Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Ian 29, 2012 2:14 pm

Nu am nici cea mai vaga idee cat de relevant e topul, dar de B+W si Marumi am auzit ca sunt foarte tari. Probabil ca sunt si mai scumpe decat celelate.
Eu am Kenko PRO1D Wide Band C-PL(W) pe 77mm si un Nikon C-PL II pe 62mm. Nu am avut niciun fel de probleme cu ele, dar nici nu as putea spune ca unul este mai bun decat celalat pentru ca imi lipsesc posibilitatile de a verifica acest lucru.
Empiric pot sa spun ca cel de la Nikon pe care l-am folosit pe 20mm 2.8 pe FX (echivalent ~14mm pe DX) e destul de rezistent la flare si alte reflexii nedorite si nu mi s-a parut ca ar vigneta. La fel si cel de la Kenko pe care l-am folosit pe 24-70.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde radu_p » Vin Feb 17, 2012 4:51 pm

Pana la urma am luat un HOYA HD de aici de pe forum in stare foarta buna, ca nou. Acum ca beneficiile sunt destul de clare, as vrea sa va intreb care ar fi situatiile cand ar trebui sa ne ferim de folosirea filtrului de polarizare circulara?
radu_p
 
Mesaje: 161
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 11:52 pm

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 17, 2012 5:02 pm

radu_p scrie:Pana la urma am luat un HOYA HD de aici de pe forum in stare foarta buna, ca nou. Acum ca beneficiile sunt destul de clare, as vrea sa va intreb care ar fi situatiile cand ar trebui sa ne ferim de folosirea filtrului de polarizare circulara?


Când avem nevoie de lumină.

Adică nu se tine permanent pe obiectiv, asa, pentru orice eventualitate :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde SirBDD » Vin Feb 17, 2012 6:14 pm

Atentie si la vignetarea data de anumite filtre de polarizare pe capatul wide al obiectivului 16-85mm. Colturile se intuneca vizibl si... deranjeaza :).
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde radu_p » Sâm Feb 18, 2012 11:11 pm

pai de aceea am ascultat sfaturile colegilor de pe forum si am investit intr-un filtru slim.
radu_p
 
Mesaje: 161
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 11:52 pm

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde lucienlazar » Vin Apr 27, 2012 11:47 pm

radu_p scrie:Acum ca beneficiile sunt destul de clare, as vrea sa va intreb care ar fi situatiile cand ar trebui sa ne ferim de folosirea filtrului de polarizare circulara?

Am sa reiau aceasta intrebare desi am vazut raspunsul initial al dlui Grozescu cu scopul primirii unei mici clarificari pentru un scenariu dat. Daca merg intr-o vacanta unde stiu ca o sa trag jumatate din cadre peisaj si jumatate portret (unele cu blit si diafragma mai inchisa, altele la diafragma deschisa) si vreau sa-mi iau un singur obiectiv cu mine (Tamron 17-50 f/2.8) pot lasa filtrul de polarizare montat permanent cu singurul dezavantaj al unei diafragme f/4 in loc de f/2.8 in cazul portretelor unde am nevoie de cat mai multa lumina? Sau mai sunt si alte dezavantaje? Multumesc.
D600, 28 f/1.8, 60 f/2.8, 85 f/1.8, 180 f/2.8, SB-600
www.lucianlazar.com
lucienlazar
 
Mesaje: 267
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 4:25 pm
Localitate: Iasi

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 30, 2012 11:07 pm

bobo-ssi scrie:Se pot monta ambele filtre (polarizare + protectie?),
daca da, in ce cazuri ar fi necesar? (cel de polarizare nu are si rol de protectie?)
Si inca ceva: folosim si in interior filtrele? daca da, in ce set-up?


1. Fizic da. Doar că nu are rost, iar optic e chiar dăunător.

2. În nici un caz.

3. Da, dacă avem nevoie (fie de polarizare, fie de protectie). Polarizarea nu se foloseste doar pentru închiderea culorii cerului si reliefarea norilor :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde SirBDD » Vin Mai 04, 2012 9:34 pm

Radu_Grozescu scrie:
bobo-ssi scrie:cel de polarizare nu are si rol de protectie?

În nici un caz.


Pana la un punct, filtrul de polarizare poate oferi rol de protectie (stropi de apa, praf, etc). Mai departe (lovituri, zgarieturi, etc) cel de polarizare nu are nici densitatea si constructia unui filtru specializat de protectie HD.
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde sorin.dumi » Mie Noi 27, 2013 9:24 pm

Iata raspunsul celor de la Carl Zeiss la intrebarea mea privind combinatia UV+POL.Poate ii e de folos cuiva.Multumesc!
Ihre Anfrage:
If i use a Carl Zeiss T+, circular polarizing filter,do I need an aditional UV filter? Thanks a lot!

Thanks for your inquiry.
POL and UV filters are intended for different applications. UV filters are mentioned to be used as protection filters for the front lens elment in all standard applications, whereas POL filters are just used for the polarizing effect under certain conditions (avoiding reflections or enhancing saturation).
POL and UV filters should not be used together at the same time on a lens.

For further details, please do not hesitate to contact us.

With Best Regards
Bertram Hönlinger
sorin.dumi
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 15, 2013 4:47 pm

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron