Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:26 am

Articole Nikonisti.ro

Filtre de imagine

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtre de imagine

Mesajde Dionysos » Lun Feb 16, 2009 12:55 pm

Buna ziua. Am deschis acest topic pentru o discutie despre filtre. Astept pareri in special de la cei care au Cokin sistem A kit de alb-negru si as fi interesat daca acest sistem e compatibil cu obiectivele de 52 de milimetri. Pe site ziceau ca primul tip de filtre merge pana la un diametru de 62 de mm, ceea ce ar trebui sa includa logic si 52 de mm.
Astept pareri si poate si lucrari. Cel care ma intereseaza cel mai mul e filtrul rosu in utilizare alb-negru.

De asemenea, discutia se poate extinde si la filtrele pe filet.
In Vino Veritas
Avatar utilizator
Dionysos
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:49 pm
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 16, 2009 1:06 pm

Dionysos scrie: Astept pareri in special de la cei care au Cokin sistem A kit de alb-negru si as fi interesat daca acest sistem e compatibil cu obiectivele de 52 de milimetri. Pe site ziceau ca primul tip de filtre merge pana la un diametru de 62 de mm, ceea ce ar trebui sa includa logic si 52 de mm.


Ti-as recomanda sistemul P deoarece e posibi sa-ti iei la un moment dat un obiectiv de 77mm :-)

Nu uita sa iei vreo doua parasolare, merg unul peste altul si filtrele Cokin nu sunt tratate deci parasolarul este foarte important.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Dionysos » Lun Feb 16, 2009 1:17 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dionysos scrie: Astept pareri in special de la cei care au Cokin sistem A kit de alb-negru si as fi interesat daca acest sistem e compatibil cu obiectivele de 52 de milimetri. Pe site ziceau ca primul tip de filtre merge pana la un diametru de 62 de mm, ceea ce ar trebui sa includa logic si 52 de mm.


Ti-as recomanda sistemul P deoarece e posibi sa-ti iei la un moment dat un obiectiv de 77mm :-)

Nu uita sa iei vreo doua parasolare, merg unul peste altul si filtrele Cokin nu sunt tratate deci parasolarul este foarte important.


si sistemul p cum se monteaza, ca eu am 18-55 cu vr, care focalizeaza cu ultimul segment exterior si ma gandeam ca nu merita sa-mi iau un hoya de 52 de mm pe care n-o sa mai am cum sa-l folosesc daca imi iau un obiectiv mai mare in diametru.
In Vino Veritas
Avatar utilizator
Dionysos
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:49 pm
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 16, 2009 1:38 pm

Dionysos scrie:si sistemul p cum se monteaza, ca eu am 18-55 cu vr, care focalizeaza cu ultimul segment exterior si ma gandeam ca nu merita sa-mi iau un hoya de 52 de mm pe care n-o sa mai am cum sa-l folosesc daca imi iau un obiectiv mai mare in diametru.


Toate sistemele Cokin se monteaza la fel, cu inele cu filet corespunzator cu obiectivul pe care se monteaza. Peste inel vine holderul de filtre (in general cu 3 sloturi) in care se pun filtrele. Pe exteriorul holderului se poate fixa parasolarul, iar de acesta alete segmente de parasolar, dupa focala obiectivului utilizat.

Cand iei un obiectiv cu alt filet de filtru, cumperi doar inelul corespunzator. De asta am sugerat sistemul P, acopera inclusiv 77mm (poate si 82, nu stiu sigur) deci majoritatea obiectivelor curente si nu este mult mai scump decat A. Sistemele Z si X sunt in alta liga :-)

Problema cu filtrele Cokin este ca sunt destul de sensibile la zgariere deci manipularea si transportul sunt laborioase. Cum am spus majoritatea fiind de plastic, nu sunt tratate deci pot da tot felul de reflexii, in special in lipsa parasolarului.

Avantajul este costul relativ redus si posibilitatea de a folosi filtre graduale care pot fi aliniate cu elementele dorite din cadru, atat prin translatie cat si prin rotire. Foarte recomandate in fotografia de peisaj.

Eu am un set de neutral graduale pe sistem P dar nu le folosesc intensiv deoarece fac foarte putin peisaj.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde sorinls » Lun Feb 16, 2009 8:31 pm

Dionysos scrie:ca eu am 18-55 cu vr, care focalizeaza cu ultimul segment exterior si ma gandeam ca nu merita sa-mi iau un hoya de 52 de mm pe care n-o sa mai am cum sa-l folosesc daca imi iau un obiectiv mai mare in diametru. ... Cel care ma intereseaza cel mai mul e filtrul rosu in utilizare alb-negru.


nu are rost sa folosesti nici un filtru de film pe digital.
adaptor si holder de cokin sunt destul de ieftine sa-ti iei alta marime. sistemul e bun pt graduale ca sa le muti cum vrei.
nu e mare problema daca se roteste elementul exterior, il aranjezi tu la loc.

daca vrei filtre rotunde pe filet mai bine unul de >=67mm + inel.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 16, 2009 8:38 pm

sorinls scrie:nu are rost sa folosesti nici un filtru de film pe digital.




sorinls scrie:adaptor si holder de cokin sunt destul de ieftine sa-ti iei alta marime.


Adaptorul si holderul da, dar daca ai deja o colectie de filtre sistem A, o sa te doara sa le inlocuiesti pe sistem P.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Sajuuk » Lun Mar 09, 2009 3:03 pm

Am remarcat pe site la F64 ca ar exista un filtru Hoya Close-up +4. Din ce am citit in specificatii se pare ca reduce distanta minima la care focalizeaza obiectivul. dezavantajul ar fi necesitatea utilizarii unei diafragme mai mari. Acum intrebarea mea e daca pentru un 55-200VR se merita ? Ma deranjeaza putin distanta minima de focalizare de 1.1m.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 09, 2009 3:17 pm

Sajuuk scrie:Am remarcat pe site la F64 ca ar exista un filtru Hoya Close-up +4. Din ce am citit in specificatii se pare ca reduce distanta minima la care focalizeaza obiectivul. dezavantajul ar fi necesitatea utilizarii unei diafragme mai mari. Acum intrebarea mea e daca pentru un 55-200VR se merita ? Ma deranjeaza putin distanta minima de focalizare de 1.1m.

Andrei


+4 e cam mare cel putin pentru tele, dar depinde ce vrei sa faci cu ea, pentru reducerea moderata a distantei de focalizare ajunge si +1. Daca vrei sa te duci spre macro, e OK eventual si 4. Nu necesita diafragma mai mare deoarece nu absoarbe lumina. Cel mult introduce sau accentueaza aberatiile optice ale obiectivului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 09, 2009 4:16 pm

Radu_Grozescu scrie:Nu necesita diafragma mai mare deoarece nu absoarbe lumina. Cel mult introduce sau accentueaza aberatiile optice ale obiectivului.

Recomanda o diafragma cit mai inchisa din motive de profunzime de cimp redusa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de imagine

Mesajde Merlin » Mie Mar 18, 2009 6:45 pm

direct la sursa: http://www.cokin.fr/

P.S. - sitemul P merge pentru obiective intre 48 si 82 mm
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori