Acum este Mie Iun 05, 2024 9:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Declansator de la distanta ptr D300

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde sorin.chiru » Mar Oct 19, 2010 3:27 pm

Salutare,

Va rog ajutati-ma cu un sfat legat de urmatoarea dilema: ce varianta de telecomanda/declansator la distanta sa imi cumpar pentru un D300.Variantele avute in vedere sunt:

1. telecomanda Nikon ML-3 - nu suna bine, iese din buget :)
2. Hahnel HRN280 (link magazin online) - suna ok, este cel mai ieftin, dar sunt limitat la 2 metri de aparat, am inteles corect ?
3. Micnova MQ-WC2 (link magazin online)
4. Hahnel HW433-N80 (link magazin online)

Mentionez ca as avea nevoie de asa ceva pentru ca imi doresc sa mai apar si eu, totusi, in pozele de familie, macar in o parte dintre ele :) Am folosit pana acum declansarea intarziata a aparatului, dar este un pic obositor sa alergi la aparat pentru fiecare apasare de declansator si apoi inapoi in rand cu ceilalti subiecti :)

Este putin probabil sa am nevoie ca acest declansator sa opereze mai multe aparate simultan, insa este destul de probabil sa am nevoie sa folosesc un blitz SB-600 in acelasi timp cu el...Fotografiez aproape numai in scopuri personale, in special familia.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Sorin Chiru
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 19, 2010 5:52 pm

sorin.chiru scrie:2. Hahnel HRN280 (link magazin online) - suna ok, este cel mai ieftin, dar sunt limitat la 2 metri de aparat, am inteles corect ?

2.80 metri, mai exact.
sorin.chiru scrie:3. Micnova MQ-WC2 (link magazin online)
4. Hahnel HW433-N80 (link magazin online)

Ambele sint variatiuni pe aceeasi tema, il poti lua pe oricare din ele. Eu am un Phottix care seamana perfect de bine cu optiunea #4.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 10, 2010 4:49 pm

Eu am una Nikon ML-3 de pe vremea lui D40, care isi face treaba foarte bine si cu D90. Functioneaza chiar si din spatele aparatului. Distanta cred ca e mai mare de 2.80 m, dar nu pot spune decit aproximativ: cam la 4-5m in aer liber nu mi-a facut nici un rateu ... e drept ca am orientat-o spre senzorul aparatului.
Bateria este cea cu care a venit telecomanda cind am cumparat-o acum vreo 2 ani si inca merge perfect.
Oricum o telecomanda este mai ieftina decit un declansator pe cablu, care n-o sa aiba niciodata o raza de 2,8m si nici nu o sa fie mai "indeminatic" decit telecomanda.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 10, 2010 11:35 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Eu am una Nikon ML-3 de pe vremea lui D40, care isi face treaba foarte bine si cu D90. Functioneaza chiar si din spatele aparatului. Distanta cred ca e mai mare de 2.80 m, dar nu pot spune decit aproximativ: cam la 4-5m in aer liber nu mi-a facut nici un rateu ... e drept ca am orientat-o spre senzorul aparatului.
Bateria este cea cu care a venit telecomanda cind am cumparat-o acum vreo 2 ani si inca merge perfect.
Oricum o telecomanda este mai ieftina decit un declansator pe cablu, care n-o sa aiba niciodata o raza de 2,8m si nici nu o sa fie mai "indeminatic" decit telecomanda.


Nikon ML-3 e aceasta:
link magazin online :-)

Si Nikon D300 nu are senzor IR pentru telecomanda.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde 85mm » Joi Noi 11, 2010 12:25 am

Daca e vorba doar de fotografii de familie in care vrei sa apari, poti folosi functia din aparat INTERVL TIMER SHOOTING din:
MENU - SHOOTING MENU - INTERVAL TIMER SHOOTING.
Poti seta sa traga un numar de cadre consecutiv cu o pauza de cateva secunde vrei intre ele. Dar probabil deja stii de functia asta pt ca banuiesc ca ai citit manualul.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde glumetu » Joi Noi 11, 2010 10:43 am

Eu am un Phottix N8 cu fir si radio. E mai scump, dar isi face treaba foarte fain.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 11, 2010 11:18 am

Bogdan Dulgheru scrie:Eu am una Nikon ML-3 de pe vremea lui D40, care isi face treaba foarte bine si cu D90.

As fi fost in stare sa jur ca ML-3 nu e compatibil nici cu D40, nici cu D90, desi e utilizabil pe D300, atita doar ca nu-mi imaginez cine ar da atitia bani pentru o telecomanda IR.
Bogdan Dulgheru scrie:Oricum o telecomanda este mai ieftina decit un declansator pe cablu, care n-o sa aiba niciodata o raza de 2,8m si nici nu o sa fie mai "indeminatic" decit telecomanda.

Imi arati si mie un declansator pe cablu mai scump decit ML-3? :-) Din cite stiu, chiar si regele declansatoarelor pe cablu, MC-36, este cu peste 100 lei mai ieftin decit ML-3.

Iar daca e vorba de ML-L3, oricit de multe merite ar avea, are un inconvenient care il descalifica din start: necesita un receptor IR in aparat, iar D300 nu prea poseda asa ceva (probabil o masura de reducere a costurilor de productie la aparatele din clasa semi-pro si pro :D). Singura solutie ar fi cumpararea unui grip third party dotat cu receptor IR.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde sorin.chiru » Joi Noi 11, 2010 12:33 pm

ML-L3 nu merge pe D300, asa cum foarte corect au punctat deja altii in cadrul acestui topic.

Mi se pare chiar frustrant ca aparate mai ieftine, respectiv D90, D40, D3000 sau D5000, beneficiaza de o telecomanda foarte ok la un pret rezonabil, cca. 55 ron, iar un posesor de D300 trebuie sa scoata mult mai mult din buzunar pentru ceva similar, adica ML-3, care este mult prea scumpa pentru bugetul meu - cca. 730 ron.

In fine, am cumparat cu 190 de ron un declansator radio Hahnel HW433-N80 si sunt foarte multumit.
Multumesc pentru ajutor.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Declansator de la distanta ptr D300

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Noi 11, 2010 2:48 pm

Dl. Pop: am gresit eu; era vorba de ML-L3 ... am uitat eu un L. Corecta observatia.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron