Acum este Joi Mar 28, 2024 10:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2.2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Capture NX 2.2

Mesajde voodooeye_69 » Vin Iul 15, 2011 6:07 pm

Putem vorbi despre ambele.
In Lightroom se poate schimba spatiul de culoare doar la export sau editarea intr-un editor extern, nu exista acel color management ca in Capture NX sau PS.
Ca sa fiu mai bineinteles mai incerc odata:
- Fisierul .nef il am in Adobe RGB
- Monitorul este calibrat cu Spyder Pro 3, cu target 6500K, Gamma 2.2 iar ICC-ul rezultat l-am denumit Dell
Ce spatiu de culoare ar trebuii sa selectez in Capture NX la managementul culorilor pentru a fi sigur ca printurile la un laborator ies ok. In cazul in care jpeg- rezultat va fi pus on line stiu ca trebuie sa fac conversia in sRGB.
Recent am vazut un film pe Lynda.com referitor la PS si la color management recomandau folosirea spatiului ProPhoto RGB si au setat gamma la 2.2
Ce influenta au toate astea cind spatiul default al windows-ului este cel generat de colorimetru, Dell. icc
Sper ca m-am facut inteles, am o problema cu managementul culorilor si vreau sa ies din ceata.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Skytalker » Vin Iul 15, 2011 6:53 pm

Iata niste variante posibile cu conditia sa ai monitorul calibrat:
- white point= 6500K
- Gamma 2.2
- White Luminance= 120.0


Varianta cea mai simpla:
1) Captura
- NEF, nu suporta spatiul de culoare indiferent cum e setat aparatul -> goto 2
- Jpeg/TIFF, spatiu de culoare pe aparat sRGB -> goto 2

2) Prelucrare
- Editor de imagine (PS, CNX2) sRGB
!- sRGB fiind un spatiul mai "mic" decit ce inregistreaza senzorul, "se arunca" din multimea de culori .
3) salvat jpeg/TIFF este implicit sRGB

Redare culori
pe monitor
- Cu exceptia monitoarelor wide gamut, celelalate vad in general numai spatiul sRGB, calibrarea monitorului ajuta la cit de précis reda monitorul acest spatiu.
- Toate webaplicatiile convertesc fisierul de imagine in sRGB si apoi il publica
4) publicat pe web jpeg sRGB, toata lumea e fericita, vad acelasi lucru in aplicatiile care au management de culoare si browserele de internet (firefox).

Print
- majoritatea imprimantelor lucreaza in spatiul sRGB, avind diferite profile
- se incarca profilul imprimantei -> preferences-> colour management-> printer profile-> dropdown menu -> tick use this profile when printing {aici profilul imprimantei este cea de la Printhouse care se descarca de pe site-ul lor} pentru vizualizare, fara a fi salvat subn acest profil.
- imprimanta este sRGB, printul seamana foarte mult cu ce se vede pe monitor cu conditia ca monitorul sa fie calibrat corespunzator
- impimanta nu este sRGB dar poate sRGB, problema e rezolvata in conditiile de mai sus.

Varianta optima
1) Captura
- NEF, nu conteaza spatiul de culoare indiferent cum e setat aparatul -> goto 2a, dar preferabil 2b
- Jpeg/TIFF, spatiu de culoare pe aparat Adobe RGB-> goto 2a

2) Prelucrare
a) - Editor de imagine (PS, CNX2) Adobe RGB
!- Adobe RGB este un spatiul mai "mic" deci "se arunca" din multimea de culori ce inregistreaza senzorul. Este mai "larg " decit sRGB.

b)- Editor de imagine= PROPHOTO- acest pas se sare daca aparatul e setat pe jpeg si Adobe RGB
! in spatiul PROPHOTO se pastreaza cel mai mult din nuantele de culori captate de sensor

Dupa prelucrare daca nu printezi goto 3, daca nu, goto II.

3) conversie la sRGB
4) salvat jpeg/TIFF in vederea publicarii pe web.

Redare culori
I. Pe monitor
- Cu exceptia monitoarelor wide gamut, celelalate vad in general numai spatiul sRGB
- Toate webaplicatiile convertesc fisierul de imagine in sRGB si apoi il publica
- Publicat pe web sRGB, toata lumea e fericita, vad acelasi lucru in aplicatiile care au management de culoare si browserele de internet (firefox).

II. Print
Print
- in orice spatiu sau profil lucreaza imprimanta, nu ai nici o problema pentru ca ai paleta cea mai larga de culori.
- se incarca profilul imprimantei (care s-a descarcat de pe site-ul lor i.e "Mpix metallic.icm ") in PS. proof setup= custom
- se face View-> PROOF Colours-> Selecteaza profilul imprimantei, fara insa a se salva fisierul in acel profil. Se vizualizeaza astfel EXACT ce se va tipari.
- se face conversia la jpeg sRGB
- se trimite la tiparit.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Capture NX 2.2

Mesajde voodooeye_69 » Vin Iul 15, 2011 8:19 pm

Incepe sa se faca lumina. Multumesc Skytalker. O sa fac citeva teste si revin cu concluzii.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 16, 2011 11:35 pm

Foarte pe scurt. Daca vrei sa vezi aceleasi culori si pe un monitor calibrat si pe o imprimanta calibrata, folosesti sRGB. Daca imprimanta acopera Adobe RGB, poti folosi acest spatiu de culoare, pentru a obtine mai multe nuante pe imaginea imprimata, dar aceasta nu va mai arata la fel cu ce vezi pe monitor, deci vei face editarea oarecum "orbeste". Daca imaginea nu e destinata imprimarii, nu are rost sa te incurci cu altceva decit sRGB (chiar daca tu ai un super-monitor care acopera 98% din Adobe RGB, marea majoritate a utilizatorilor nu dispune decit de monitoare sRGB).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Merlin » Mie Dec 21, 2011 11:26 pm

Iata ca a aparut si up-date-ul pe x64: https://nikoneurope-en.custhelp.com/app ... a_id/51063
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde gutanuvali » Sâm Dec 24, 2011 10:46 am

Ma poate ajuta cineva cu anumite precizari privind folosirea programului capture NX.2 ?
Ma intereseaza cum pot corecta o poza in care se afla trei subiecti iar unul din el apare putin distorsionat la cap deoarece in momentul efectuarii pozei acesta s-a miscat,ceilalti doi subiecti iesind foarte clar.Acesta apare cu putina ceata in fata,poza fiind din profil.
gutanuvali
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 30, 2011 1:27 am

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Merlin » Sâm Dec 24, 2011 12:01 pm

poate doar sa dai o masca cu pensula pe el si apoi sa alegi sharp + un strat de high pass cu opacitatea setata pe overlay!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde c6t9 » Sâm Dec 24, 2011 12:45 pm

Nu prea ai ce să-i mai faci dacă este motion blur.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sfedu » Dum Aug 05, 2012 5:45 pm

Spuneti-mi va rog daca in CNX 2 se pot face setari pe care sa le aplic pe mai multe fotografii simultan,ceva gen "action" de la PS.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Skytalker » Dum Aug 05, 2012 11:31 pm

Se poate in felul urmator:
- se fac corectiile necesare

I.
- se copiaza corectiile facute cu >copy settings {click cele 2 rotite stinga jos/dreapta sus}
- se deschide browser-ul in CNX {click browser stinga sus linga folder}
- se selecteaza pozele care trebuie corectate {click.. shift+click]
- click dreapta > paste adjustments.

II. daca vrei sa faci un preset/action (ca in PS) care sa il folosesti si ulterior atunci:
- dupa efectuarea corectiilor > save adjustments
a)
- se deschide browser-ul in CNX {click browser stinga sus linga folder}
- se selecteaza pozele care trebuie corectate {click.. shift+click]
- click dreapta > paste adjustments.
b) Run batch process
- tick<Apply Settings>
- open <Use setings File>
- load <adjustments>
- open <conflict management> -> <replace/append (depinde de caz) new settings>
- press <start>
- Select the option to “Overwrite Develop Section” daca e RAW image altfel select “Skip Develop Section” pentru a aplica custom adjustments
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori