Acum este Mie Apr 24, 2024 8:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Update Nikon D7000

Capture NX, ViewNX si mai mult

Update Nikon D7000

Mesajde johnrav » Mie Feb 05, 2014 10:41 am

Buna ziua. Am un Nikon D7000 si doresc o informatie. Se poate face un update de soft in asa fel incat sa-mi apara vu-metrul pentru controlul sunetului cand doresc sa fac o inregistrare video? Exemplu Nikon D610. Multumesc.
johnrav
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 07, 2012 12:49 am

Re: Update Nikon D7000

Mesajde moaartea » Mie Feb 05, 2014 12:41 pm

nu
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Update Nikon D7000

Mesajde quiqler » Mie Mai 14, 2014 1:13 pm

Salut!
Am și eu o nelămurire: conform acestui site ultima versiune de firmware pentru D7000 este A:1.03 . B: 1.04; un prieten de-al meu a cumpărat un D7000 cu A:1.06 . B: 1.07. Sunt câteva modificări interesante prin menu în noul soft și l-aș vrea și eu; de unde pot face rost să mi-l instalez? :)
Avatar utilizator
quiqler
 
Mesaje: 96
Membru din: Mar Sep 24, 2013 2:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Update Nikon D7000

Mesajde quiqler » Mie Mai 14, 2014 4:02 pm

am răscolit tot internetul și nu găsesc nimic despre treaba asta :o :(
Avatar utilizator
quiqler
 
Mesaje: 96
Membru din: Mar Sep 24, 2013 2:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Update Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 14, 2014 6:29 pm

quiqler scrie:am răscolit tot internetul și nu găsesc nimic despre treaba asta :o :(


Poate gasesti mai usor dupa "Nikon hack"; in mod sigur este o versiune de tip hack folosita pentru resetarea contorului de cadre.

Ultimul firmware oficial, verificat si agreat de Nikon este cel de pe site-ul mentionat (acelasi este si pe alte site-uri regionale Nikon)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Update Nikon D7000

Mesajde quiqler » Mie Mai 14, 2014 6:38 pm

da...totuși deja am riscat și am încercat niște chestii..deși sunt niște firmware-uri hack-uite, aduc și unele chestii practice cum ar fi scoaterea limitei de timp pentru filmare; în mod clar nu degeaba a fost stabilită limită de 20 de minute (pe D7000) la filmare, pentru că se încălzește destul de tare, dar în unele situații când ai nevoie poate de 21 de minute în loc de 20, e o chestie utilă și eu cred că pentru un minut tras în plus nu se poate întâmpla vreo nenorocire; e bine de știut! :D
Avatar utilizator
quiqler
 
Mesaje: 96
Membru din: Mar Sep 24, 2013 2:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Update Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 14, 2014 6:49 pm

Sper doar ca exact in acel minut suplimentar sa nu se arda ceva in aparat :o
[Mai cunosc pe cineva in aceeasi situatie care a revenit in aceeasi zi la vechiul firmware din motive de focalizare defectuoasa.]

Cred ca mai bine e de stiut ca ati pierdut orice garantie pe care o mai avea aparatul; se prea poate ca si o eventuala reparatie platita sa va fie refuzata pentru acest motiv?!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Update Nikon D7000

Mesajde quiqler » Mie Mai 14, 2014 7:05 pm

totul se face pe riscul fiecăruia, dar o reparație plătită refuzată de service nu cred că e posibilă
Avatar utilizator
quiqler
 
Mesaje: 96
Membru din: Mar Sep 24, 2013 2:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Update Nikon D7000

Mesajde Toni Stefan » Vin Iun 27, 2014 8:38 am

Bogdan Dulgheru scrie:Sper doar ca exact in acel minut suplimentar sa nu se arda ceva in aparat :o
[Mai cunosc pe cineva in aceeasi situatie care a revenit in aceeasi zi la vechiul firmware din motive de focalizare defectuoasa.]

Cred ca mai bine e de stiut ca ati pierdut orice garantie pe care o mai avea aparatul; se prea poate ca si o eventuala reparatie platita sa va fie refuzata pentru acest motiv?!


Nu cred ca cineva iti va refuza vreodata banii. de asta exista service. sa platesti si sa-ti repare. schimbarea de firmware in cazul in care aparatul se strica este la fel de mult din vina ta ca si atunci cand il scapi pe jos. deci nu vad de ce cineva nu ar vrea sa repare aparatul contracost. e aburd ce spui tu bogdan si totodata imposibil dupa parerea mea.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Update Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iun 27, 2014 10:44 am

Ganditi-va ca acel firmware crackuit, poate decalibra o gramada de componente interne, care nu vor putea fi recalibrate doar printr-o simpla revenire la firmware-ul original, mai ales daca a fost folosit o perioada mai lunga.
Te bucuri ca poti filma RAW necomprimat, dar nimeni nu se gindeste ce (poate) inseamna acest lucru pentru senzor si restul componentelor din lantul de achizitie.

Pentru acest motiv Nikon te poate refuza, pentru ca nu stie ce a fost afectat si e si dreptul lui pentru ca tu nu ai respectat termenii de utilizare specificati de Nikon in manual.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori