Acum este Mie Iun 05, 2024 9:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum alegem un monopied?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 20, 2010 9:35 pm

RRS scrie:Domnule Pop, si daca e nesportiv, nunta in speta, se castiga cateva stopuri daca exista stabilitatea oferita de monopied... iar daca vrei lumina ambientala (si un 1600 in loc de 6400), e musai. Mai ales ca 70-200 din dotare nu are stabilizare optica, deci nu greutatea e amanuntul principal. Dar nu cred ca e o noutate

Scopul monopiedului nu este cistigarea de stopuri (din acest punct de vedere este o ruleta si mai ruseasca decit stabilizarea de imagine de la obiectivele/aparatele ieftine) ci preluarea greutatii obiectivelor lungi si grele (de la 300/2.8 in sus) atunci cind ele urmeaza a fi utilizate pe durate lungi de timp. Singurii fotografi profesionisti pe care i-am vazut desfasurindu-si activitatea cu acest accesoriu sint fotoreporterii sportivi. Lucru usor de inteles, avind in vedere ca un 300/2.8 are cam 3 kg, iar un 400/2.8 cam 4.5 kg.

Am fost si eu curios sa vad cu ce se maninca monopiedul si am ajuns sa am vreo 5, de la Manfrotto, Giottos, Cullmann la chinezisme ieftine. Am ajuns la concluzia ca sint mult mai utile ca toiage de mers pe munte (unul chiar are si busola) decit ca stabilizatoare de imagine. Cel mai eficace dintre ele s-a dovedit Cullmann-ul (link magazin online), un monopied pentru compacte (nu am renuntat la fotografia cu aceasta categorie de aparate), pe care il folosesc, de obicei, in pozitia strins, pentru ca imi da o priza mult mai buna asupra aparatului compact, atunci cind fotografiez la timpi lungi.

Asta este experienta mea personala cu monopiedele si concluziile mele bazate pe aceasta experienta. Departe de mine intentia de a descuraja pe altii sa-si faca propriile experimente, pe banii si timpul lor. Am oferit-o strict pentru uzul celor interesati sa invete din experienta altora.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Lun Dec 20, 2010 9:37 pm

multumesc. din 2 surse imi e mai clara si mie ideea...
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 9:42 pm

Rares, crede-ma nimic nu se compara cu experienta ta, indiferent ce iti recomand eu sau altcineva. nu este un capat de tara sa dai 130 ron pe un monopied decent si sa vezi ce poti face cu el si sa te lamuresti daca e sau nu pt tine, daca te ajuta sau nu.
Ce ti-am zis este doar experienta mea, insa sunt convins ca fiecare foloseste monopiedul altfel, asa ca si tu il poti folosi in felul tau , dar numai in cazul in care il vei avea. Asa ca, ia-l si vezi ce pot iface cu el, vezi cum te poate ajuta.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde Haf » Mar Dec 21, 2010 7:47 am

RRS scrie:credeam ca il folosesti pentru a castiga la ISO in biserica...

Ca sa ramana expunerea constanta probabil ca tu vrei sa micsorezi ISO dar lungesti si timpul de expunere. Fa si tu un test empiric punand camera pe un bat/trepied strans ceva si vei vedea ca e destul de dificil sa tragi la viteze mai lungi decat ai trage din mana, mai ales daca nu ai camera pozitionata drept.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator