Acum este Vin Apr 19, 2024 9:24 am

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2 - issue

Capture NX, ViewNX si mai mult

Capture NX 2 - issue

Mesajde PunK » Vin Mai 29, 2009 12:26 pm

Buna ziua,

Intampin niste probleme in folosirea soft-ului Capture NX 2 (v2.1.0 in cazul meu, desi am incercat si cu 2.2.0), si anume:

- exista evidente diferente intre .NEF-ul din CNX si .JPG-ul exportat - diferentele constau doar in luminozitate - mult mai mare in CNX.
- luminozitatea fiind mult mai mare in CNX decat in softul de vizualizare imagini (FastStone, Windows Picture and Fax Viewer, ACDSee - le-am incercat pe toate) imi este aproape imposibil sa post-procesez corect o imagine, rezultatul final fiind radical diferit.

Daca stiti vreo rezolvare a problemei, va rog sa postati...mie mi-a crapat capul incercand sa fac toate combinatiile posibile de setari in CNX (colour management).

Multumesc anticipat,
Mihai

P.S.: In Capture NX 2 (v2.0.0) nu am incercat deoarece .NEF-urile sunt produsul unui Nikon D90 iar v2.0.0 nu le poate deschide.
Fişiere ataşate
CaptureNX_view.JPG
FastStone_view.JPG
PunK
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 29, 2009 11:24 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde cosminprund » Vin Mai 29, 2009 12:49 pm

Cumva ai monitorul calibrat? Ca daca ai monitorul calibrat atunci imaginea corecta e cea din Capture NX, si print-screen de ecran este absolut irelevant: Capture NX scrie niste valori (R1,G1,B1) pe ecran in asa fel incit ochiul uman sa vada (R2,G2,B2)-ul corect: foloseste profilul monitorului pentru a stabili valorile de afisat in functie de valorile din imagine.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde PunK » Vin Mai 29, 2009 1:08 pm

cosminprund scrie:Cumva ai monitorul calibrat? Ca daca ai monitorul calibrat atunci imaginea corecta e cea din Capture NX, si print-screen de ecran este absolut irelevant: Capture NX scrie niste valori (R1,G1,B1) pe ecran in asa fel incit ochiul uman sa vada (R2,G2,B2)-ul corect: foloseste profilul monitorului pentru a stabili valorile de afisat in functie de valorile din imagine.


Salut Cosmin si mersi pentru promptitudine!

Nu am cunostinte avansate (nici macar de incepator) in ale calibrarii monitorului. Cu alte cuvinte, nu cred ca e calibrat.

Pe de alta parte, chiar daca este sau nu calibrat, pot exista diferente intre softuri afisate pe acelasi monitor? (scuza-mi nestiinta daca spun prostii)

Cum as putea sa-l calibrez in cazul in care ai dreptate?

Mersi frumos.
PunK
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 29, 2009 11:24 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde sorinsava » Vin Mai 29, 2009 1:56 pm

face asa in NX doar la raw sau si la alti jpegi? raw in ce spatiu e pus in camera implicit?
la color management in NX ce e bifat?

din ce ai enumerat doar acdsee si faststone au color management daca il activezi din opt.
restul de 90% programele si alea care vin cu windows xp nu au, presupun srgb automat. doar vista si win7 au management la nivel de OS. in vista e buggy de la mama lui, trebuie umblat pe ici pe colo sa mearga ok.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde PunK » Vin Mai 29, 2009 2:54 pm

sorinsava scrie:face asa in NX doar la raw sau si la alti jpegi? raw in ce spatiu e pus in camera implicit?
la color management in NX ce e bifat?

din ce ai enumerat doar acdsee si faststone au color management daca il activezi din opt.
restul de 90% programele si alea care vin cu windows xp nu au, presupun srgb automat. doar vista si win7 au management la nivel de OS. in vista e buggy de la mama lui, trebuie umblat pe ici pe colo sa mearga ok.


La fel face si in cazul RAW si JPEG. Adica un JPEG deschis in CNX arata mai "deschis" decat acelasi JPEG deschis intr-un viewer. Acelasi rezultat si la sRGB si la Adobe(ca setari de RAW din camera). Default in CNX este Nikon sRGB. Ca bifare in Color Management este un singur checkbox bifat - "Use black point compensation".

Folosesc WinXP, rezultatele sunt aceleasi fie cu optiunea de color management bifata, fie fara atat pentru ACDsee cat si pentru FastStone.

Multumesc
PunK
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 29, 2009 11:24 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde sorinsava » Vin Mai 29, 2009 3:23 pm

In acdsee ar trebui sa vezi o diferenta cind activezi/dezactivezi CM. Tasta e [

In windows ce profil de monitor ai aplicat? Cauta pe cd-ul monitorului sau pe net profilul dedicat modelului tau sau incerci un profil srgb standard.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde Dinu Lazar » Vin Mai 29, 2009 8:53 pm

O sonda de calibrare este sub o suta de euroi si este absolut necesara oricui vrea sa vada corect o imagine pe monitor.
In alta ordine de idei, setarile fiecarui program, mai ales cele referitoare la spatiuld e culoare... helpurile si tutorialele fiecarui program trebuie amanuntit revazute la capitolul acesta.
Pe de alta parte, orice intrebare de genul acesta trebuie sa cuprinda detalii despre monitor, setarea monitorului, programele folosite pe computer, eventualele "probleme" incarcate la startare, cum ar fi adobe gamma din softurile PS mai vechi...
Fara detalii nimeni nu poate spune nimic. SI fara a se cunoaste setarile implicite.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde PunK » Sâm Mai 30, 2009 10:16 am

sorinsava scrie:In acdsee ar trebui sa vezi o diferenta cind activezi/dezactivezi CM. Tasta e [

In windows ce profil de monitor ai aplicat? Cauta pe cd-ul monitorului sau pe net profilul dedicat modelului tau sau incerci un profil srgb standard.


Dinu Lazar scrie:O sonda de calibrare este sub o suta de euroi si este absolut necesara oricui vrea sa vada corect o imagine pe monitor.
In alta ordine de idei, setarile fiecarui program, mai ales cele referitoare la spatiuld e culoare... helpurile si tutorialele fiecarui program trebuie amanuntit revazute la capitolul acesta.
Pe de alta parte, orice intrebare de genul acesta trebuie sa cuprinda detalii despre monitor, setarea monitorului, programele folosite pe computer, eventualele "probleme" incarcate la startare, cum ar fi adobe gamma din softurile PS mai vechi...
Fara detalii nimeni nu poate spune nimic. SI fara a se cunoaste setarile implicite.


Din fericire mi-am luat alt monitor si s-a intamplat sa fiu nevoit sa reinstalez Windows-ul. Problema s-a rezolvat - ce vad in CNX, vad si in viewer-e.

Multumesc pentru sugestii si pentru ajutorul acordat!
PunK
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 29, 2009 11:24 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde TudorSpinu » Lun Iun 22, 2009 9:58 am

Bine... Eu intalnesc aceiasi problema. In CNX am schimbat seratile de culoare de cateva ori dar rezultatul a ramas neschimbat.
In PS vad culorile reale, in timp ce NX-ul imi da batai de cap, astfel e imposibil sa lucrez cu el. Am pus aceleasi setari de culoare la ambele si iar nimic... Ce ma fac in cazul in care nu sunt gata inca sa platesc sub 100 Euro pentru un soft specializat, din moment ce planific in maxim jumate de an sa trec pe alt televizor? :)
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde sorinsava » Lun Iun 22, 2009 10:23 am

Daca in Ps vezi altfel decit in NX inseamna ca in Ps ai dezactivat color management sau l-ai setat gresit.
Trebuie ca in windows sa ai incarcat profilul corect de monitor, fie cel de pe cd-ul cu drivere fie cel calibrat. Nu e nevoie sa schimbi mai nimic in opt. NX sau ale altui program cu color management.

Pe vista/win7 treaba e altfel pt ca sistemul se ocupa de management si poti sa vezi culorile corecte in orice programel chiar daca el nu ar sti sa converteasca profile. Dar tot trebuie sa indici profilul corect al monitorului.

Daca aveai un calibrator ala iti incarca automat in sistem/placa video profilul corect si nici nu ai fi stiut ca se poate sa mearga ceva prost, dar se poate si manual.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron