Acum este Mie Apr 17, 2024 12:30 am

Articole Nikonisti.ro

AC Adapter Connector EP-5A

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde adrhc » Sâm Mai 14, 2011 9:35 am

http://www.europe-nikon.com/en_GB/produ ... ctor-ep-5a

As dori sa stiu cum se foloseste acest accesoriu. Din cat inteleg se introduce portiunea ce seamana cu un acumulator EN-EL14 in aparatul foto (ex: in D3100). Ce nu inteleg este ce se face cu capatul celalalt ?
Nikon D3100, AF-S 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR II
adrhc
 
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 6:13 pm

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 14, 2011 5:53 pm

Pai scrie chiar acolo in descrierea accesoriului:
Când este conectat la adaptorul CA EH-5, conectorul EP-5 vă permite să alimentaţi aparatul foto direct, prin simpla introducere a conectorului de alimentare în camera acumulatorului.

Adica mai ai nevoie si de inca un accesoriu: adica asta ;pentru a putea alimenta un aparat direct de la retea.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 14, 2011 9:05 pm

Aparatele entry-level nu au conector pentru alimentator extern (EH-5 sau EH-5a). Pentru a putea folosi un alimentator extern, este nevoie de EP-5A, care se conecteaza la contactele de baterie ale aparatului pe de-o parte si la alimentatorul extern pe cealalta parte.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde adrhc » Dum Mai 15, 2011 11:46 am

Multumesc, am inteles cum sta treaba (deja de la @DannyMC).
Nikon D3100, AF-S 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR II
adrhc
 
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 6:13 pm

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde SorinM » Mie Oct 05, 2011 9:44 pm

Am o camera Nikon D5100 si as dori sa-mi cumpar acest dispozitiv/sistem de alimentare compatibil cu EN-EL14 si anume EP-5A. Ok, dar din cate citesc in documentatia camerei, mai e nevoie de alimentatorul EH-5a sau EH-5b. Bun. Caut pe internet si vad ca variantele oferite pentru alimentare sunt "EH-5/EH-5a". Adica in privinta acestui alimentator e egal ca se foloseste EH-5 sau EH-5a? Mufa de conectare la adaptorul EP-5a este aceeasi atat pentru alimentatorul EH-5, cat si pentru EH-5a ?
Multumesc.
SorinM
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 05, 2011 9:30 pm

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 06, 2011 10:14 am

SorinM scrie:Adica in privinta acestui alimentator e egal ca se foloseste EH-5 sau EH-5a? Mufa de conectare la adaptorul EP-5a este aceeasi atat pentru alimentatorul EH-5, cat si pentru EH-5a ?

Diferentele intre EH-5 si EH-5a sint pur academice. Unde merge unul, merge si celalalt.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde SorinM » Joi Oct 06, 2011 2:18 pm

Multumiri d-lui Dan Pop pentru raspuns! Imi foloseste, mai ales ca pe piata exista in acest moment o oferta mai avantajoasa pentru alimentatorul EH-5.
Daca nu e cu suparare, as mai avea o intrebare. Dar aici ma tem ca nu mai e asa de avantajosa asemanarea... :)
Respectiv: adaptorul EP-5a ar fi si acesta compatibil cu EP-5 ? Teoria spune ca EP-5a este pentru Nikon D5100 si EP-5 pentru D5000, deci sunt compatibile cu tipuri diferite de acumulatori. Ma intereseaza chestiunea deoarece preturile acestora sunt semnificativ diferite, in sensul ca EP-5 e mult mai ieftin. Dar, dupa cum spuneam, aici nu ma mai astept sa existe asemanare/compatibilitate ca si intre alimentatoarele EH-5 fata de EH-5a.
Multumesc.
SorinM
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 05, 2011 9:30 pm

Re: AC Adapter Connector EP-5A

Mesajde Nikonel » Mie Aug 26, 2015 8:34 pm

Stimati colegi, de curând am cumparat un NIKON D3200 si am dorit sa-l garnisesc cu de toate.
Deci luandu-ma dupa reklame am achizitionat un adaptor EP-5B si ce sa vezi , nu intra in locasul aparatului.
L-am "mutilat" deci taind carcasa de asa natura sa intre in aparat.
Cind colo ce sa vezi ?.
Dupa aproape o zi de munca mesajul ce mi-l da aparatul e ca acest adaptor nu se potriveste la acest aparat. Intamplator sunt de profesie electronist si am "spart" carcasa. Am gasit un coborator de tensiune de la cca. 9V/600 ma. la 7,4V/1A cit furnizeaza, de fapt, acumulatorul EN-EC14 .
Acum vine partea grea .
Asa cum ati observant acumulatorul are un "pieptene" cu 5 pini "mama" care se unesc in contact cu "pieptenele" tata din corpul aparatul.
Asa cum e notat atit pe corpul EP-5B cit si pe corpul EN-EL14 (privind cu pinii spre noi) primul pin din stanga e notat minul (-) iar ultimul(al V-lea) e notat plus(+) intre care am si masurat 7,4V.
Nimic rau pina aici.
Doar ca alimentand adaptorul mesajul scris pe display-ul aparatului a fost ca nu e bacteria(acumulatorul) pentru acest aparat(deci primea tensiune spre a afisa!) si am fost nevoit sa desfac la placa electronica unde am gasit ca daca in placa intrau un fir rosu si un fir negru, "plus-ul" si "minus-ul", ieseau din ea firele ce mergeau in "pieptene" in speta negru pinul 1 pentru minus, rosu pentru plus 7,4V si un fir verde care nu are tensiune care era lipit la pinul din mijloc-3 .
Daca cu acest adaptor imi da eroare , m-am gindit sa-l "pacalesc" si necazul e ca nu am reusit.
Am incercat sa masor acumulatorul EN-EL14 daca are intre pinii 2,3 si 4 are vreun strap (punte de legatura-scurt) sau daca 1 sau 5 are cu vreunul vreun strap dar nu.
Am incercat si cu "pieptene-le" liber fara placa electronica si am prelungit intre 1 si 5 un acumulator normal din exterior (fara pinul 3 la 3 al acumulatorului) si mi-a scris aceiasi eroare.
Nu mai stiu ce sa fac si ce sa zic !.
Aparatul poate fi"pacalit" ca placa electronica e aceeasi, cred, si la EP-5A si la EP-5B dar nu stiu cum e "pieptenele " conectat la 5A sa pot sa-i dau drumu sa nu mai arate eroarea.
Stie cineva cum sunt puse(conectate) firele la 5A fata de 5B ?.
As vrea sa rezolv situatia asta jenanta mai ales ca am dat si o "caruta" de bani pe adaptor degeaba !.
Poate are cineva o schema electrica sau de conexiuni la "pieptene".
De ma puteti ajuta va multumesc mult .
Nikonel
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 26, 2015 7:33 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron