Acum este Vin Mar 29, 2024 5:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de astazi!

Capture NX, ViewNX si mai mult

Array
a:2:{i:0;s:0:"";i:1;s:0:"";}
(0)

 
Voturi totale : 0

Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de astazi!

Mesajde Tudor_dx » Mar Iul 15, 2014 2:02 pm

Nikon anunta astazi lansarea versiunii oficiale a noii sale aplicatii software Capture NX-D, care a fost conceputa pentru procesarea imaginilor RAW. Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de astazi si poate fi descarcata gratuit de aici!

Cum vi se pare noua solutie?

Capture_NX.jpg
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde traianmol » Mar Iul 15, 2014 5:22 pm

Este absolut normal, au intarziat cam mult!
traianmol
 
Mesaje: 329
Membru din: Joi Feb 10, 2011 10:04 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Merlin » Mar Iul 15, 2014 8:58 pm

Sincer?? Greoaie, extrem de anapoda si lipsita de ergonomie fata de NX 2. Nu mai zic ca este extrem de slaba si incapabil afata de NX 2. Pe scurt .. un rebut! Un nonsens care se incadreaza in politica din ultima vreme a Nikon ... oare staful de conducere si decizie a Nikon este format din "concurenta"??
Serios acum .. sa mai auzim si pe altii. Imi doresc sa nu fie sters comentariul ci sa fie combatut si demontat obiectiv. Multumesc!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Mar Iul 15, 2014 9:02 pm

Gosh ! :lol: D vine de la dezastru ?
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde MrRadu » Mar Iul 15, 2014 9:47 pm

Sustin parerile de mai sus ale colegilor.
Interfata este mai putin user friendly decat la nx 2; pentru a edita un nef acum trebuie sa il iei la "puricat" ca sa descoperi fiecare optiune.
Nu stiu daca voi puteti dar la mine zoom in-ul nu functioneaza; la nx 2 il faceam cursiv din scroll...
Dupa ce m-am jucat cu 14 nef-uri a venit inevitabil si crash-ul in timp ce salva modificarile facute.
Drept urmare l-am "pitit" intr-un colt obscur al hard-ului ! :)
Astept cu mare interes si alte pareri.
MrRadu
 
Mesaje: 138
Membru din: Vin Apr 27, 2012 9:02 am

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Mar Iul 15, 2014 10:22 pm

Nu mai stiu ce aparat am testat, parca Fujifilm, si avea acest Silkypix (aka Capture NX-D). Atunci am zis bine ca Nikon nu are asa ceva.

Cine a facut programul asta ar trebuie sa mearga la un curs basic de software usability. De exemplu Nielsen Norman Group. Canon si Adobe sunt printre clientii lor. Nikon si Silkypix nu.

Pe 64 de biti se misca cu talent. I-am marit cache la 8 GB pentru orice eventualitate. Vreau sa fac crop si nu am de exemplu optiunea Original. Bine ca am 16:9 :lol:. Crop-ul nu-l pot misca pe ecran :lol:. Ca sa taie din poza trebuie sa apas din nou pe iconul Crop. ?!?!?

Trebuiau sa cumpere Nik Software in locul lui Google.
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Merlin » Mar Iul 15, 2014 10:28 pm

Mai fratilor! Nu putem noi cosmetiza NX-2 si sa-l facem NX -3? Ceva programatori? Cateva ajustari le am pe lista de acum 2-3 ani de cand le-am trimis sugestiile celor de la Nikon. Doua dintre ele abia au aparut la penultimul up-date NX 2 ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 16, 2014 8:08 am

Poate ar fi indicat pentru userii nemultumiti (ca nu pot face crop, nu-l pot misca pe ecran, etc.) sa se familiarizeze macar cu manualul de referinta oferit inca de la lansare: http://download3.nikonimglib.com/archive1/cY8qV00Xp7nC00EvhN5862V4nP89/D-NXD___-000901BF-___EN-ALL___.pdf

Pentru cei care prefera U-Point-ul din NX2 (patent asupra caruia Nikon nu mai are drept de utilizare) ii sfatuiesc sa foloseasca in continuare CNX2, intrucat noua versiune nu va mai avea implementata aceste facilitati third-part din motive de licentiere. Capture NX2 va mai beneficia inca de actualizarile pentru decodificarea NEF-urilor produse de aparatele noi, pina cand licentele third-party vor expira. (moment in care softul va fi abandonat probabil sau va avea soarta lui Capture NX).

Comparatiile cu softul Adobe, DxO Optics, On ONE, etc. nu-si au rostul, pentru ca este un soft dedicat Nikon, nu un soft multi-marca/general cum sunt cele mentionate; o comparatie insa se poate face cu softurile similare ale celorlalti producatori de aparatura foto (Canon, Sony, Olympus, Panasonic, Samsung).

Ca o parere preliminara (dupa o succinta lectura a manualului si 1-2 ore de utilizare efectiva): imi place mai mult versiunea noua decat NX2, fara insa a fi extaziat deocamdata; testul cel mai important, legat de decodificarea NEF-urilor si calitatea rezultatelor urmeaza sa-l fac ulterior.
Foarte probabil ca si workflowul sa sufere ceva modificari, dar nu cu implicatii majore. Pe aceeasi configuratie hardware am observat insa ca viteza de prelucrare pare mult imbunatatita fata de versiunea anterioara CNX2.

LE: Cum NX-D a depasit stadiul de testare (beta) se pare ca actualizarile la CNX2 au incetat, conform comunicatului oficial Nikon:
"Nikon will continue to update and provide support for the current Capture NX 2 application while the beta version of Capture NX-D is available. Once the official version of Capture NX-D is released, Capture NX 2 will no longer be supported with updates." (sursa: http://www.dpreview.com/articles/9761524929/updated-nikon-releases-capture-nx-d-1-0-0-software)
Ultima oară modificat de Bogdan Dulgheru pe Mie Iul 16, 2014 8:31 am, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 16, 2014 8:21 am

Merlin scrie:Mai fratilor! Nu putem noi cosmetiza NX-2 si sa-l facem NX -3? Ceva programatori? Cateva ajustari le am pe lista de acum 2-3 ani de cand le-am trimis sugestiile celor de la Nikon. Doua dintre ele abia au aparut la penultimul up-date NX 2 ..


Probabil ca daca esti in posesia sursei programului, cu putin efort se pot face mici ajustari. Problema majora va fi testarea si optimizarea acestor modificari pe cat mai multe configuratii hardware, plecand de la aceleasi cerinte minime ca si originalul; e nevoie de timp pentru asa ceva, iar dovada ai furnizat-o chiar tu.
Mi-e greu sa cred ca se va putea forma o echipa care timp de 2-3 ani sa-si dedice toate eforturile pentru aceste ajustari, mai ales ca am si banuiala ca se doreste ceva open-source pentru NX-3 ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Mie Iul 16, 2014 8:32 am

Bogdan Dulgheru scrie:Poate ar fi indicat pentru userii nemultumiti (ca nu pot face crop, nu-l pot misca pe ecran, etc.) sa se familiarizeze macar cu manualul de referinta oferit inca de la lansare:

Software-ul ar trebui sa fie intuitiv, nu face absolut nimic sofisticat ca sa stau sa citesc vreun manual, experienta de pana acum ar trebui sa fie de ajuns.

Din punctul meu de vedere software-ul pica atat la usability cat si la utility. Asa ca i-am dat delete.

Daca iti place foloseste-l si spune-ne si noua ce iti place la el, nu vad de ce trebuie sa-mi faci mie observatii :D .

De altfel nu ma mira ca Nikon are probleme cu interfata NX-D. Exista vreun aparat Nikon la care sa nu faci scroll in meniu ? Scroll ar trebui interzis prin lege :lol: .
Ultima oară modificat de Khyan pe Mie Iul 16, 2014 9:23 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori