Acum este Vin Apr 26, 2024 10:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Declansare blit prin simpatie

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Declansare blit prin simpatie

Mesajde Sajuuk » Dum Iun 21, 2009 11:07 am

Vin cu acest topic in speranta ca ma lamureste cineva. Am inteles ca exista un accesoriu cu o fotocelula ce se ataseaza pe patina unui blit si permite declansarea blitului in cauza prin simpatie la declansarea blitului montat pe aparat.
Din cate am inteles este destul de ieftin un astfel de accesoriu. Intrebarea mea ar fi daca aveti mai multe detalii despre asta sau daca stiti cumva daca la F64 se gaseste de cumparat asa ceva.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde cosminprund » Dum Iun 21, 2009 11:28 am

link magazin online
link magazin online

Posibil sa fie si alte variante, cautarea la f64 functioneaza dupa niste criterii pe care eu nu le inteleg. Mai bine te uiti la intreaga lista de produse de pe la blitz-uri, pagina-cu-pagina: cine stie, mai descoperi ceva interesant.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde Sajuuk » Dum Iun 21, 2009 1:46 pm

Multumesc pentru link-urile oferite. Cel la 32 ron este mai accesibil pentru bugetul meu momentan. Din cate remarc este posibila si declansarea prin cablu desi banuiesc ca pentru un D40 nu am aceasta posibilitate ... cel putin nu fara un cablu special care sa se ataseze la patina de blit a aparatului.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde clony » Lun Iun 22, 2009 1:21 am

Inainte de a face o investitie ar fi bine sa te lamuresti un pic asupra posibilitatilor existente. Iti recomand in acest sens articolul lui Radu Grozescu din revista fotoclass.ro "Sincron pentru flashuri externe". E bine sa alegi un sistem pe care sa-l poti dezvolta in viitor.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde cosminprund » Lun Iun 22, 2009 7:31 am

Sajuuk, ai deja flash-ul? Daca nu-l ai poate iei direct un flash care stie sa se declanseze prin simpatie. E de sapat pe site la f64 dupa preturi bune, eu n-am cautat pentru ca am un SB-800 si daca e sa-mi iau altceva mi-as lua oricum ceva tot din famila Nikon SB, sa nu am probleme cu temperaturile de culoare ale flash-urilor (sa nu aiba temperaturi diferite).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde radu.c » Lun Iun 22, 2009 9:19 am

Te cred ca ala de 32 de lei pare a fi "eftin-si-bun" insa Metz e metz.
Am citit prin stanga-n-dreapta ca alea ieftine, ar parli blitz-ul :o ; iti zic din umila parere a unui electronist : nu are ce sa-i faca pentru ca sa-l arda. In etajul de comanda are un Solid-state Relay sau un Optotriac (care stie sa faca un simplu contact cand este "rugat"). Poti incerca sa-l iei pe cel ieftin, nu zic nu, insa nu stiu cat de performat e. Cand zic performant ma gandesc daca declanseaza in orice situatie, daca e chiar atat de sensibil pe cat ar trebui, daca nu cumva trebuie neaparat orientat spre blitzul de comanda si tot asa. Eu am facut destul de multe slave-uri dinastea pentru diferiti amici fotografi, insa asta cand puteam sa dau si eu un pret competitiv fata de cele "de fabrica". Cel mai vechi, cred ca este in Cluj la un studio... ce vremuri :lol:
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde radu.c » Lun Iun 22, 2009 9:27 am

Mai este si acesta:

link magazin online

Kaiser sunt chiar bunicele ca accesorii foto.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 24, 2009 6:52 pm

Sajuuk scrie:Am inteles ca exista un accesoriu cu o fotocelula ce se ataseaza pe patina unui blit si permite declansarea blitului in cauza prin simpatie la declansarea blitului montat pe aparat.
Din cate am inteles este destul de ieftin un astfel de accesoriu. Intrebarea mea ar fi daca aveti mai multe detalii despre asta sau daca stiti cumva daca la F64 se gaseste de cumparat asa ceva.

Un aspect destul de important pe care nu l-a mentionat nimeni pina acum: genul asta de accesorii nu prea sint compatibile cu functionarea flash-ului master in mod iTTL. In acest mod de functionare, flash-ul da niste preflash-uri pentru a permite aparatului sa evalueze energia descarcarii principale. Aceste preflash-uri de obicei declansaza prin simpatie flash-urile externe, care nu mai sint functionale cind vine adevaratul flash. Singura solutie, in acest caz, este utilizarea flash-ului master in mod manual.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declansare blit prin simpatie

Mesajde radu.c » Joi Iun 25, 2009 9:12 am

Absolut corect faptul ca prin fotocelula nu se poate comanda slave-ul prin i-TTL, insa asta nu e din cauza fotocelulei in sine ci din cauza ca metering-ul respectiv preflash-urile alea se fac prin "protocol" i-TTL. Eu am pus mana si am verificat cu osciloscop cam ce semnale trec prin fiecare pin din cele patru de pe hotshoe si am gasit ca e destul de ingenios modul in care comunica blitzul si camera. In sensul ca blitzul nu gandeste prea tare ce face... camera ii zice cand, cat de tare si cat de lunga sa fie scanteia. El face o expunere "de capul lui" doar cand este auto-nonTTL, caz in care tu trebuie sa spui ce diafragma folosesti si la ce distanta de subiect esti (asta se aplica la blitzuri vechi ce-i drept).

La cele noi, in mare, treaba e foarte simpla:

1. Pinul central este comanda de flash (adica amorsarea lampei)
2. Pinul stanga-jos este quench (adica sa activeze lampa secundara de stingere). Lampa asta secundara nu se vede (e in interiorul carcasei si nu emite lumina), iar rolul ei este sa stinga lampa principala.
Sunt multe de povestit despre cum anume face treaba asta, insa am sa fiu scurt: lampa principala o data amorsata, ea nu mai poate fi oprita decat cand se termina energia din condensatorul de sarcina sau tensiunea de mentinere scade sub o anumita valoare (cam 250V-260V). Tu folosind o fotocelula care are doar contactul central, preiei doar comanda de amorsare a lampii principale. Primele impulsuri pe care le da camera fiind o serie scurta de flash-uri de scurta durata (preflash-uri), blitzul tau va amorsa la prima comanda si va lumina bine-merci pana se termina energia din condensator. Camera masoara expunerea in functie de lumina asta, calculeaza cat ii trebuie sa stea flash-ul amorsat, deschide obturatorul si da comanda de flash, insa lumina ioc. Asta pentru ca energia din condensator e integral consumata, iar blitzul tau este in reincarcare. Fotocelula ii da comanda, fi tu sigur, la fiecare preflash si la flash-ul propriu-zis, insa blitzul nu are cum sa tina pasul. E fizic imposibil sa incarce si sa descarce integral energia (dealtfel masurata la incarcare) ce se afla in condensator.
Ideea de final este: cu fotocelula, poti comanda slave-ul doar in modul manual. Adica te duci la "sclav :D " ii reglezi puterea - adica mai cata energie sa bage in condesatorul ala; te duci la master si-l pui tot pe manual la ce putere doresti tu sau cum iti dicteaza situatia de iluminare si ai terminat povestea.
Sper sa ajute ;)
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori