Acum este Vin Apr 26, 2024 6:16 am

Articole Nikonisti.ro

Sistem complet de backdrop

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Iun 05, 2009 7:55 pm

Salutare,
Ia fiti atenti ce sistem complet de backdrop mi-am comandat: http://www.thomann.de/de/millenium_backdrop_bundle.htm . Mi se pare ceva foarte interesant si util, o varianta fff economica pentru studio mobil, avand in vedere faptul ca pretul este de..... 111 eur???? Adica pretul a 2 standuri de lumini chinezesti?? Oricum, va tin la curent cand ajunge ce si cum e. Chestia e ca nu e pentru foto, ci pentru scene, formatii, etc. Are 3 x 3 m si backdropul este negru, special conceput pentru luminile de scena. Singura chestie e ca nu se ruleaza ca la un backdrop de-al nostru...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iun 05, 2009 10:18 pm

Pare extrem de interesant, si la pretul asta... e super!
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Sâm Iun 06, 2009 3:48 pm

Emotia mare e doar sa pot sa-l intind ca lumea, sa nu faca valuri ca o draperie ordinara. Dar voi gasi eu ceva, sunt convins. Va tin la curent cand ajunge. Oricum, chiar daca nu corespunde, la banii astia........ Eu as fi vrut sistem AutoPole adevarat de la mama lui, dar cu pretul unui singur brat de AutoPole, imi iau 2 de-astea :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 22, 2009 8:15 am

Ok, a venit scula. E absolut criminal. Are doua trepiede foarte rezistente, un fel de schela din doua corpuri (se poate monta pe jumatate, sau, dimpotriva, se pot achizitiona elemente suplimentare), pe care se poate agata un backdrop din material textil negru(inclus), aici se poate adapta orice pânză la dimensiunea de 3 x cât vrei lungime. Are şi nişte clame de prindere şi un sistem cu un fel de ..sfoară cu care se suspendă backdropul. El iniţial a fost conceput să se pună pe el lumini de scenă, deci vă daţi seama cât de rezistent e, nu va face figura să cadă în capul subiectelor. Încă nu am avut ocazia să-l montez pentru ca nu prea am loc în casă de el, dar e foarte fain. Caut acum să văd dacă pot cumva adapta nişte sisteme de prindere fundaluri din cele ce se găsesc pe la f64.
Recomand produsul doritorilor, 111 eur e pleaşcă. Transportul mai e 30 eur, mie mi-a ieşit gratis pt că a venit împreună cu o comandă pentru cineva.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iun 22, 2009 8:21 am

Felicitari! O chestie superba care sunt sigur ca va genera multe imagini interesante - de abia astept sa le vad. Bravo, asta inseamna initiativa, asta inseamna sa fie cineva preocupa de calitatea imaginii pe care o face. Superb. Parca vad ca faza a doua e o remorca cu o tribuna demontabila... afara este uzual asa ceva, la noi nu pre aam vazut... inca. Oricum un fundal bine pus in imagine face diferenta dintre o fotografie de duzina si una de calitate. Frumos. Si cind nu se face wedding... Ce imagini de pescari pe malul Dunarii se pot face cu un astfel de fundal... sunt invidios... e o chestie chiar tare.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 22, 2009 1:05 pm

Dinu Lazar scrie:Ce imagini de pescari pe malul Dunarii se pot face cu un astfel de fundal... sunt invidios... e o chestie chiar tare.

Hihihihi, pescari? Ce pescari? :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Iun 24, 2009 8:14 am

Revin cu câteva teste făcute cu noul meu sistem de backdrop şi cu cel mai bun model din lume: fiică-mea :)
Nu vă mai spun ce repede se mişca "modelul".... :D ageră ca ta'-su...
Fişiere ataşate
gal10_img20.jpg
gal10_img19.jpg
gal10_img18.jpg
gal10_img17.jpg
gal10_img16.jpg
gal10_img15.jpg
gal10_img14.jpg
gal10_img13.jpg
gal10_img12.jpg
gal10_img11.jpg
gal10_img10.jpg
gal10_img9.jpg
gal10_img8.jpg
gal10_img7.jpg
gal10_img6.jpg
gal10_img5.jpg
gal10_img4.jpg
gal10_img3.jpg
gal10_img2.jpg
gal10_img1.jpg
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde cosminprund » Mie Iun 24, 2009 8:48 am

Frumos model! Ce frumos i-au iesit ochii in citeva poze... Si despre tehnica nu se vad nici un fel de cute sau diferente de culoare pe backdrop.

P.S: Cind am trecut de la bridge la DSLR viteza modelului meu (fiul meu) a fost unul dintre motivele de baza, un compact sau un bridge pur si simplu nu poate tine ritmul.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Iun 24, 2009 9:14 am

Hihihi, merci tizule :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Sistem complet de backdrop

Mesajde cosminprund » Mie Iun 24, 2009 9:22 am

Oare pe acest sistem de backdrop se poate adapta o pinza in alta culoare? Alb de exemplu? Am vazut niste portrete de copii facute in High Key pe photo.net de-ti vine sa plingi, absolut superbe... si ma gandesc... Dupa cum inteleg eu problema pentru o fotografie in High Key un fundal deschis la culoare este absolut necesar.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori