).
Referitor la angajarea unei altfe firme pentru dezvoltarea softului ... asta deja e o decizie mai complicata, depinde daca conducerea Nikon are incredere in alta firma sa faca soft pentru ei.

Edit : pe de alta parte, nici firme dedicate softului nu se dau in vant sa-si porteze softul pe Linux, de exemplu Adobe inca tot nu are o versiune nativa de Lightroom/Photoshop (faptul ca pot fi rulate cu mai mult sau mai putin succes in Wine/Cedega este alta discutie).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Portare aplicatie ViewNX si pe linux ?

Mesajde stratgelu » Joi Iun 05, 2014 3:34 pm

Buna ziua,
Si eu, la randul meu mi-am pus intrebarea asta, dar (sper ca nu e prea tarziu) am gasit o aplicatie care se descurca deocamdata.
Aplicatia se numeste darktable si poate fi gasita aici: http://www.darktable.org/.

Toate cele bune!
stratgelu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 05, 2014 3:28 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron