Acum este Joi Mai 23, 2024 1:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum alegem un monopied?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 12:13 pm

Haf scrie:N-am inteles nimic "total gresit", ma refeream la ce scria RRS ca vrea sa puna pe monopied:
RRS scrie:Sigur, ma gandesc la 70-200 care are colier. Body+grip+ - flash deja inseamna cca. 3kg [...]

Pai ca sa nu mai intelegem pe viitor "total gresit" e bine sa specifici la cine te referi, din start, asa cum ai facut acum dand citatul. Daca ai urmarit discutia, eram 2 persoane care vorbisem de combinatia monopied, body, obiectiv, blit si nu stiam la care din noi 2 te-ai referit. M-am gandit sa iti raspund din punctul meu de vedere. Nu ar trebui sa te superi din moment ce nu ai precizat la inceput la cine te referi.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Lun Dec 20, 2010 12:50 pm

Peace boys! :)

Sigur, cu flash doar pentru stabilitate, la evenimente de durata, iar fara flash, evident pentru obtinerea unei imagini precise cu un timp ok, a.i. sa nu cresc f. tare sensibilitatea ISO, si evident pentru o "mana mai odihnita" pentru restul zilei, la eveniment :)
merci
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 20, 2010 4:53 pm

85mm scrie:Pai ca sa nu mai intelegem pe viitor "total gresit" e bine sa specifici la cine te referi, din start, asa cum ai facut acum dand citatul.

Daca nu ai fi atit de plin de propria-ti persoana, ai fi inteles imediat ca intrebarea se referea celui care a deschis discutia, fara sa mai ai nevoie de citate.

In alta ordine de idei, nu cred ca monopiedul este o solutie practica pentru fotografia de eveniment nesportiv. Obiectivele utilizate nu sint chiar atit de grele incit sa aiba nevoie de suportul monopiedului, care, pe de alta parte, restringe mobilitatea fotografului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 7:53 pm

Dan Pop scrie:
85mm scrie:Pai ca sa nu mai intelegem pe viitor "total gresit" e bine sa specifici la cine te referi, din start, asa cum ai facut acum dand citatul.

Daca nu ai fi atit de plin de propria-ti persoana, ai fi inteles imediat ca intrebarea se referea celui care a deschis discutia, fara sa mai ai nevoie de citate.

In alta ordine de idei, nu cred ca monopiedul este o solutie practica pentru fotografia de eveniment nesportiv. Obiectivele utilizate nu sint chiar atit de grele incit sa aiba nevoie de suportul monopiedului, care, pe de alta parte, restringe mobilitatea fotografului.


Pastreaza-ti presupunerile pentru tine desi stiu ca delicatesa ta preferata este sa impungi cu prima ocazie.
In alta ordine de idei, poti fi sigur ca nu imi voi modifica cunostintele dobandite in teren , doar pentru ca ai tu chef de mistouri de 2 bani aici pe forum . Nu am zis ca MEREU trag dupa monopied ( insa desigur tu nu ti-ai batut prea mult capul cu ce am vrut defapt sa spun ,ci te-ai ambalat imediat cum ai avut ocazia...asa cum iti sta in fire ) Incearca mai intai sa mergi pe la vreo 20 de piese de teatru sau pe la concerte si mai discutam dupa. Pana atunci, incerca sa te abtii

Later edit: Dupa o absenta binevenita de cateva zile dupa acest forum vad ca ai revenit in forta....FELICITARI

Later, later edit....: In cazul in care ai fi intervenit fara a intra cu bocancii in discutia asta, eram dispus sa iti explic si in ce situatii folosesc monopiedul la fotografierea acestor evenimente. dar banuiec ca tu deja stii tot ce se poate stii, iar ca atare, cunostintele altor personae sunt nule, sau sunt demult depasite de exeprientele tale, ce pot fi vazute de oricine pe net ( asa cum ne demonstrezi la seria de 4 foto din ONE NIGHT AT THE OPERA de aici : http://orasul.ro/users/publicprofile/Dan%20Pop ) Felicitari, tare seria.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Lun Dec 20, 2010 8:39 pm

Cristi, explica-mi mie :)
Domnule Pop, si daca e nesportiv, nunta in speta, se castiga cateva stopuri daca exista stabilitatea oferita de monopied... iar daca vrei lumina ambientala (si un 1600 in loc de 6400), e musai. Mai ales ca 70-200 din dotare nu are stabilizare optica, deci nu greutatea e amanuntul principal. Dar nu cred ca e o noutate
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 8:49 pm

RRS scrie:Cristi, explica-mi mie :)
Domnule Pop, si daca e nesportiv, nunta in speta, se castiga cateva stopuri daca exista stabilitatea oferita de monopied... iar daca vrei lumina ambientala (si un 1600 in loc de 6400), e musai. Mai ales ca 70-200 din dotare nu are stabilizare optica, deci nu greutatea e amanuntul principal. Dar nu cred ca e o noutate


Nu numai.
In ceea ce ma priveste prefer sa ma misc foarte mult la concerte, sa nu fotografiez din acelasi punct de statie. INSA sunt cazuri in care deranjezi asistenta daca te fatai de colo-colo ( asta a fost si cazul imaginilor din linkul pe care l-am dat mai devreme din concert ). Asadar, prefer unghiuri diferite, prefer sa schimb obiectivele, insa in situatia in care orice miscare de-a ta deranjeaza, nu ai de facut decat...sa iti gasesti cel mai bun loc si sa tragi de acolo. daca locul este la 10 metri de scena vei folosi obiectiv wide ? Poate vei folosi...la cateva cadre, insa majoritatea vor fi cu un teleu luminos. Daca tragi cu teleu nu crezi ca ar ajuta ceva stabilizare a camerei ? Pozele din concertul ala sunt facute la 1/160sec , majoritatea la 200mm sau pe aproape, deci....niciodata nu strica sa te asiguri ca aparatul sta cat mai stabil pt a evita blurul cauzat de miscarea camerei ( deja la 1/160 este pericol de blur de miscare cauzat de miscarea interpretilor pe scena....daca mai misti si tu camera cat de putin...la revedere poza reusita ). In plus, asa cu mziceam si mai sus, nu e chiar usor sa sustii o greutate de 2 kile jumate timp de 2 ore. Desigur, mai ajuta si faptul ca esti gata oricand de fotografiere ( aparatul este sus, pe pozitie, nu ai de facut decat sa incadrezi si sa declansezi, deci castigi timp. In ceea ce ma priveste lucrurile sunt foarte clare, desi ma indoiesc ca unii nu isi vor da in petec si vor sari ca arsi.
Le urez maxima sanatate si un an nou plin de bucurii !
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Lun Dec 20, 2010 9:00 pm

Si la eveniment - nunta, cum il folosesti? merci
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 9:25 pm

RRS scrie:Si la eveniment - nunta, cum il folosesti? merci

La nunta am 2 utilizari:

1. La portretele de grup cu bunica, catelu si purcelu....trag cu 70-200 de la distanta pt a blura fundalul si pt a nu sta in sufletul oamenilor ,iar in cazul asta folosesc monopiedul pt a nu imi "fractura" mana timp de 30 minute cat dureaza sa se miste tot bătrânetul la poze

2. La sedintele foto , daca nu am asistent, rog un invitat sa ma ajute si sa imi tina monopiedul pe care pun un blit slave + umbrela de difuzie + clema pt umbrela pt a avea lumina din alta parte. Il mai folosesc in aceeasi formula + cablu TTL sc-28 in cazul in care nu e nevoie de o distanta mare intre mine si blit ( cablul ala se intinde cam la maxim 2-3 m ).
Ultima oară modificat de 85mm pe Lun Dec 20, 2010 9:29 pm, modificat 1 dată în total.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Lun Dec 20, 2010 9:27 pm

credeam ca il folosesti pentru a castiga la ISO in biserica... pentru flash nu e mai ok un stativ?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 9:33 pm

RRS scrie:credeam ca il folosesti pentru a castiga la ISO in biserica...

In biserica daca ai lumina buna ( de la un slave ) pe miri, nu iti trebuie monopied....ba chiar te incomodeaza



RRS scrie:pentru flash nu e mai ok un stativ?

In cazul in care blitul va sta fix intr-un loc, evident ca e foarte util stativul, insa la o sedinta foto trebuie sa te misti repede, iti vin idei de fotografii pe care trebuie sa le iluminezi rapid. Nu ai timp acol ode amplasat stative. Pun blitul pe monopied cu sau fara umbrela in functie de situatie , il arunc in bratele unui invitat si ii zic cum sa-l tina. De cele mai multe ori stativl nici nu poate sta suspendat in aer sau in pozitii in care poate fi tinut un monopied cu blit de catre un asistent. Asadar, o solutie rapida si practica.
Treaba cu blit pe stativ merge excelent in biserica si restaurant sau alte locatii fixe. In teren este sfant blitul pe monopied + asistent ( sau inlocuitor de asistent :) ) ( Sfant pentru mine...pt altii e posibil sa fie dracu impielitat ...... )
Ultima oară modificat de 85mm pe Lun Dec 20, 2010 9:37 pm, modificat 1 dată în total.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron