Acum este Dum Apr 28, 2024 7:55 pm

Articole Nikonisti.ro

ViewNX2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: ViewNX2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 10, 2013 8:34 pm

Cel mai probabil diferente intre setarile default ale fiecarui program; probabil ca daca le dezactivezi nu te vor mai alerta.
Cadrul are o usoara supraexpunere in zonele cu pricina, dar nu par a pune probleme deosebite.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: ViewNX2

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 11, 2013 11:17 am

Da, pe nas si obraji par sa fie zone supraexpuse, dar nu este grav. Din NEF, cred ca poti remedia, din JPG nu. Cand ai facut imaginea, ai tras RAW sau JPG?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: ViewNX2

Mesajde Alin D@li » Lun Mar 11, 2013 6:05 pm

Tudor_dx scrie:Da, pe nas si obraji par sa fie zone supraexpuse, dar nu este grav. Din NEF, cred ca poti remedia, din JPG nu. Cand ai facut imaginea, ai tras RAW sau JPG?


Am tras JPG.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: ViewNX2

Mesajde Tudor_dx » Mar Mar 12, 2013 10:00 am

Din JPG mai greu recuperezi detalii. Oricum, concluzia este ca ai niste highlight-uri supraexpuse, dar nu este grav. Fotografia este utilizabila.

Solutia este sa fotografiezi RAW. :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: ViewNX2

Mesajde Alin D@li » Mar Mar 12, 2013 10:08 am

Am inteles vizavi de RAW.
Ideea este ca nu inteleg aspectul prin care D90 imi raporteaza pe lcd doar o usoara dunga de highlights pe nas si insesizabil prin par (reflexii) - nu este nicidecum acelasi lucru cu ceea ce se vede ca si supraexpus in ACDSee sau ViewNX.
Pe care sa-l cred, programul de vizualizare sau D90-ul?
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: ViewNX2

Mesajde Tudor_dx » Mar Mar 12, 2013 10:41 am

Exista mici diferente intre histogramele afisate de catre diferite aplicatii, aparate.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: ViewNX2

Mesajde Alin D@li » Mar Mar 12, 2013 6:54 pm

Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: ViewNX2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mar 12, 2013 9:33 pm

Alin D@li scrie:Si tot fiind la capitolul ViewNX. De ce acesta imi arata albul ca fiind usor galbui?!


Pentru ca asa ai tu setat aparatul (din pictures control, din cursoare, etc.), iar ViewNX este singurul care le arata si pe acestea (mai e si CaptureNX care poate asa ceva) aplicate pe JPG; celelalte programe nu aplica setarile camerei.
S-ar putea ca si spatiul de culoare folosit in ViewNX sa fie diferit de cel utilizat de celelalte programe (Nikon foloseste unele proprii, iar celelalte spatiul implicit instalat in Windows sau sRGB in general).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: ViewNX2

Mesajde Alin D@li » Mie Mar 13, 2013 10:01 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Alin D@li scrie:Si tot fiind la capitolul ViewNX. De ce acesta imi arata albul ca fiind usor galbui?!


Pentru ca asa ai tu setat aparatul (din pictures control, din cursoare, etc.), iar ViewNX este singurul care le arata si pe acestea (mai e si CaptureNX care poate asa ceva) aplicate pe JPG; celelalte programe nu aplica setarile camerei.
S-ar putea ca si spatiul de culoare folosit in ViewNX sa fie diferit de cel utilizat de celelalte programe (Nikon foloseste unele proprii, iar celelalte spatiul implicit instalat in Windows sau sRGB in general).


Pe LCD-ul aparatului nu se vede galbui ca in ViewNX, se vede ca in exemplele din Photoshop si ACDSee.
Setarile din Picture Control sunt:
Standard:
Sharpening: 6
Contrast: ACT.D-LIGHT
Brightness: ACT.D-LIGHT
Saturation: +2
Hue: 0 (default)
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: ViewNX2

Mesajde Tudor_dx » Mie Mar 13, 2013 11:27 am

JPG-ul ar trebui sa arate aproape la fel, doar NEF-ul variaza. ViewNX si Capture NX sunt singurele care citesc balansul de alb, picture control si restul setarilor proprietare din aparat, dar din nou, acest lucru se aplica doar la fisierele NEF.

Exista si la JPG diferente. De exemplu, aplicatia irfan view afiseaza imaginile ceva mai desaturate si fara contrast comparativ cu View NX, Capture NX sau Photoshop.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron