Acum este Joi Apr 25, 2024 9:19 am

Articole Nikonisti.ro

Ce trepied sa cumpar?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Ce trepied sa cumpar?

Mesajde starblind » Lun Oct 11, 2010 8:00 pm

Buna ziua,

v-as ruga sa ma ajutati cu sfaturi constructive in alegerea unui trepied pt. dslr entry level, buget maxim 300 RON. Multumesc.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde zeurois » Lun Oct 11, 2010 8:06 pm

Este o discutie intreaga aici: viewtopic.php?f=33&t=9737

Eu mi-am luat link magazin online , dupa mine si-au mai luat 2 si nu s-a plans nimeni.

Spor!
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Augustin Popescu » Lun Oct 11, 2010 8:25 pm

Pentru inceput eu mi-aş lua cel mai ieftin trepied de pe piaţă. De exemplu link magazin online (nu este licitatia mea)

Fiind uşor este mult mai simplu să il cari peste tot cu tine.
Fiind ieftin are multe minusuri, dar aşa iţi vei da mai bine seama dacă chiar ai nevoie de un trepied mai... scump.

Eu am două luate la preţ de nimic şi incă sunt preferatele mele pentru o tură rapidă prin oraş. In restul timpului actionează ca stative.
Ca trepied de fitze am un link magazin online, dar dacă nu-l cară maşina... eu nu pun mâna pe el.
Intr-adevăr este mult mai stabil, dar stabilitate poţi face şi la cele ieftine cu ajutorul genţii/rucsacului.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde berki » Lun Oct 11, 2010 9:49 pm

Augustin Popescu scrie:Pentru inceput eu mi-aş lua cel mai ieftin trepied de pe piaţă. De exemplu link magazin online (nu este licitatia mea)


Salutari, un DSLR, chiar si entry level necesita un trepied mai stabil decat acest trepied. Eu acum vand un trepied din aceasta categorie, folosit cu succes la un Lumix FZ38, dar deja depasit la un D60, sau actualul D5000. Incearca ceva la un pret de min. 200 lei, daca nu mai mult...
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde berki » Lun Oct 11, 2010 9:52 pm

Apropo, mi-am luat asta: link magazin online
Sa zicem ca este un inceput... :)
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 12, 2010 12:05 am

starblind scrie:v-as ruga sa ma ajutati cu sfaturi constructive in alegerea unui trepied pt. dslr entry level, buget maxim 300 RON.

link magazin online intra la fix in bugetul tau, e suficient de inalt ca sa-l folosesti comod si suficient de usor ca sa nu puna probleme la carat. Daca vei ajunge in situatia sa ai nevoie de mai mult decit cele 2 kg suportate de capul lui, e suficient sa-i inlocuiesti capul cu unul mai solid.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde tibibarbu » Mar Oct 12, 2010 8:04 am

Dan Pop scrie:
starblind scrie:v-as ruga sa ma ajutati cu sfaturi constructive in alegerea unui trepied pt. dslr entry level, buget maxim 300 RON.

link magazin online intra la fix in bugetul tau, e suficient de inalt ca sa-l folosesti comod si suficient de usor ca sa nu puna probleme la carat. Daca vei ajunge in situatia sa ai nevoie de mai mult decit cele 2 kg suportate de capul lui, e suficient sa-i inlocuiesti capul cu unul mai solid.


Mai bine iti iei un Manfrotto, asta ca sa nu faci compromisuri. Toata lumea il lauda, mai multe detalii despre el aici: link magazin online. E usor de transportat(compact), tine 2,5 Kg si e rigid (desi nu e greu) astfel ca daca vrei sa iti iei un teleobiectiv nu vei avea probleme de vibratii. Ca sa nu mai spun ca fiind bine facut rezista ani buni. Si e in jur de 300 ron.
tibibarbu
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Sep 06, 2010 7:56 am

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 12, 2010 9:12 am

tibibarbu scrie:
Dan Pop scrie:link magazin online intra la fix in bugetul tau, e suficient de inalt ca sa-l folosesti comod si suficient de usor ca sa nu puna probleme la carat. Daca vei ajunge in situatia sa ai nevoie de mai mult decit cele 2 kg suportate de capul lui, e suficient sa-i inlocuiesti capul cu unul mai solid.

Mai bine iti iei un Manfrotto, asta ca sa nu faci compromisuri.

As vrea sa vad nu o marca ci chiar si un singur trepied care sa nu fie rezultatul unor compromisuri.
tibibarbu scrie:Toata lumea il lauda, mai multe detalii despre el aici: http://www.foto-magazin.ro/foto-tehnica ... my_01.html. Este exact articolul pe care ai nevoie sa il citesti ca sa intelegi.

Ca sa intelegi exact ce vrea autorul acestui articol de marketing sa intelegi.
tibibarbu scrie:Poti sa il cumperi de aici: link magazin online. E usor de transportat(compact), tine 2,5 Kg si e rigid (desi nu e greu) astfel ca daca vrei sa iti iei un teleobiectiv nu vei avea probleme de vibratii. Ca sa nu mai spun ca fiind bine facut rezista ani buni. Si e in jur de 300 ron.

Ar mai fi de adaugat ca e cu "numai" 23 cm mai scund decit SLIK Sprint (142 cm cu coloana extinsa este un fel de gluma proasta pentru o persoana de talie normala), fara a compensa asta printr-o greutate mai mica, pentru ca are 200 grame in plus, sau printr-o lungime mai mica atunci cind e strins (are 1 cm in plus). Nu e gindit pentru utilizare la temperaturi scazute, pentru ca nu are mansoane pe segmentele superioare (si nici nu e din fibra de carbon). In rest, e trepiedul ideal, mai ales ca scrie Manfrotto pe el ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde starblind » Mar Oct 12, 2010 8:54 pm

Multumesc....sa inteleg ca un Slik pe la 300 de lei ar fi o alegere buna...
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
Avatar utilizator
starblind
 
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 22, 2010 11:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ce trepied sa cumpar?

Mesajde tavi2x » Mar Oct 12, 2010 9:35 pm

Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori