Acum este Joi Mar 28, 2024 11:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Stocare poze in Lightroom

Capture NX, ViewNX si mai mult

Stocare poze in Lightroom

Mesajde ady16 » Sâm Ian 03, 2015 7:49 pm

Salut!

Am vreo 400 de Gb de poze. Am observat daca daca le tin salvate in cataloage pentru Lightroom ocupa foarte putin.


Sunt sanse ca pe viitor sa nu pot utiliza aceste cataloage?

Voi ce alta idee aveti pentru acesta problema?

O sera buna!
ady16
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 26, 2013 3:17 pm

Re: Stocare poze in Lightroom

Mesajde moaartea » Sâm Ian 03, 2015 9:03 pm

ady16 scrie:Am vreo 400 de Gb de poze. Am observat daca daca le tin salvate in cataloage pentru Lightroom ocupa foarte putin.


si continuarea: ...dar nu o sa le poti salva din catalogul ala decat daca ai si fisierele originale pe hdd sau daca ai bifat optiunea cu smart preview o sa poti salva o poza cu o rezolutie maxima de 4 mpix fara sa ai raw-urile originale.

deci daca vrei ca sa mai poti vedea pozele doar in programul lightroom in viitor si nu vrei sa le printezi sau nu o sa le mai postezi pe undeva, etc poti sa ti doar catalogul LR si gata si le vei vedea doar tu.

cel mai bine e sa convertesti in dng dupa ce le-ai prelucrat si sa tii dng-ul.

in alta ordine de idei, 400gb ti se pare mult???? pai un hdd de 2tb acum il gasesti si cu 200 si ceva de lei, si daca ti s-ar parea mult sa dai 40-50 lei ca sa le pastrezi atunci mai bine le-ai sterge tu acum, sau si mai bine nu te-ai mai fi chinuit ca sa le faci din prima si gata. :mrgreen:
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Stocare poze in Lightroom

Mesajde emil » Sâm Ian 03, 2015 9:42 pm

In primul rand, Lightroom NU STOCHEAZA POZELE IN CATALOG.

In catalog iti salveaza strict unde sunt pozele si ce setari ai aplicat pe ele, deci ... nu sterge pozele pentru ca Lightroom nu le are in cataloage.

Apropo, nu uita sa faci backup atat la poze cat si la cataloage, nu cred ca vrei sa stii ce naspa e sa pierzi pozele din cauza unui virus, defectiuni sau din cauza unei greseli, eu am pierdut 2 ani de poze personale (din cauza unui HDD "mort") din care am recuperat sub 10%, daca as fi avut clienti dadeam faliment.

Ideal este sa ai cel putin 3 copii de siguranta din care cel putin una sa nu fie in aceeasi locatie ca si celelalte (in caz de incendiu/inundatie/furt sa mai ai o copie de unde sa recuperezi datele).
Daca te ocupi de fotografiat in mod profesional ar trebui sa ai si o copie online, ca sa-ti cresti sansele de recuperare a pozelor in caz de probleme.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Stocare poze in Lightroom

Mesajde Calin Andra » Dum Ian 18, 2015 10:46 pm

Catalogul de la Adobe lightroom practic nu conține pozele tale, eventual așa cum s-a mai spus niște preview-uri cu care el lucrează. În rest conține doar informații legate de setările aplicate pe fisiere, informații legate de colectii, servicii de publicare, meta etc.
Calin Andra
 
Mesaje: 165
Membru din: Joi Sep 13, 2012 10:05 pm


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron