Acum este Mie Iun 05, 2024 2:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Slik sau Manfrotto?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 13, 2010 3:05 pm

tibibarbu scrie:Mi se pare o eroare din start acest topic. A pune in comparatie Manfrotto, care e clar 1 in lume la trepiede si nimeni nu pune asta la indoiala, cu alte branduri e ca si cand compari masinile germane cu restul.

Acest gen de abordare a problemei se numeste snobism.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde ovi_ice » Lun Sep 13, 2010 4:03 pm

Dan Pop scrie:
tibibarbu scrie:Mi se pare o eroare din start acest topic. A pune in comparatie Manfrotto, care e clar 1 in lume la trepiede si nimeni nu pune asta la indoiala, cu alte branduri e ca si cand compari masinile germane cu restul.

Acest gen de abordare a problemei se numeste snobism.


Mie mi se pare mai mult decat atat...si mai bine imi tin parerea pt mine. :twisted:

Oare de ce unii fotografi folosesc trepiede Slik pro ? (ex: PRO 813 CF, daca imi aduc aminte e trepiedul utilizat de Scott Kelby)
Sau Giottos MTL-82 ? Alti fotografi ar jura ca Gitzo sunt "cele mai pro".

Daca unii ar mai pune pana si pe niste carti (de fotografie), ar constata (poate cu interes) ca de multe ori cartile contin poze cu autorii in actiune. Atunci se poate face o idee despre ce echipament folosesc (iar "brand-ul" trepiedului e cel mai usor observabil). Unii fotografi chiar pun la sfarsit un mic capitol de genul "What is my equipment ?", in care prezinta body(urile), obiectivele, trepiedul, gentile/rucsacurile, etc.
Bun...dupa ce am citit cateva astfel de carti, am constatat ca "preferintele" sunt impartite intre Slik, Giottos, Gitzo, Manfrotto, fara ca nici una din marci sa aiba o pondere zdrobitoare.

Sa ne limitam comparatia la doar ce vedem pe site-ul f64 nu mi se pare deloc constructiv (si multi fac "clasamente" luand in considerare doar produsele de acolo).
Manfrotto nu e nr. 1 in lume in ceea ce priveste trepiedele, asa cum nici intre Nikon si Canon nu se poate face un clasament obiectiv. Pt fiecare categorie buget exista cateva produse de tip "best price/features", iar fiecare alege ce crede ca se preteaza nevoilor personale, in fct de prioritati (greutate, inaltime strans, inaltime extins, diametru/nr sectiuni picioare, etc).
Nikon D90 + BP-D80 | SB-600

Nikkor AF-S 16-85mm VR
ovi_ice
 
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 7:32 pm

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 13, 2010 4:21 pm

ovi_ice scrie:Sa ne limitam comparatia la doar ce vedem pe site-ul f64 nu mi se pare deloc constructiv (si multi fac "clasamente" luand in considerare doar produsele de acolo).

Este abordarea pragmatica, pentru cei care-si fac cumparaturile de acolo. Degeaba m-as apuca sa laud virtutile lui Slik Pro 713 CF, cita vreme F64 nu catadixeste sa importe (relativ) accesibilele trepiede de fibra de carbon de la SLIK.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde GabrielC » Lun Sep 13, 2010 7:57 pm

Pai e normal ... ar ramane cu multa marfa din domeniu nevanduta...
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde tibibarbu » Mar Sep 14, 2010 7:33 am

Dan Pop scrie:
tibibarbu scrie:Mi se pare o eroare din start acest topic. A pune in comparatie Manfrotto, care e clar 1 in lume la trepiede si nimeni nu pune asta la indoiala, cu alte branduri e ca si cand compari masinile germane cu restul.

Acest gen de abordare a problemei se numeste snobism.


Dane, ti-am adus argumente tehnice mai mult decit suficiente de ce Manfrotto MY 7301 e mai potrivit pentru Nikon D90 . Ar trebui sa te opresti din comentariile care fac atingere la persoana. Oricum ai mai mult de 2300 de comentarii pe acest forum ceea ce mi se pare un pic cam dubios in afara de situatia ca reprezinti interesele cuiva. Ori in acest caz obiectivtatea ta e pusa la indoiala.
tibibarbu
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Sep 06, 2010 7:56 am

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 14, 2010 9:45 am

tibibarbu scrie:
Dan Pop scrie:
tibibarbu scrie:Mi se pare o eroare din start acest topic. A pune in comparatie Manfrotto, care e clar 1 in lume la trepiede si nimeni nu pune asta la indoiala, cu alte branduri e ca si cand compari masinile germane cu restul.

Acest gen de abordare a problemei se numeste snobism.


Dane, ti-am adus argumente tehnice mai mult decit suficiente de ce Manfrotto MY 7301 e mai potrivit pentru Nikon D90 .

Pe care le-am combatut, pentru ca nu m-au convins. In parte, folosind propriile tale argumente de prin alte posturi :)
tibibarbu scrie:Ar trebui sa te opresti din comentariile care fac atingere la persoana.

Nu este citusi de putin vina mea daca te-ai simtit atins. Eu am comentat modul de abordare, nu persoana.
tibibarbu scrie:Oricum ai mai mult de 2300 de comentarii pe acest forum ceea ce mi se pare un pic cam dubios in afara de situatia ca reprezinti interesele cuiva. Ori in acest caz obiectivtatea ta e pusa la indoiala.

Bun venit pe drumul deschis de Bogdan Dumitru! Atita doar ca pina acum eram suspectat ca as fi in solda lui Nikon/SKIN. Dar Nikon nu produce trepiede si SKIN nu distribuie trepiede. Colac peste pupaza, am exprimat pareri pozitive despre diverse modele de Manfrotto, Giottos, SLIK si Velbon (bazate pe experienta mea cu aceste modele, nu pe lectura specificatiilor). Oare ale cui interese le-oi fi reprezentind? Obiectiv, bineinteles ca nu sint: fiecare judeca lucrurile astea dupa un set propriu de criterii si prioritati. De asta si exista atit de multe modele: ce nu-mi convine mie poate sa fie exact ce isi doreste altul si invers. Ceea ce nu inseamna ca vreunul din noi a facut, neaparat, o alegere proasta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde clapo42 » Joi Oct 14, 2010 5:19 pm

si eu eram in cautarea unui trepied eu am un D80 cu ceva obiective. am urmarit discutiile de la inceput si mi s-au parut foarte interesante comentariile fiecaruia. dupa care, am fost pe la magazine sa vad cateva modele. pana la urma, cel care m-a convins a fost manfrotto 7301: link magazin online
clapo42
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 14, 2010 4:59 pm

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde starblind » Lun Oct 25, 2010 9:08 pm

tibibarbu scrie:Ce e anormal e ca oamenii cumpara un trepied online, ca pe camere foto. Un trepied trebuie incercat obligstoriu, iar daca nu ai posibilitaea, e indicat sa alegi un brand consacrat si nu pe ce recomnada unii sau altii cu pareri subiective.


Perfect de acord, dar in cazul in care cineva locuieste in Cluj-Napoca, unde de exemplu nu exista nici un magazin de specialitate (cu exceptia DigitalProFoto, dar ei nu au pe stoc mai nimic, totul merge la comanda si la ei), cum sa alegi un trepied? Si eu ma confrunt exact cu aceasta problema, cum ca un trepied trebuie vazut, simtit, incercat, inainte sa-l cumperi. Dar asta e, provincia e provincie.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde bilootza » Lun Oct 25, 2010 9:13 pm

clapo42 scrie:si eu eram in cautarea unui trepied eu am un D80 cu ceva obiective. am urmarit discutiile de la inceput si mi s-au parut foarte interesante comentariile fiecaruia. dupa care, am fost pe la magazine sa vad cateva modele. pana la urma, cel care m-a convins a fost manfrotto 7301: link magazin online



acelasi il am si eu pt d90 :) e super ok, mic si light
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: Slik sau Manfrotto?

Mesajde RRS » Lun Oct 25, 2010 10:52 pm

Starblind, am eu Slik, ne puem intalni eventual sa il probezi :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator