Acum este Joi Mar 28, 2024 5:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Camera Armour & Husa ploaie

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Camera Armour & Husa ploaie

Mesajde A|F|17|TEODOR » Vin Ian 30, 2009 1:45 am

Va salut,

Avand in vedere vremea din aceasta perioada, cu toate placerile si neplacerile ei, ma gandesc la achizitionarea unei huse de protectie impotriva apei pt. al meu D60. Tot in planul de achizitii intra si Camera Armour.
Astept opiniile voastre privind aceste accesorii (modele/producatori/distribuitor/insuficiente in utilizare/cuvinte le lauda etc.)


Consider topicul deschis pentru toate aparatele Nikon.


Teodor
A|F|17|TEODOR
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 30, 2009 1:23 am

Re: Camera Armour & Husa ploaie

Mesajde kr4wl3r » Mie Feb 04, 2009 4:25 pm

Scriu, desi stiu ca nu detin aceste accesorii, insa am o parere despre ele.

Aparatoarea pt ploaie.. poti sa gasesti solutii si fara sa o cumperi, insa daca doresti sa o cumperi este o achizitie ce se merita.. caruia i-am simtit si eu lipsa cateodata. E drept ca am gasit alte solutii, atunci cand am putut sa ma folosesc de ele, dar asta e altceva. Inconcluzie.. accesorii impotriva ploii merita.

Camera armour... merita daca nu tii niciodata camera de strap sau ai strap-ul scos. De ce? Pt ca e util cand scapi aparatul.. sau stai in pozitii ciudate si ai pereti sau stanci de care se poate izbi (dar nu tu sa stai in pozitii ciudate, ci tu si aparatul :P )

Per ansamblu husa de protectie DA, body armour NU (decat daca chiar ai nevoie de el).
kr4wl3r
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 03, 2009 2:04 pm

Re: Camera Armour & Husa ploaie

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 07, 2009 1:36 pm

Nici eu nu am si n-am folosit asa ceva, in primul rind pentru ca un Dxxx combinat cu un obiectiv modern prevazut cu garnitura pentru montura este suficient de weather-proof pentru a putea fi folosit in conditii de ploaie obisnuita, parasolarul protejind destul de bine lentila frontala contra apei (nu si in cazul lui 14-24). Atunci cind toarna cu galeata nu prea-mi arde de facut fotografii ;)

Pentru posesorii de Dxx sau pentru cei mai grijulii cu aparatura decit mine, link magazin online pare a fi o solutie ieftina si eficace contra ploii.

Cit despre camera armour, ar fi utila daca ai putea-o inlatura usor in momentul utilizarii aparatului, dar ideea de a utiliza aparatul cu "armura" pe el nu-mi suride deloc. Combinatia aparat + obiectiv de genul care poate fi protejat de camera armour incape foarte bine intr-un etui flexibil Nikon care protejeaza suficient de bine impotriva micilor lovituri accidentale, dar care poate fi imediat inlaturat in momentul folosirii aparatului. Asa ca as prefera un Nikon CF-DC1/CF-D80/CF-D200 (eu il folosesc pe cel din urma, pentru ca se potriveste si la D300 si la D700) unei camera armour. Ar mai fi de notat si faptul ca nici una din solutii nu este compatibila cu un grip...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron