Acum este Mie Iun 05, 2024 10:15 am

Articole Nikonisti.ro

Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde hyp » Mar Oct 19, 2010 10:54 pm

intr'adevar acum am observat..constructia e ff asemanatoare cu expodisc, de asta l-am confundat [il gasisem din greseala]
oricum mi-a luat din cont aproape 8 lei..deci merita oricat de prost e
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 20, 2010 10:58 am

RRS scrie:A venit Expodiscul, insa e cam greu fiind pe 77 sa il tin cu mana si sa setez cu cealalta si PRE pentru WB, adica trebuie sa fiu rapid :)

Ai suficient timp la dispozitie pentru a face poza, odata ce "PrE" a inceput sa clipeasca pe LCD-ul de control. Tii expodiscul la indemina (agatat de git, de exemplu), cu ambele miini declansezi procedura de preset, dupa care pui expodiscul in fata obiectivului, vizezi sursa de lumina si declansezi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 20, 2010 11:10 am

hyp scrie:am gasit ceva fff interesant pe ebay
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 122wt_1130
ajunge 10 ron cu totul..chiar daca nu e bund e nimic merita incercat

E citeva zeci de lei pe piata romaneasca, deci ai facut o afacere buna.
hyp scrie:este totusi cineva pe aici care l-a avut..ceva?

N-am avut asa ceva, dar am incercat solutii echivalente (bucati de plastic translucid tinute cu mina in fata obiectivului). Rezultatul a fost mai bun decit la balansul Auto, dar nu la fel de precis ca la expodisc.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde zvonacfirst » Vin Dec 10, 2010 3:23 pm

de acest capac ce spuneti?
ar putea inlocui expodiscul? am citit pe aici despre tot felul de improvizatii utilizate cu rezultate bune, chiar d-l Pop parca scria de o chestie artizanala cu care a facut treaba buna. acest capac, nefiind o improvizatie, poate duce la rezultate bune?
link magazin online

Multumesc.

George
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde Dan Pop » Vin Dec 10, 2010 4:10 pm

zvonacfirst scrie:ar putea inlocui expodiscul? am citit pe aici despre tot felul de improvizatii utilizate cu rezultate bune, chiar d-l Pop parca scria de o chestie artizanala cu care a facut treaba buna. acest capac, nefiind o improvizatie, poate duce la rezultate bune?
link magazin online

Kaiser e o firma serioasa, chestia merita incercata. Nimic nu inlocuieste expodiscul, dar se pot obtine rezultate mult mai bune decit cu WB-ul automat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde zvonacfirst » Vin Dec 10, 2010 9:38 pm

multumesc d-le Pop. nu trag numai pe automat decat in lumina naturala, in alte conditii fac probe cu celelalte variante oferite de camera pe care o am. nu ma pot lauda ca setez direct temperatura de culoare, D5000 nu ofera aceasta facilitate (sau nu stiu eu?). nu sunt adeptul prelucrarii pe calculator, incerc sa obtin maxim cu ceea ce imi ofera dotarea si bagajul de cunostinte
Am sa comand luni unul asemenea capac si am sa ma duc sa-l iau de la F64 apoi revin cu impresii.
Daca pana luni poate cineva sa-mi aduca argumente pro sau contra il rog sa o faca inainte sa dau banii. oricum intentionam sa-mi iau un expodisc pentru 18-105-ul meu care este obiectiv de toata ziua.
Am sa incerc sa vad daca pot face o proba la magazin, numai ca pe lcd-ul camerei nu stiu ce relevanta va avea rezultatul.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde Dan Pop » Sâm Dec 11, 2010 1:26 am

zvonacfirst scrie:Am sa incerc sa vad daca pot face o proba la magazin, numai ca pe lcd-ul camerei nu stiu ce relevanta va avea rezultatul.

Poti face proba in magazin. Daca nu ai incredere in display-ul lui D5000, toate monitoarele vinzatorilor au cititoare de carduri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru ExpoDisc NEUTRAL Balance Filter - 67mm

Mesajde zvonacfirst » Sâm Dec 11, 2010 12:35 pm

OK, este o idee.
Multumesc d-le Pop.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron