Acum este Mar Apr 16, 2024 8:57 pm

Articole Nikonisti.ro

setari NX 2, doua monitoare

Capture NX, ViewNX si mai mult

setari NX 2, doua monitoare

Mesajde Merlin » Vin Apr 02, 2010 4:17 pm

Salutare oameni buni!
Am o dilema: mai am prin casa un monitor ce sta degeaba si ma gandesc sa-l conectez la computer pentru a-mi fi mai usor cand lucrez in NX 2. Am citit, m-am documentat cat de cat si imi surade ideea, insa nu m-am lamurit asupra unui lucru: eu folosesc acum un monitor calibrat; cum fac sa pot incarca si folosi in acealasi timp ambele monitoare calibrate, fiecare cu profilul sau (calibrat)?? Inca nu am montat cel de-al doilea monitor (astept sa-mi aduca cineva un adaptor) si nu stiu inca daca e posibil sa pot face aceste setari ... asa ca va cer sprijinul, mai ales celor care s-au lovit deja de problema aceasta!

P.S. - calibrarea este facuta pentru fiecare monitor in parte ori doar pentru placa video ( cu compu-urile stau mai rau)? Io banuiesc ca este unica pentru fiecare pereche: monitor + placa video ... ma insel??

Cu stima ..
D.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde sorinsava » Vin Apr 02, 2010 5:23 pm

Doar placa video incarca fisierul de calibrare.
Softul de la Spyder Express te limiteaza aici (daca ai spyder express), fa rost de softul de la Elite sau Pro si fa cum iti zice acolo.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde Merlin » Sâm Apr 03, 2010 11:25 am

Va multumesc pentru raspuns .. insa pana voi reusi sa le conectez .. tot imi pare ca ceva nu se leaga. Da, mi se pare corect ca placa video sa incarce profilul calibrat pt fiecare monitor dar, intrebarea este: Atunci cand voi conecta ambele monitoare pot seta NX 2-ul sa foloseasca pentru fiecare monitor profilul sau??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde sorinsava » Sâm Apr 03, 2010 12:54 pm

Da, ar trebui ca totul sa fie transparent utilizatorului atit timp cit in windows fiecare monitor are profilul sau.
Nu mai am doua monitoare sa vad ce se intimpla exact la CNX2, am unul singur de 26.

Placa video si windows-ul gestioneaza culorile la Vista si Win7. La XP nu face el singur, aplicatia trebuia sa apeleze functiile ca sa lucreze cu LUT-ul placii video, de aia in XP doar unele programe au color management si apar des forumisti care se intreaba de ce se vad culorile diferit intre programe.

In orice caz, mai mult ca sigur ca o sa fie un mon. pt editare foto si altul pt thumbnails, metadata, tools etc. Deci chiar daca ceva nu ar functiona ca lumea doar monitorul cu poza trebuie sa afiseze corect culorile. Practic n-o sa reusesti niciodata sa calibrezi 2 monitoare care nu sunt profesionale (< 2-3000 euro) sa arate exact identic.

HCFR mai e un soft de calibrare gratis, pare bun.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde Merlin » Sâm Apr 03, 2010 4:12 pm

Pai da .. cam asa gandeam si eu .. ca monitorul pentru ferestrele respective conteaza mai putin daca este sau nu calibrat. O sa vad eu cand imi voi cumpara propriul calibrator Spyder. Abia am revenit pe NX2 de pe Lightroom si sunt placut surprins ca la inceput. Nu il voi mai parasi niciodata .. Dupa ultimile update-uri pare ca se misca mult mai repede pe un core quad 6600 si abia acum am descoperit ca poate lucra cu 2 monitoare .. asa ca Lightroomul va ramane doar pt amuzament!
Va multumesc mult pentru ajutor!
... sarbatori cu bine!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde sorinsava » Dum Apr 04, 2010 11:02 am

Mersi
Si tie la fel!
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 04, 2010 2:56 pm

Merlin scrie:
P.S. - calibrarea este facuta pentru fiecare monitor in parte ori doar pentru placa video ( cu compu-urile stau mai rau)? Io banuiesc ca este unica pentru fiecare pereche: monitor + placa video ... ma insel??

D.


Din cate stiu eu, nu te inseli, fiind vorba despre Windows.

Daca vrei 2 monitoare calibrate, pui doua placi video. Dupa cum te-ai gandit si tu, nu e nevoie ca amandoua sa fie calibrate, doar cel principal.

Daca al doilea e prea departe coloristic si te raneste la ochi, poti incerca sa-l aduci la suportabil prin reglajele lui interne, ochiometric.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde sorinsava » Dum Apr 04, 2010 3:20 pm

Radu_Grozescu scrie:Daca vrei 2 monitoare calibrate, pui doua placi video.


2 placi video = 4 mon + 2 tv :shock:
E util daca lansezi rachete ceva.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 04, 2010 4:45 pm

sorinsava scrie:
Radu_Grozescu scrie:Daca vrei 2 monitoare calibrate, pui doua placi video.


2 placi video = 4 mon + 2 tv :shock:
E util daca lansezi rachete ceva.



Se pare ca se poate si la Windows, dar cu un soft de la Microsoft, Am gasit detalii aici dar nu le-am incercat, momentan avem un singur monitor pe computerul cu Windows:

http://www.northlight-images.co.uk/arti ... ation.html
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari NX 2, doua monitoare

Mesajde sorinsava » Dum Apr 04, 2010 5:09 pm

Ala pare un articol scris in urma cu 6-7 ani (placi AGP, XP < SP2 etc) si ce povestesc ei acolo de fapt e altceva.

Nu e nici o problema in afara de limitarea softului de la spyder express care se poate ocoli dupa cum am zis. Ce am uitat sa zic e ca trebuie dezactivat orice soft gen Adobe Gamma pt ca strica tot.

Cine doreste mai bine incearca intii si daca nu reuseste atunci sa posteze pe aici.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron