Acum este Mie Iun 05, 2024 12:45 am

Articole Nikonisti.ro

Monopied Giottos

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Lun Iul 27, 2009 3:11 pm

Buna ziua tuturor nikonostilor!

Am nevoie de sfatul vostru pentru achizitionarea unui monopied.
Imi trebuie pentru uz general, adica atat la excursi (teren accidentat) cat si pe strada.
Greutatea pe care momentan trebuie sa suporte este greutatea unui D40 si unui obiectiv 35mm, adica maxim 1 kg.
Eu m-am gandit la asta impreuna cu capul asta.
Ce parere aveti despre alegerea mea? Eventual daca aveti experienta cu monopied/trepied Giottos?

Multumesc anticipat.
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 27, 2009 3:58 pm

ANDi scrie:Eu m-am gandit la asta impreuna cu capul asta.

Monopiedul e OK, dar nu ai nevoie de cap la el: pur si simplu orientezi aparatul in directia dorita si faci fotografia.

Singurele monopiede la care are sens sa montezi un cap sint cele cu talpa de imobilizare. Cita vreme nu ai asa ceva, gradele de libertate ale capului, combinate cu gradele de libertate ale monopiedului genereaza un sistem practic imposibil de controlat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Lun Iul 27, 2009 4:55 pm

Va multumesc pentru raspuns.
M-am gandit la cap pentru a putea inclina aparatul cu 90 grade, respectiv in cazul in care trebuie sa ma sprijin si eu putin de el, dar totodata planul focal trebuie sa fie orizontal. Exista vreo solutie pentru cazurile amintite, fara sa devina sistemul incomod de controlat?
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde cosminprund » Lun Iul 27, 2009 5:32 pm

Dan Pop scrie:
ANDi scrie:Eu m-am gandit la asta impreuna cu capul asta.

Monopiedul e OK, dar nu ai nevoie de cap la el: pur si simplu orientezi aparatul in directia dorita si faci fotografia.


Capul la monopied e bun daca vrei sa faci poza pe verticala. Eu am cap cu bila la monopied si mi se pare practic, poti aseza monopiedul in ce pozitie-ti convine (de exemplu inclinat spre in fata). Cred ca am facut foarte putine poze cu monopiedul perpendicular pe aparat (cum ar sta daca n-as avea "cap"). Ma rog, la modul general am facut foarte putine de pe monopied, mai am de lucru mult la tehnica pentru ca acum as zice ca-i un accesoriu foarte putin util.

O alta achizitie interesanta e placuta de cuplare rapida. Eu nu concep sa-l folosesc fara placuta rapida, dar se poate si fara.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 27, 2009 7:22 pm

ANDi scrie:M-am gandit la cap pentru a putea inclina aparatul cu 90 grade, respectiv in cazul in care trebuie sa ma sprijin si eu putin de el, dar totodata planul focal trebuie sa fie orizontal. Exista vreo solutie pentru cazurile amintite, fara sa devina sistemul incomod de controlat?

Plan focal orizontal inseamna sa fotografiezi in sus sau in jos. Nu cred ca monopiedul, cu cap sau fara, este instrumentul pentru asa ceva.

Pentru fotografie cu aparatul vertical nu prea merita sa investesti intr-un cap de trepied. Fie iti iei unul care permite rasturnarea aparatului, gen link magazin online, fie unul cu cap integrat, fie fotografiezi normal si faci un crop.

Un accesoriu interesant este placuta de prindere rapida link magazin online, care joaca acelasi rol ca placuta de prindere rapida pe capul trepiedului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Lun Iul 27, 2009 9:32 pm

Plan focal orizontal inseamna sa fotografiezi in sus sau in jos.

Greseala mea, m-am exprimat gresit. Vroiam sa zic ca in unele cazuri poate aparea situatia in care monopiedul sa nu fie perpendicular cu solul, dar eu vrea sa fotografiez pe plan orizontal, adica planul focal sa fie perpendicular cu solul, deci vertical si nu orizontal.
O alta achizitie interesanta e placuta de cuplare rapida. Eu nu concep sa-l folosesc fara placuta rapida, dar se poate si fara.

Un accesoriu interesant este placuta de prindere rapida link magazin online, care joaca acelasi rol ca placuta de prindere rapida pe capul trepiedului.

Da, cred ca placuta de prindere rapida va fi utila si in cazul meu.

Imi cer scuze pentru greseala facuta si va multumesc mult pentru sfaturi.
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 28, 2009 12:51 am

ANDi scrie:
Plan focal orizontal inseamna sa fotografiezi in sus sau in jos.

Greseala mea, m-am exprimat gresit. Vroiam sa zic ca in unele cazuri poate aparea situatia in care monopiedul sa nu fie perpendicular cu solul, dar eu vrea sa fotografiez pe plan orizontal, adica planul focal sa fie perpendicular cu solul, deci vertical si nu orizontal.

Sistemul va fi cumplit de instabil in acest caz, asa ca posibilitatea ramine pur teoretica. Dar, daca asa ceva prezinta interes, exista link magazin online si link magazin online.

Parerea mea este sa incepeti cu Giottos-ul ales initial si, eventual, placuta de prindere rapida. Daca veti resimti nevoia capului si altfel decit la modul teoretic, il puteti achizitiona ulterior. E bine sa va orientati catre un model care sa fie utilizabil la fel de bine si pe un eventual viitor trepied.

Mie mi se pare foarte practica si ideea walking stick-ului mentionat in postul precedent, pentru ca e utilizabil cu sau fara aparat foto si permite si rasturnarea aparatului, fara a avea un cap de trepied numai pentru atita lucru. In plus, pretul este de-a dreptul imbatabil.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Mar Iul 28, 2009 11:21 am

Am sa raman la Giottos fara cap, mai vad pe urma daca am sau nu nevoie de cap.
Placuta de prindere rapida este asa util indata ce nu o sa am cap la monopied? Monopiedul fiind solid fara nicio parte mobila este usor montabil nu?

Problema mea cu acel walking stick este cu lungimea sa maxima, as dori ceva peste 160 cm. Dar este o idee interesanta.
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde emil » Mar Iul 28, 2009 11:35 am

Placuta de prindere rapida este foarte utila atat la monopied cat si la trepied, pentru ca altfel de fiecare data cand vrei sa dai jos camera sau sa o instalezi trebuie sa tot strangi/desfaci surubul de prindere si e destul de incomod (mai ales ca nu vezi prea bine zona de sub camera).
Dar daca ai pus o placuta de prindere rapida pe camera nu mai trebuie sa tot "surubaresti", doar prinzi/desprinzi placuta ceea ce e mult mai rapid si mai comod.

Am un trepied destul de ieftin (si slab) si singurul neajuns major la el este acela ca nu are placuta de prindere rapida si ia destul de mult timp sa montezi/demontezi camera, de aceea eu zic ca merita cumparat asa ceva.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 28, 2009 11:43 am

ANDi scrie:Placuta de prindere rapida este asa util indata ce nu o sa am cap la monopied? Monopiedul fiind solid fara nicio parte mobila este usor montabil nu?

E o chestie de comoditate. Fara placuta, ai doua optiuni: mergi cu aparatul montat pe monopied sau insurubezi aparatul pe monopied atunci cind ai nevoie. Daca una din aceste optiuni te satisface, nu ai nevoie de placuta de prindere rapida.
ANDi scrie:Problema mea cu acel walking stick este cu lungimea sa maxima, as dori ceva peste 160 cm. Dar este o idee interesanta.

Pentru o persoana de pina la 180 cm inaltime, cei 140 cm sint suficienti.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron