Acum este Vin Mar 29, 2024 5:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebare despre nero encrypted files.

Capture NX, ViewNX si mai mult

Intrebare despre nero encrypted files.

Mesajde VitalyDeMarco » Sâm Dec 21, 2013 8:23 pm

Buna , am achizitionat de curand un nikon d3100 si un card de 16 GB.
Intrebarea mea ar fi de ce cand vreau sa descarc pozele facute cu aparatul pe computer , pe langa fisierele .jpg apar si NEF , care din cate observ imi iau si din memoria cardului...?
As mai vrea sa va intreb daca sunt necesare aceste fisiere si cum as putea seta aparatul sa nu mai produca NEF.'
Sper ca ati inteles ce vreau si va multumesc anticipat pentru raspunsul vostru.
VitalyDeMarco
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 8:18 pm

Re: Intrebare despre nero encrypted files.

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Dec 21, 2013 8:58 pm

VitalyDeMarco scrie:Buna , am achizitionat de curand un nikon d3100 si un card de 16 GB.
Intrebarea mea ar fi de ce cand vreau sa descarc pozele facute cu aparatul pe computer , pe langa fisierele .jpg apar si NEF , care din cate observ imi iau si din memoria cardului...?


NEF = fisiere RAW de Nikon. Dacă nu stiti ce sunt fisierele RAW, ar fi bună o mică documentare, deoarece reprezintă o unealtă foarte puternică în fotografia digitală.

VitalyDeMarco scrie:As mai vrea sa va intreb daca sunt necesare aceste fisiere si cum as putea seta aparatul sa nu mai produca NEF.'


E păcat, dar dacă insistati: meniu, Shooting, Image quality, puneti pe Jpeg large, fine.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare despre nero encrypted files.

Mesajde dan.chirita » Mie Apr 09, 2014 1:00 pm

NEF nu inseamna Nero Encrypted Files, NEF inseamna Nikon Electronic Format, si, cum a punctat si dl. Grozescu, reprezinta formatul RAW proprietar Nikon.
Daca esti interesat de ce poti face cu fisierele alea .NEF care-ti mananca spatiul de pe card, da un search pe google, sunt multe informatii care abia asteapta sa fie citite.

Spor!
Gandeste-te la ce vrei sa expui celorlalti, uita-te bine prin vizorul aparatului, intelege ce vezi, incadreaza, apoi declanseaza.
dan.chirita
 
Mesaje: 79
Membru din: Vin Apr 22, 2011 6:44 pm
Localitate: Brasov


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori