Acum este Mar Apr 23, 2024 6:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2 - issue

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iun 22, 2009 1:07 pm

Ce ma fac in cazul in care nu sunt gata inca sa platesc sub 100 Euro pentru un soft specializat, din moment ce planific in maxim jumate de an sa trec pe alt televizor?


Nu stiu cine a zis de soft specializat. Poate nu ne intelegem bine romaneste, cred?
E vorba de o sonda de calibrare. Vedeti detalii la nea gugalu. Asa ceva trebuie oricui face fotografie, pe orice monitor, oricind.
Daca vrea calitate si daca nu vrea sa aiba probleme cu culorile, aoleu eu vad prea verde sau aoleu la mine e prea intunecata imaginea, d-astea.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde TudorSpinu » Mar Iun 23, 2009 9:18 am

sorinsava scrie:Poate nu ne intelegem bine romaneste, cred?

D-le Lazar, cred ca ati inteles despre ce vorbeam eu. Era vb despre i1 sau Spyder 2 express (insotite fiind si astea de un soft respectiv, banuiesc). Si intrebam ce alternative temporare as avea pana sa-mi iau unul ca asta, dat fiind faptul ca sunt abia la nivel de amator si chiar nu mi-as putea permite sa-mi iau acum asa ceva, acordand prioritate tehnicii de fotografiere si incercand sa improvizez la capitolul "post-procesare".
sorinsava scrie:Trebuie ca in windows sa ai incarcat profilul corect de monitor, fie cel de pe cd-ul cu drivere fie cel calibrat. Nu e nevoie sa schimbi mai nimic in opt. NX sau ale altui program cu color management.

Iti multumesc pentru hint. Voi gasi ceva timp sa ma ocup mai serios de chestia asta.
Daca are cineva alte idei/shmecherii, ascult (citesc) cu mare placere!
Multumesc pentru promptitudine D-lui Dinu si lui Sorin!
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iun 23, 2009 3:24 pm

Din pacate, de abia dupa ce o sa masurati o sonda de calibrare o sa vedeti de ce este esentiala.
Oricum, calibrarea e o chestie mai rara, care se face la intervale de timp mai lungi, asa ca 4-5 nikonisti s-ar putea aduna sa cumpere o sonda si sa o foloseasca in comun. Asta ar fi solutia ideala.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Capture NX 2 - issue

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 01, 2009 4:31 pm

TudorSpinu scrie:Era vb despre i1 sau Spyder 2 express (insotite fiind si astea de un soft respectiv, banuiesc).

Soft care e specific colorimetrului, nu ecranului supus calibrarii.
TudorSpinu scrie:Si intrebam ce alternative temporare as avea pana sa-mi iau unul ca asta, dat fiind faptul ca sunt abia la nivel de amator si chiar nu mi-as putea permite sa-mi iau acum asa ceva, acordand prioritate tehnicii de fotografiere si incercand sa improvizez la capitolul "post-procesare".

Nu exista alternative si nu e vorba doar de post-procesare ci si de simpla observare a fotografiilor pe ecranul monitorului.

Din fericire, suma de 300 lei (pretul unui Spyder 2 express la F64), chiar daca nu e o bagatela, nu este o bariera insurmontabila pentru cineva dispus sa ia fotografia digitala in serios. Fara a mai pomeni de diversele modalitati de a utiliza aparatul in comun cu altii, interesati si ei de precizia culorilor afisate de monitor...

Contrastul si luminozitatea pot fi ajustate destul de bine folosind o simpla scara de tonuri de gri, dar nu exista un echivalent pentru calibrarea cromatica.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori