Acum este Joi Mar 28, 2024 12:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtru Polarizare Circulara

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 13, 2012 2:35 pm

Sheffield scrie:"3: To prevent your DSLR from counteracting the polarizing effect, set the White Balance to Daylight and consider applying negative Exposure Compensation of, say, -2/3 or -1 EV."


„Polarizing effect” nu prea are legatura nici cu balansul de alb, nici cu nivelul expunerii :-)

Dar asa scriu americanii, mai simplutz :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Sheffield » Mie Mar 21, 2012 3:47 pm

Radu_Grozescu scrie:
Sheffield scrie:"3: To prevent your DSLR from counteracting the polarizing effect, set the White Balance to Daylight and consider applying negative Exposure Compensation of, say, -2/3 or -1 EV."


„Polarizing effect” nu prea are legatura nici cu balansul de alb, nici cu nivelul expunerii :-)

Dar asa scriu americanii, mai simplutz :-)


Deci sa inteleg ca nu trebuie reglat manual balansul de alb nici compensarea expunerii.
Sheffield
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 10, 2011 8:37 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 22, 2012 2:17 pm

Sheffield scrie:
Radu_Grozescu scrie:
Sheffield scrie:"3: To prevent your DSLR from counteracting the polarizing effect, set the White Balance to Daylight and consider applying negative Exposure Compensation of, say, -2/3 or -1 EV."


„Polarizing effect” nu prea are legatura nici cu balansul de alb, nici cu nivelul expunerii :-)

Dar asa scriu americanii, mai simplutz :-)


Deci sa inteleg ca nu trebuie reglat manual balansul de alb nici compensarea expunerii.


Nu in mod special datorita filtrului.

Doar ca de obicei, pentru obtinerea imaginilor dorite :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde bobo-ssi » Joi Mar 22, 2012 2:41 pm

In acest caz sunt un pic confuz:
"Doar ca de obicei, pentru obtinerea imaginilor dorite "
Sa inteleg, ca imi fac reglajele pentru o expunere corecta fara filtru de polarizare de ex, pentru obtinerea unei imagini dorite iar apoi aplic filtrul de polarizare si in aceleasi conditii voi obtine aceeasi expunere, dar in plus se adauga strict rezultatul efectului de polarizare pe imagine; asadar pot sta linistit fara sa mai fac ulterior reglaje pentru o expunere corecta....daca da, sunt linistit atunci;
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 22, 2012 3:00 pm

bobo-ssi scrie:In acest caz sunt un pic confuz:


Da.

bobo-ssi scrie:asadar pot sta linistit fara sa mai fac ulterior reglaje pentru o expunere corecta.


Nu.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde bobo-ssi » Joi Mar 22, 2012 3:03 pm

Puteti sa detaliati va rog de ce nu? Multumesc.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 22, 2012 3:18 pm

bobo-ssi scrie:Puteti sa detaliati va rog de ce nu? Multumesc.


Deci:
- filtrul de polarizare o să „mănânce” intre 1.5 si două trepte de expunere
- dar DSLR-urile măsoară prin obiectiv si o să ia în consideratie scăderea de lumină

- filtrul de polarizare, dacă e de calitate, nu ar trebui să aibă o tentă de culoare
- DSLR-urile măsoară prin obiectiv si balansul de alb, atât la Auto cât și la Custom.

- deci dacă vă descurcati să faceti o imagine bună fără filtru de polarizare, o să reusiti si cu filtru.

Deci, dacă pentru imaginea fără filtru veti avea nevoie de corectii la expunere si la balansul de alb, o să aveti nevoie si la cea cu filtru.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde bobo-ssi » Joi Mar 22, 2012 3:24 pm

Multumesc pentru raspuns. Acum sunt linistit. Am interbat pentru ca din cate am observat parca imagimile apar mai intunecate. Eu folosesc HoyaHD. Asadar probabil corectiile aparatului lasa de dorit.
O zi buna va doresc.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde c6t9 » Joi Mar 22, 2012 4:36 pm

Dacă îl folosești corespunzător, ar trebui să observi un efect semnificativ în bine.

Stânga fără, dreapta cu filtru.

5143535902_e401cd8802.jpg


Eu am un filtru fără prea mari pretenții de la Kenko și setările pe care le dă aparatul singur sunt aproape identice.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde mumus » Mie Apr 18, 2012 11:01 am

mi-a venit si mie cpl-ul, l-am probat cu ochiul liber, si cu telefonul,ca sunt la servici :)
E super, se vad diferente enorme la reflexia de pe geamuri in special.la reflexia lumini...umbrelor pe masini...la cer nu vad diferenta ca este foarte innorat acum.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron