Acum este Vin Mar 29, 2024 10:03 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon Camera Control Pro 2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde Kodin » Vin Ian 16, 2009 5:27 pm

Nikon a lansat versiunea 2.0 a programului de control al aparatului foto prin intermediul calculatorului. Prin intermediul acestui software , puteti sa controlati aproape orice aspect al aparatului dvs. de fotografiat.

Are optiune pentru fotografia tip time-lapse si este recomandat pentru astrofotografie.

Puteti sa il cumparati de aici , si vi-l recomand cu mare mare caldura ->>

http://www.shopmania.ro/magazin~online-429_diverse~produs-nikon-camera-control-pro-2~p-5218591.html
Acest software permite controlarea la distanţă a setărilor majorităţii aparatelor SLR digitale Nikon. Conectarea între numele computerului şi al aparatului foto poate fi realizată prin intermediul unui cabllu USB sau prin LAN cu fir sau fără fir, utilizând un transmiţător fără fir. Sunt acceptate funcţiile avansate ala aparatului foto, inclusiv LiveView, sistemul Picture Control şi Viewer, care permit împreună previzualizarea şi selectarea imaginilor înainte de transferul pe un computer. Acceptă de asemenea sarcini de lucru din partea aplicaţiilor software pentru prelucarea imaginilor şi navigare disponibile în mod exclusiv de la Nikon.

Funcţii cheie
Controlarea la distanţă a majorităţii setărilor SLR digitale de la Nikon, inclusiv modul de expunere, viteza declanşatorului şi diafragma, de pe un computer.
Controlare prin LAN cu fir sau fără fir atunci când este utilizat un transmiţător fără fir.
Transfer direct al imaginilor de pe un aparat foto pe un computer şi gestionarea sarcinilor tuturor activităţilor, de la fotografiere la salvarea imaginilor.
Funcţia Viewer (Vizionare) avansată permite afişarea în miniatură a imaginilor stocate pe un computer.
Imaginile din memoria intermediară a aparatului foto pot fi confirmate sau şterse prin intermediul miniaturii sau afişajului de previzualizare de pe un computer înainte de transfer.
Acceptă modurile LiveView (Ţinut în mână sau Trepied) atunci când senzorul aparatului foto este utilizat pentru a oferi o previzualizare în timp real prin obiectiv. Funcţia LiveView permite reglarea simultană a punctului de focalizare şi/sau a butonului de eliberare a declanşatorului şi confirmarea imaginii pe un ecran de computer. În modul Trepied, este posibilă selectarea la distanţă a punctului de focalizare dorit.
Acceptă sistemul Picture Control ce permite selectarea şi reglarea pe un computer a parametrilor de imagine şi crearea, iar apoi salvarea pe aparatul foto a curbelor personalizate (date de compensare a tonurilor).

Nikon D40 - 18-55mm AF-S Nikkor , 55-200mm AF-C Tamron
Kodin
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:17 pm

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 17, 2009 8:29 pm

Kodin scrie:Conectarea între numele computerului şi al aparatului foto poate fi realizată...

Acceptă de asemenea sarcini de lucru din partea aplicaţiilor software pentru prelucarea imaginilor şi navigare disponibile în mod exclusiv de la Nikon...

Controlarea la distanţă ... inclusiv ... viteza declanşatorului ...

Funcţia Viewer (Vizionare) avansată permite afişarea în miniatură a imaginilor stocate pe un computer...

Funcţia LiveView permite reglarea simultană a punctului de focalizare şi/sau a butonului de eliberare a declanşatorului şi confirmarea imaginii pe un ecran de computer....

Acceptă sistemul Picture Control ce permite selectarea şi reglarea pe un computer a parametrilor de imagine şi crearea, ...



Cu toata stima, Nikon Camera Control Pro 2 a fost lansat de ceva vreme si se poate achizitiona de la orice distribuitor Nikon care isi merita numele :-)

Sper ca "perlutele" de mai sus sunt "aportul" celor de la Shopmania, nu descrierea oficiala Nikon in varianta romaneasca :-)

Programul este excelent, il folosesc permanent in studio si in orice situatie relativ statica de fotografiere, clientii sunt incantati sa vada imaginile in mai putin de o secunda pe monitor.

Apropos, chestia aia cu vizionarea din buffer la asta se refera, imaginea apare pe monitor inainte sa fie descarcata din aparat in computer.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde copilus » Mie Ian 21, 2009 9:11 pm

http://www.diyphotography.net/diy-time-lapse-photography - un soft pt controlul camerei care suporta si D40 si poate face time-lapse-uri - FREE
Nikon D200 + 18-135 G ED + 18-200 G ED VR + Sigma EF DG 500 ST
copilus
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:00 pm
Localitate: Alba Iulia

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 21, 2009 10:43 pm

copilus scrie:http://www.diyphotography.net/diy-time-lapse-photography - un soft pt controlul camerei care suporta si D40 si poate face time-lapse-uri - FREE


Poate nu e link-ul bun, eu am gasit acolo un material despre cum sa construiesti un intervalometru, adica un device hardware care nu ajuta la fotografierea direct in computer.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Dum Ian 25, 2009 3:10 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde frexxl » Mie Ian 21, 2009 10:51 pm

Asta este likul bun : http://www.diyphotobits.com/2008/11/28/ ... 21-greens/
Eu zic ca pentru o solutie de buget limitat este ideal .
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde onyx » Lun Noi 23, 2009 3:40 pm

Radu_Grozescu scrie:
copilus scrie:http://www.diyphotography.net/diy-time-lapse-photography - un soft pt controlul camerei care suporta si D40 si poate face time-lapse-uri - FREE


Poate nu e link-ul bun, eu am gasit acolo un material despre cum sa construiesti un intervalometru, adica un device hardware care nu ajuta la fotografierea direct in computer.



buna ziua..ce soft ar merge pentru Nikon d3000
tocmai am achizitionat unul si as vrea sa-l folosesc conectat la computer...este posibil?
multumesc
Avatar utilizator
onyx
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:20 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde sorinsava » Lun Noi 23, 2009 8:32 pm

sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde Merlin » Vin Ian 15, 2010 9:22 am

Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde WpK » Mie Iun 16, 2010 6:51 am

a reusit cineva sa faca un d700 sa mearga cu CCP 2.7.1? mie nu imi recunoaste camera de nicio culoare. alt soft NKRemote functioneaza fara probleme...totusi, as vrea sa folosesc CCP.
any ideas?
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Camera Control Pro 2

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 16, 2010 7:31 am

WpK scrie:a reusit cineva sa faca un d700 sa mearga cu CCP 2.7.1? mie nu imi recunoaste camera de nicio culoare. alt soft NKRemote functioneaza fara probleme...totusi, as vrea sa folosesc CCP.
any ideas?


Merge fara probleme, am facut o mica demonstratie la ultima intalnire a Nikonistilor :-)

Il folosesc permanent in studio, cu D300, D700 in ultima vreme.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron