Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:43 am

Articole Nikonisti.ro

Ce trepied sa cumpar?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde geonikon » Joi Oct 14, 2010 12:09 am

Cum s-ar impaca un SLIK Pro 340 DX cu un cap Manfrotto 496RC2 ? Ma gandesc sa comand maine aceasta combinatie.
link magazin online
link magazin online
Orice parere e binevenita.
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 14, 2010 10:56 am

geonikon scrie:Cum s-ar impaca un SLIK Pro 340 DX cu un cap Manfrotto 496RC2 ? Ma gandesc sa comand maine aceasta combinatie.
link magazin online
link magazin online

S-ar impaca bine, cu conditia sa comanzi si link magazin online, altfel nu vei putea monta capul Manfrotto cu filet de 3/8 inci pe picioarele SLIK, cu filet de 1/4 inci.

In principiu, ar fi suficient si capul 494RC2, care are aceeasi capacitate de sustinere cu a picioarelor, dar, daca nu te deranjeaza diferenta de pret, inaltime si greutate, 496RC2 este o alegere cit se poate de fericita.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde andrei.alexandru » Joi Oct 14, 2010 8:42 pm

eu am un manfrotto 7321 luat cu ceva timp in urma: link magazin online si il folosesc cu D5000. pot sa spun ca la ce ofera tehnic si cum arata si tinand cont ca are cap si husa incluse, e foarte ok. m-am uitat si la altele inainte sa-l iau dar in final mi s-a parut cel mai potrivit pentru D5000-ul meu.
andrei.alexandru
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 14, 2010 8:06 pm

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde geonikon » Vin Oct 15, 2010 1:36 am

Am amanat inca putin comanda, dupa o discutie cu un fotograf care mi-a zis ca daca imi iau Slik si apoi pun mana pe un Giottos sau Manfrotto, s-ar putea sa regret.
Asa ca, in ciuda dimensiunii, as inclina spre un Giottos 9251B, fiindca greutatea si pretul nu difera foarte mult fata de Slik 340DX.
link magazin online
Ce bine ar fi daca as putea sa le vad in magazin. :roll:
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 15, 2010 6:51 am

geonikon scrie:Am amanat inca putin comanda, dupa o discutie cu un fotograf care mi-a zis ca daca imi iau Slik si apoi pun mana pe un Giottos sau Manfrotto, s-ar putea sa regret.

Desi eram deja posesor de Giottos si Manfrotto atunci cind am cumparat primul SLIK, nu am regretat. Fiecare trepied reprezinta un compromis, iar satisfactia pe care o obtii de la el este strict corelata cu potrivirea dintre compromisul respectiv si nevoile tale. Din punct de vedere al constructiei, toate cele trei marci lucreaza la standarde inalte, cu o mentiune speciala pentru sistemul de blocare rapida a coloanei de la Manfrotto. Ca fapt divers, SLIK face parte din concernul japonez Daiwa, unul din liderii mondiali in tehnologia fibrei de sticla si de carbon.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde tibibarbu » Vin Oct 15, 2010 8:10 am

Ar mai fi de adaugat ca e cu "numai" 23 cm mai scund decit SLIK Sprint (142 cm cu coloana extinsa este un fel de gluma proasta pentru o persoana de talie normala), fara a compensa asta printr-o greutate mai mica, pentru ca are 200 grame in plus, sau printr-o lungime mai mica atunci cind e strins (are 1 cm in plus). Nu e gindit pentru utilizare la temperaturi scazute, pentru ca nu are mansoane pe segmentele superioare (si nici nu e din fibra de carbon). In rest, e trepiedul ideal, mai ales ca scrie Manfrotto pe el ;)



Sa iti explic care e ratiunea pentru care Manfrotto e mai scund: din motive de stabilitate si rigiditate.
1. coloana centrala la Manfrotto e mai scurta, ca sa se evite vibratiile la nivelul capului cand o ridici la maxim. Toata lumea e de acord: cu cit coloana e mai lunga, cu atat mai mult incepe sa vibreze.
2. picioarele fac un unghi mare (30°grade) fata de axul coloanei centrale pentru a oferi o baza mai mare, fapt care ii micsoreaza inaltimea, dar in schimb ofera sistemului o mai mare stabilitate.
tibibarbu
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Sep 06, 2010 7:56 am

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 15, 2010 9:14 am

tibibarbu scrie:Sa iti explic care e ratiunea pentru care Manfrotto e mai scund: din motive de stabilitate si rigiditate.
1. coloana centrala la Manfrotto e mai scurta, ca sa se evite vibratiile la nivelul capului cand o ridici la maxim. Toata lumea e de acord: cu cit coloana e mai lunga, cu atat mai mult incepe sa vibreze.

Tocmai de aceea e de preferat un trepied mai inalt, care poate fi folosit comod fara a ridica deloc coloana.
tibibarbu scrie:2. picioarele fac un unghi mare (30°grade) fata de axul coloanei centrale pentru a oferi o baza mai mare, fapt care ii micsoreaza inaltimea, dar in schimb ofera sistemului o mai mare stabilitate.

Ce unghi fac picioarele lui SLIK? Cit despre Manfrotto-ul in discutie, esti prost informat: unghiul este de 25 grade, conform http://manfrotto.com/product/8374.58969 ... 3-Way_Head.

Oricum, asta e vorbarie goala cita vreme te limitezi la niste specificatii. Pina cind nu vei veni cu o situatie concreta in care Manfrotto face fata cu succes, iar SLIK nu, ramine faptul ca cel din urma este mai usor de utilizat, din motive deja expuse.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde geonikon » Vin Oct 15, 2010 11:16 am

Dan Pop scrie:Desi eram deja posesor de Giottos si Manfrotto atunci cind am cumparat primul SLIK, nu am regretat.


Sa inteleg ca detineti un Slik? Ce model ?
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 15, 2010 1:11 pm

geonikon scrie:
Dan Pop scrie:Desi eram deja posesor de Giottos si Manfrotto atunci cind am cumparat primul SLIK, nu am regretat.

Sa inteleg ca detineti un Slik? Ce model ?

Chiar doua: un Sprint Pro 3Way (link magazin online) si un PRO 713 CF-II (luat de ocazie, indisponibil la noi: http://www.thkphoto.com/products/slik/slik-cfs3.html).

Am optat pentru Sprint Pro 3Way ca trepied compact (strins) si usor, dar care nu sacrifica inaltimea (si, implicit, confortul de utilizare), pe care sa-l iau cu mine in excursii si drumetii. Aveam deja un trepied super-solid, Giottos 9361, pentru utilizare indoors, asa ca la Sprint accentul a fost pus pe mobilitate. La fel ca toate SLIK-urile, are mansoane de cauciuc pe segmentele superioare, lucru extrem de util la temperaturi sub zero grade.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori