Acum este Mar Apr 16, 2024 10:41 am

Articole Nikonisti.ro

Conversie RAW in Lightroom 2.3

Capture NX, ViewNX si mai mult

Conversie RAW in Lightroom 2.3

Mesajde KodiaK » Mie Ian 06, 2010 10:34 am

Acum cateva zile am observat o diferenta majora inte NEF-uri si JPEG-urile convertite cu Lightroom. Jpeg-urile sunt virate in rosu, dar nu rosu warm, ci mai degraba un soi de magenta/violet, si au un sharpness f redus, parca ar fi dat cu un blur f fin peste poza.
Am zis ca poate am editat eu aiurea pozele alea, asa ca am facut un test. Am importat in lightroom un NEF si l-am exportat ca Jpeg fara sa ii fac nici o modificare (calitatea jpeg 100). Spatiul de culoare este sRGB peste tot (si in win7 si in camera si in lightroom si in acdsee). Dar oricum asta nu ar explica pierderea vizibila de sharpness a pozelor, ci doar virarea in rosu a lor.

Am constatat ca daca convertesc acelasi NEF cu captureNX 2.1 conversia se face flawless si Jpeg-ul arata identic cu NEF-ul.

A mai intalnit cineva aceasta problema la convertirea cu Lightroom? Si de le ce poate proveni (mai ales scadera vizibila a calitatii imaginii)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Conversie RAW in Lightroom 2.3

Mesajde raldox » Mie Ian 06, 2010 11:27 am

Pesemne nu ai inteles ca o conversie RAW->JPG, doar aparent fara editare, din aparat sau prin softul proprietar, tine de fapt seama de toate setarile pe care le-ai avut la momentul obtinerii imaginii: balans de alb si tot ce tine de Picture Controls (sharpness, contrast, brightness, saturation), Active-DL.

Adobe nu recunoaste aceste setari, poate insa sa le mimeze folosind altceva decit conversia Adobe (de cind cu v.2, exista profiluri care mimeaza profilele Nikon - Neutral, Standard, Landscape, Vivid, Portrait, DX1MODE). Tu ai folosit probabil la importul implicit al NEF o conversie Adobe RAW in loc de cele care mimau profilul folosit in D90. Asta-i principala cauza pentru variatiile de culoare. De asemenea setarea implicita pentru sharpness este redusa in Adobe iar mimarile amintite nu se reflecta si in claritate - cu alte cuvinte trebuie sa modifici manual sau sa-ti faci niste presetari in LR pe care sa le aplici cind importi. Abordarea balansului de alb este iarasi destul de diferita, o anumita temperatura de culoare arata diferit in LR fata de VNX/CNX.

LR este un program excelent si cu care poti obtine rezultate asemanatoare CNX (uneori mai greu), insa daca tu urmaresti ca imaginile sa arate ca jpg-ul din aparat, mai bine ramii la softul proprietar, cu toate hibele sale.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Conversie RAW in Lightroom 2.3

Mesajde KodiaK » Mie Ian 06, 2010 12:50 pm

Stiam ca pe fisierul raw nu se aplica nici o setare, ci ele sunt stocate ca si informatii si aplicate pe fisierul jpeg la conversie. Insa nu stiam ca LR nu recunoaste aceste setari. Ramane sa investighez acasa si sa vad ce optiuni am la importare in LR.

Mersi de info.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Conversie RAW in Lightroom 2.3

Mesajde cayn » Mie Mar 10, 2010 4:22 pm

Poti incerca, ca la incarcarea fisierelor RAW in lightroom sa le aplici un preset, pentru modificari in culoare, sharpness etc. Eu cand import un NEF in aplicatie, aplic intotdeauna presetul Nikon Standard iar diferentele sunt mult mai mici decat cele initiale.

Poti gasi mai multe preseturi Nikon in pachetul de aici:
http://www.siteadvisor.cn/sites/lightro ... /22422490/
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori