Acum este Dum Apr 28, 2024 12:31 am

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2.2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Merlin » Mie Apr 20, 2011 7:30 am

Un nou update pt NX 2 ... NX 2 2.2.7: http://support.nikonusa.com/app/answers ... a_id/17320
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde nikonD3000 » Mie Apr 20, 2011 10:43 am

Salut la toata lumea

Mentionez ca nu mai am nikon d3000, ci d90. Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unei probleme:

Am descoperit si eu, cu surprindere, spiritul "corporatist" Nikon, in momentul cind am deschis un nef cu PS CS5; nici urma de culorile setate din camera; (mentionez ca incerc sa scot cit mai mult din calitatea fotografiei in camera, si nu in postprocesare.) De, format proprietar... Am situatii in care vreau sa folosesc excelentul (dupa mine) filtru de corectie a distorsiunilor din PS, mai ales la fotografii de arhitectura cu focale wide.

Va rog sa imi spuneti daca urmatorul workflow are logica:
1. deschid fisierul nef in PS, asa spalacit cum arata, dar ma fac ca nu vad.
2. corectez eventualele distorsiuni ale imaginii.
3. salvez modificarile in nef.
4. deschid apoi fisierul nef in CNX2; asa vad si eu culorile reale!
5. daca imi convine cum arata, salvez in tiff sau jpeg, cu pastrarea nef pentru viitor.

Este posibila aceasta succesiune?
Mentionez ca nu am CNX2. As vrea sa il achizitionez, dar habar nu am cit costa, ca pe nikon romania nu scriu preturi.

Va multumesc
nikonD3000
 
Mesaje: 239
Membru din: Mar Feb 15, 2011 5:10 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Merlin » Mie Apr 20, 2011 11:28 am

Pai dupa cate stiu eu nu prea se poate. ACR salveaza modificarile intr-un fisier atasat pe care NX2 nu-l poate citi. NX 2 -ul si VievNX sunt singurele care citesc direct toate setarile aplicate de camera, pe cand Adobe Lightroom, Adobe Camera Raw si alte asemenea nu pot. In schimb ele pot aplica un profil de culori asemanator cu cele existente in menu-ul aparatului foto Nikon, si poti alege dintre ele in modulul Camera Calibration, sectiunea Profile.
Distorsiunile imaginii le poti corecta si in NX 2 f simplu, mai mult, se fac chiar automat in functie de datele din exif, iar daca nu-ti convin poti face asta si manual. E posibil ca ACR -ul din Cs 5 sa fie superior la aceasta chestie; daca este asa, lucreaza mai intai NEF-ul in NX 2 apoi il exporti la final ca TIFF 32b in CS 5 si faci corectura distorsiunilor acolo.
Nu este spiritul corporatist Nikon, asa fac aceste programe cu toate fisierele RAW (nef in speta) al tuturor marcilor de camere foto. Banuiesc ca si softul specializat Canon poate afisa RAW-ul direct cu setarile avute in camera precum NX 2 sau ViewNX.
Daca gresesc ... spuneti, mai invat si eu.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde emil » Mie Apr 20, 2011 11:40 am

nikonD3000 scrie: Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unei probleme:
...


Conform link magazin online pretul e de 970ron.
Inainte de a lua o decizie eu zic sa downlodezi softul si sa-l incerci, ai o perioada de testare (trial) de 60 de zile, il gasesti pe http://nikon.ro/ro_RO/product/software/capture-nx-2.
Eu cred ca e timp destul ca sa-ti dai seama daca iti place sau nu cum functioneaza si daca merita sau nu banii.

Referitor la workflow, eu as face asa :
1. deschis NEF cu CaptureNX si salvat in TIFF
2. deschis TIFF rezultat in PS si facut corectii (doar daca nu sunt deja multumit de ce a scos CaptureNX)

Bineinteles, pastrezi si NEF-ul pentru pozele care crezi ca le vei mai prelucra mai tarziu.

P.S. eu personal folosesc LightRoom3 si nu-mi bat capul cu ce setari erau in camera, fac toate corectiile (WB, luminozitate, ...) in LR.
P.S.2 daca vrei doar conversia din NEF in TIFF mentinand setarile camerei poti folosi si ViewNX care este gratuit si daca mai tin bine minte ofera si "batch convert".

EDIT : sunt 60 zile de trial, nu 30 cum tineam eu minte.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Capture NX 2.2

Mesajde mflorian » Mie Apr 20, 2011 12:19 pm

Eu am următorul workflow:
Deschid fişierle NEF cu Capture NX2, fac toate prelucrările necesare şi îl salvez ca NEF. Cam atît, că de altceva nu mai am nevoie. Dacă vreau să scot o imagine pe hîrtie, o listez tot din Capture NX2. Dacă vreau un JPG pentru pus pe net, îl scot tot de acolo. Poate, dacă m-aş apuca de colaje, aş folosi altceva, că în rest, nu simt nevoia.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde nikonD3000 » Mie Apr 20, 2011 3:29 pm

Va multumesc pentru raspunsurile venite foarte prompt. Eu nu inteleg de ce un brand de talia Nikon conditioneaza folosirea unui echipament de achizitionarea ulterioara a unui soft. Sau, poate, tocmai un brand de talia Nikon isi permite asa ceva :twisted:. Puteau sa faca, ca la laptopuri, iei scula, platesti si sistemul de operare, la un pret mai omenesc, bineinteles!

Sa inteleg ca un tiff se poate prelucra precum un fisier raw in PS? Daca ar fi asa, e bine, pentru ca as folosi ViewNX pentru conversie, si apoi as mai face modificari in PS.

A propos de deschis nef in PS si de facut ajustarile acolo; nu prea sunt la fel; de exemplu, daca trag cu WB Cloudy in aparat, in anumite conditii de lumina fotografia iese excelent. Deschis in Camera raw, la modificarea WB, daca selectez Cloudy, aspectul e cu totul diferit de cel indus de aceeasi setare in aparat. Bun, pot sa umblu apoi la tonuri, culori, etc. si ajung tot la nuanta dorita, dar e mai complicat...
nikonD3000
 
Mesaje: 239
Membru din: Mar Feb 15, 2011 5:10 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde mflorian » Mie Apr 20, 2011 3:53 pm

nikonD3000 scrie:VEu nu inteleg de ce un brand de talia Nikon conditioneaza folosirea unui echipament de achizitionarea ulterioara a unui soft. ...
Nu condiţionează nimic. Ai opţiunea să tragi JPG, sau ai opţiunea să faci prelucrare şi conversie NEF cu View NX care e gratis.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Merlin » Mie Apr 20, 2011 5:05 pm

Nu! TIFF nu il poti lucra ca pe un fisier NEF in PS. Gandeste-te ca TIFF e un jpeg care are mult mai multa informatie disponibila. Dat fiind acest lucru mormal ca poti aplica mai multe ajustari .. mai ales daca e pe 16 biti (JPEG - 8 biti). Daca nu ai nevoie de brush, clona si alte instrumente super din NX 2 (color control point, etc.), poti face corectiile necesare in View NX (balans de alb, contrast, luminozitate, culori) si apoi il exporti ca TIFF si te joci cu el in PS.
Pe de alta parte, niciun convertor raw, fie el ACR din PS sau Lightroom, nu reuseste sa converteasca NEF-ul asa cum o face NX 2-ul. Chiar daca iti alegi, asa cum ti-am spus in primul post, profilul de culoare din Camera calibration! Fa un test si trage un nef cu profilul Standard sau Vivid, deschide-l in ACR (PS) si la Camera Calibration (fara sa faci nicio modificare nef-ului) ai sa intalnesti default ADOBE STANDARD. Joaca-te alegand Camera Standard (se vrea a fi omologul setarii Standard de la Nikon) sau Vivid si ai sa vezi ca aduce aproape 95% cu profilul respectiv original. Mai putin setarile personalizate de contrast, luminozitate, sharp sau saturatie modificate de tine profilului de culoare in care obisnuiesti sa tragi, pe care nu le poate citi decat NX 2. De aia cand prelucrez un NEF in Lightroom (il prefer PS / au acelasi motor) primul lucru este sa imi reglez profilul de culoare al fotografiei si abia apoi ma apuc de WB si toate celelalte. Ex. - daca stiu ca am tras cu profilul D2X MODE 1 pe care il folosesc in 90% dn cazuri, ma duc direct la Camera Calibration si aleg profilul Camera D2X MODE 1. Ai sa vezi cum dispar ca prin farmec zone care initial erau arse, cum pielea devine mai aproape de adevar (mai ales daca ai setat WB cum trebuie).
P.S. - 800 ron nu mi se pare mult in comparatie cu cat costa Lightroom (peste 1600) sau PS (in jur de 950 euro). E drept ca nu poti face ce face PS, ca nu se misca la fel de repede ca Lightroom, insa converteste NEF-urile mai bine decat oricare din cele doua. Daca ar fi avut si un instrument care sa imi permita sa scriu pe imagine ar fi fost perfect. Dar cu indemanare se poate face si asta (cu pensula).
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde nikonD3000 » Mie Apr 20, 2011 8:28 pm

Va multumesc. M-am luminat. E clar, e scumpa pasiunea fotografiei...
nikonD3000
 
Mesaje: 239
Membru din: Mar Feb 15, 2011 5:10 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde Skytalker » Mie Apr 20, 2011 8:58 pm

Merlin scrie:Nu! TIFF nu il poti lucra ca pe un fisier NEF in PS. Gandeste-te ca TIFF e un jpeg care are mult mai multa informatie disponibila. Dat fiind acest lucru mormal ca poti aplica mai multe ajustari .. mai ales daca e pe 16 biti (JPEG - 8 biti). Daca nu ai nevoie de brush, clona si alte instrumente super din NX 2 (color control point, etc.), poti face corectiile necesare in View NX (balans de alb, contrast, luminozitate, culori) si apoi il exporti ca TIFF si te joci cu el in PS.
Pe de alta parte, niciun convertor raw, fie el ACR din PS sau Lightroom, nu reuseste sa converteasca NEF-ul asa cum o face NX 2-ul. Chiar daca iti alegi, asa cum ti-am spus in primul post, profilul de culoare din Camera calibration! Fa un test si trage un nef cu profilul Standard sau Vivid, deschide-l in ACR (PS) si la Camera Calibration (fara sa faci nicio modificare nef-ului) ai sa intalnesti default ADOBE STANDARD. Joaca-te alegand Camera Standard (se vrea a fi omologul setarii Standard de la Nikon) sau Vivid si ai sa vezi ca aduce aproape 95% cu profilul respectiv original. Mai putin setarile personalizate de contrast, luminozitate, sharp sau saturatie modificate de tine profilului de culoare in care obisnuiesti sa tragi, pe care nu le poate citi decat NX 2. De aia cand prelucrez un NEF in Lightroom (il prefer PS / au acelasi motor) primul lucru este sa imi reglez profilul de culoare al fotografiei si abia apoi ma apuc de WB si toate celelalte. Ex. - daca stiu ca am tras cu profilul D2X MODE 1 pe care il folosesc in 90% dn cazuri, ma duc direct la Camera Calibration si aleg profilul Camera D2X MODE 1. Ai sa vezi cum dispar ca prin farmec zone care initial erau arse, cum pielea devine mai aproape de adevar (mai ales daca ai setat WB cum trebuie).
P.S. - 800 ron nu mi se pare mult in comparatie cu cat costa Lightroom (peste 1600) sau PS (in jur de 950 euro). E drept ca nu poti face ce face PS, ca nu se misca la fel de repede ca Lightroom, insa converteste NEF-urile mai bine decat oricare din cele doua. Daca ar fi avut si un instrument care sa imi permita sa scriu pe imagine ar fi fost perfect. Dar cu indemanare se poate face si asta (cu pensula).



Domnule ai facut un ghiveci, picture controls (standard , neutral, vivid, portrait, landscape, D2X MODE 1) cu color profile ( sRGB, adobe RGB). :D
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron